Євро 2012: спорт чи комерція

Євро 2012: спорт чи комерція

Роман Кошла,  25 червня 2012

 Чемпіонат Європи з футболу, котрий приніс багато позитиву для України, близький до завершення. Настає час глибшого аналізу цієї події, її результатів і довготривалих наслідкив. 

 

22 червня у Львові молоді журналісти і політологи організували "круглий стіл" "ЄВРО-2012. Футбол - економіка чи політика?".

Журналіст і політолог Назар Мазур у ході дискусії висловив думку про те, збірна України була приречена на прогрш у матчі зі збірною Англії. Зокрема, не зарахований гол збірної України у ворота збірної Англії  він вважає нічим іншим, як свідомим «просуванням» організаторами чемпіонату Англії у фінальну частину чемпіонату. 

Назар Мазур: Не ми виграли Євро, а Євро «виграло» нас

Поразка збірної України на Євро 2012, мені видається,  не була спричинена людським фактором, а це була спланована акція з метою зробити все можливе, щоб така країна, як Англія, пройшла дальше.

Аналіз попередніх серйозних спортивних подій показує, що завжди намагалися «просунути» якнайдальше великі збірні  великих країн. Під великими маються на увазі колишні великі колоніальні країни, їхні збірні, за котрі вболівають їхні колишні колоніальні країни.

Свого часу так тягнули збірні Франції та Португалії. Зараз ми побачили, як тягнули збірну Англії. Англія з 1961 року, коли Англія стала чемпіоном Європи, кожного разу виходила з групи на чемпіонаті Європи. Англія завжди була сильною, але цього про теперішній склад  я сказати не можу. Це  - найменш обдароване покоління футболістів збірної Англії за футбольну історію. Окрім їхнього воротаря.

Чому це відбувається?

По-перше, невихід Англії у чвертьфінал чемпіонату Європи відразу б спричинив ситуацію, коли подальші матчі на 70-80% перестали би дивитися у англомовних країнах, які вболівають на чемпіонаті Європи за збірну Англії : США, Австралія, Нова Зеландія, що не менш важливо, половина африканських англомовних країн. Це автоматично  - масштабні втрати спонсорів турніру, які також розраховують на ці ринки.

Коли тільки відбулось жеребкування і я взнав, що з нами буде грати збірні Франції та Англії, я був впевнений, що наші з будь-якою гарною грою  не пройдуть дальше суто з економічних причин.

Ця помилка арбітра, коли весь світ бачить, що арбітр на лінії бачить, як м’яч пересікає лінію і не зараховує гол, це довело те, що футбол є комерційний продукт, далекий від спорту...

Підсумовуючи  те,  з чого я починав,  програш України - це змова національних транскорпорацій, щоб збільшити свої продажі, роблячи у Львові основним пивним символом пиво Carlsberg та ін..

По-друге. Запровадження нових технологій у футболі.

Електронні датчики, які будуть фіксувати був гол чи ні. Під час Чемпіонату світу у Південній Африці президент ФІФА виступив з ідеєю впровадження таких систем. Його основний опонент -  президент УЄФА Мішель Платніні виступив різко проти такого рішення, керуючись традиціями футболу та іншими питаннями. Позиція Платіні перемогла і обмежилося тим, що ввели ще двох додаткових арбітрів на лінії без жодної технічної модернізації.

Момент із не зарахуванням голу у ворота збірної Англії запровадив на світовому ринку дуже дорогу новинку – фіксацію взяття воріт. Найшвидше буде запроваджене так зване «орлине око». Ця система вже застосовується у тенісі.

Така технологія базується на встановленні камер у воротах і дозволяє на 99% фіксувати чи було взяття воріт. Вартість такої техніки для одних воріт від 5 до 10 тис. євро. Тепер ми можемо уявити які це кошти.  Такими технологіями потрібно забезпечити  всі стадіони де проводяться офіційні матчі. Побіжно оцінюючи це лише  в Україні  - десятки тисяч воріт.

Коли Мішель Платіні на початках чемпіонату сказав, що Україна і Польща вже перемогли на Євро, то я перефразую і скажу: насправді нас перемогли, а не ми перемогли у всіх значеннях.

Далі буде....

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.