Зміст статті

6 квітня 2018Петро Яцишин4151

Реліквії єврейського світу Галичини

Унікальна виставка з фондів Музею етнографії та художнього промислу у Львові.

Виставка "Реліквії єврейського світу Галичини" з фондів Музею етнографії та художнього промислу у Львові з нагоди 85-ї річниці Виставки єврейського художнього промислу.

Виставка з фондів Музею етнографії та художнього промислу ІН НАН України "Реліквії єврейського світу Галичини", присвячена 85-й річниці Виставки єврейського художнього промислу. Її розгортали у залах Міського промислового музею у Львові в березні 1933 р., де представили пам'ятки як із приватних колекцій, так і з синагог Галичини. Ця виставка сформувала у суспільстві розуміння необхідності створення Єврейського музею, який був урочисто відкритий у Львові роком пізніше. У 1939 році музей ліквідували, а в лютому 1940 його збірку передали Музею художнього промислу.

Із початком Другої світової війни під загрозою знищення опиняється колекція Максиміліана Ґольдштейна, яку, заради збереження, Ґольдштейн у липні 1941 р. предає цьому ж музею як депозит. Таким чином у Музеї художнього промислу сформувалася найбільша і найякісніша на той час колекція юдаїки, яку після 1951 р. успадкував Державний музей етнографії та художнього промислу АН УРСР.

Експозиція виставки "Реліквії єврейського світу Галичини" розгорнута  у 5-ти музейних залах. Представлені експонати відображають сакральну атмосферу синагоги, річний цикл релігійних єврейських свят, вироби різних ремесел. Окремі зали присвячені відомому колекціонеру єврейських старожитностей Максиміліану Ґольдштейну і його колекціям екслібрисів, витинанок і графіки. Частину пам'яток свого часу було репрезентовано на виставці 1933 року, але більшість експонатів показано вперше.

Проект відбувся за фінансової підтримки Всеукраїнського благодійного єврейського фонду Хесед-Ар'є та Центру єврейських студій Університету Норсвестерн ім. Родини Краунів.

Автор: Петро Яцишин
Коментарі читачів:
Додаткова інформація: