Новини

ПАТ «ОКСІ БАНК»

Політика

Тетяна Монтян

Четвер, 23 квітня 2015, 17:12

У Львові дискутували про те, де би був В’ячеслав Чорновіл у 2015-му: при владі чи в тюрмі

Тетяна Монтян

У дискусії під такою провокаційною назвою взяли участь науковці, журналісти та громадські діячі зі Львова, Чернівців та Києва, зокрема – адвокат Тетяна Монтян.

Як підкреслив модератор дискусії, керівник «Інституту Західно-Українських студій» Олег Хавич, запитання, винесене у назву дискусії, є цілком правомірним.

Адже В'ячеслав Чорновіл був сепаратистом (вимагав сепарації України від тоталітарного Радянського Союзу) і федералістом (бачив незалежну Україну федерацією історичних земель, а Крим – автономією).

Нині, коли за звинуваченнями у «сепаратизмі» і «федералізмі» за грати в Україні знову кидають журналістів (а Чорновіл у радянські часи був саме журналістом), доводиться знову говорити про загрозі правам людини з боку держави.

Тетяна Монтян, яка є адвокатом івано-франківського журналіста Руслана Коцаби, провела паралелі між обвинуваченнями В’ячеслава Чорновола в «антирадянській діяльності» у 1970-80-х роках та обвинуваченнями свого підзахисного у «державній зраді».

Монтян також наголосила, що Чорновіл пройшов довгий шлях від автономіста і федераліста (таким він бачив внутрішній державний устрій України) до централіста. Подібний шлях пізніше пройшла Партія регіонів, а зараз ним іде добре відома львів’янам партія «Самопоміч».

«Спокуса розподіляти всі ресурси країни з центру є занадто великою» – підкреслила пані Монтян і нагадала, що в Україні централізація фінансів і повноважень сягає 82% (останні два відсотки забезпечила вже нова влада). Для порівняння: у Швейцарії централізація становить лише 8%, у Японії – 10%.

Кандидат філософських наук, дослідник політичних ідеологій Святослав Вишинський з Буковини закликав усіх коректно використовувати термінологію: «В Україні почалася політична шизофренія навколо терміну «сепаратист».

В Чернівцях так уже називають людей, які вимагають відновити статус Садгори, яка колись була окремим містом, а тепер є районом обласного центру». Науковець вважає, що термін «федералізм» в Україні незаслужено дискредитований, адже його використовував не лише Чорновіл, але й деякі ідеологи українського націоналізму.

Натомість політолог і журналіст Сергій Стуканов, який переїхав до Львова з Донецька, безапеляційно заявив, що про федералізацію в Україні потрібно забути, а децентралізацію здійснювати лише після відновлення контролю над Донбасом.

Йому заперечила Тетяна Монтян, яка нагадала, що за «мінськими угодами» Україна зобов’язалася встановити в окремих районах Донецької та Луганської областей тимчасовий порядок місцевого самоврядування з додатковими повноваженнями.

Власне, йшлося про права, які мають більшість громад і регіонів у Європі. Проте це зобов’язання Україна не виконала – оскільки боїться, що того ж самого почнуть вимагати в усіх регіонах держави, в тому числі й у Львові.

«Галицька Асамблея, яку створив В’ячеслав Чорновіл, теж боролася з центром за повноваження» – нагадала адвокат.

Більшість учасників дискусії, відповідаючи на запитання у її назві, були впевнені, що в наш час В’ячеслав Чорновіл був би при владі – адже він відмовився від своїх «федералістських» поглядів одразу ж після зміни Львова на Київ. На завершення Олег Хавич нагадав легенду про те, як хтось із радянських слідчих спересердя запитав Чорновола: «Ну добре, от уявімо, є ваша незалежна Україна. І ким ви там себе бачите?» – «Як ким? Редактором опозиційної газети» – відповів той.

Дискусію було присвячено 25-й річниці початку роботи Львівської обласної ради та Верховної Ради України перших демократичних скликань. Організатор: ГО «Інститут Західно-Українських студій» за підтримки міжнародної неурядової організації «Initiative Pro Mitteleuropa».

Тепер ви можете стежити за новинами Варіантів на Telegram-каналі.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.