Ева Грін у серіалі "Грошові жахи"

Ідеальні жахи

Андрій Бондаренко,  31 жовтня 2014

Найкращі книга та серіал, які повністю розкривають моторошну привабливість Вікторіанської епохи.

Перше масове захоплення страшним культурним продуктом було породжене британським Вікторіанством – тобто, особливим періодом у історії Великої Британії, який збігається з правлінням королеви Вікторії.

Вікторіанську епоху можна назвати матрицею-зародком чи не усієї сучасної західної культури. Упродовж другої половини дев’ятнадцятого століття у Британії сформувалися нові культурні та матеріальні практики, які ще досі визначають особливості європейської повсякденності.

Подарувала нам Вікторіанська епоха і особливий вид поп-культури – страшне чтиво.

Моторошні історії Шерлока Холмса

Науковці пов’язують зародження масового інтересу до моторошних історій з діяльністю кривавого маньяка, відомого як Джек Різник. Газетярі регулярно висвітлювали усі подробиці його злочинів та перебіг полювання на нього лондонською поліцією. В результаті, як стверджують історики літератури, публіка присіла на такі матеріали і в подальшому виражала незмінний смак до страшних кримінальних трилерів.

фото: www.skydive.ru

Як би там не було, жанр кримінального чтива дійсно ставав дедалі популярнішим і зрештою отримав свого класичного персонажа – Шерлока Холмса. Розповіді Артура Конана Дойла про пригоди приватного детектива вивели цей жанр на нову висоту і забезпечили йому місце у історії світової літератури.

Можливо, невипадково перша книга про Холмса та Ватсона вийшла саме на Хелловін - 31 жовтня 1892 року.

фото: Brecht Bug

І дійсно, важко уявити кращу книгу для створення ідеальної моторошної вікторіанської атмосфери. Втілившись у персонажів Дойла можна легко уявити особливий світ, в якому хороші люди сидять у затишних квартирах біля каміну і слухають стукіт дощу по вікнах, а за стінами темними туманними провулками розгулює поки що незбагненне і дивне зло, яке, втім, не втече від справедливої розплати.

Першим, хто створив класичний візуальний образ видатного слідчого та його друзів і ворогів, був відомий графік-ілюстратор Сідні Педжет. Він ілюстрував оповідання про Шерлока Холмса на сторінках часопису Strand Magazine, де вони публікувалися ще до виходу окремої книги.

фото: The Original Illustrated Sherlock Holmes (1902)

До Педжета змалювати Холмса пробували й інші ілюстратори, зокрема й батько письменника – Чарльз Дойл. Однак, їхні малюнки не відповідали баченню самого сера Артура Конана Дойла, тоді як візуалізація Педжета – високий чорнявий чоловік в пальто-накидці та клітчатій кепці – припала йому до душі.

Тому, повноцінне видання історій про Шерлока Холмса, яке побачило світ на Хелловін 1892 року, ілюстрував саме Сідні Педжет.

фото: belakarloff221b.wordpress.com

"Грошові жахи" – моторошні бестії в одному пакеті

Справжнім подарунком усім сучасним поціновувачам вікторіанських моторошностей став новий серіал "Грошові жахи" від американського телеканалу Showtime, який вийшов на телеекрани в травні цього року.

Творцям серіалу вдалося здійснити справді складне і відповідальне завдання – зібрати в одній переконливій реальності усіх головних персонажів вікторіанського моторошного всесвіту. Вампіри, вовкулаки та демони населяють Лондон дев'ятнадцятого століття поряд з Доріаном Греєм та Франкенштейном. Інші герої не менш колоритні – благородні найманці, проститутки, аристократи-дослідники, мисливці за вампірами.

фото: www.blastr.com

Такий концентрований світ моторошності вибудовується дуже тонко, повільно та елегантно, пропонуючи вибагливому шанувальнику вікторанської фентезі чимало приємних несподіванок. Серіальні перипетії деколи заводять у дуже цікаві та неочевидні уявні закутки, які ще більше розширюють і так практично безкрайній світ фантасмагоричного вікторіанства. 

Топографія серіалу – практично ідеальна. Камера безстрашно мандрує вузенькими туманними вуличками, зазираючи у китайські опіумні салони, дешеві театри, портові забігайлівки, підвали моргу, зали з оргіями чи скрипучі аристократичні особняки. 

фото: www.denofgeek.us

Додаткову насолоду глядачам приносить неперевершена Ева Грін, яка виконує одну з головних ролей і уміло викресує зі своєї фатальної зовнішності ще небачені спецефекти демонічної жінки-вамп.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.