Новини

Економіка

В Україні ввели електронну систему держзакупівель

В Україні ввели електронну систему держзакупівель

В Україні ввели електронну систему держзакупівель

П'ятниця, 13 лютого 2015, 15:48

Першими пілотною системою електронних державних закупівель ProZorro скористались  Міністерство юстиції, Міноборони, Держуправління справами та НАЕК Енергоатом. 

Концепцію системи електронних державних закупівель розробила команда громадських активістів ще півроку тому, але для її реалізації необхідно було внести зміни до тендерного законодавства. До врегулювання цього питання на законодавчому рівні заступник Глави Адміністрації Президента Дмитро Шимків запропонував активістам реалізувати систему для допорогових закупівель (товарів – на суму до 100 тис. грн. і послуг – до 1 млн. грн.), проведення яких регулюється набагато менше. До проекту долучилися, окрім активістів та Адміністрації Президента, декілька великих IT-компаній, комерційних електронних торговельних майданчиків та державних органів. На сьогодні система повністю створена, вона пройшла тестування у Державному управлінні справами та вийшла в стадію працюючого пілоту. Про це інформує сайт Президента України.

«Система побудована таким чином, щоб забезпечити прозорість процесу державних закупівель та створити механізми боротьби з корупцією. Економія бюджетних витрат через створення чи розширення реальної конкуренції  — пріоритетний крок в поточних економічних та соціальних умовах. До того ж державні замовлення — це великий ринок, річний обсяг якого становить близько 200 млрд грн на рік, і, якщо їх розподіл буде прозорим, може сприяти розвитку багатьох середніх бізнесів. А це вкрай важливо для розвитку економіки країни»,—  йдеться в повідомленні.

На думку фахівців, електронна система сприяє підвищенню довіри бізнесу та спрощує його доступ до державних торгів, дозволяє здійснювати громадський контроль. Будь-яка зацікавлена особа зможе спостерігати за перебігом аукціону, а після обрання переможця — побачити його пропозицію, пропозиції інших учасників та порівняти їх. Як показує досвід інших країн, запуск електронної системи закупівель забезпечує від 10 до 20% економії за перший рік за рахунок оптимізації процесів. 

Формально система ProZorro належить міжнародній організації Transparency International, через яку оформлюються відносини між всіма учасниками проекту. 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.