Дар'я Авер'янова,  20 вересня 20182303

Михайло Цимбалюк: Майбутні вибори президента можуть бути останніми

Михайло Цимбалюк: Майбутні вибори президента можуть бути останніми

Розмова з головою Львівської обласної партійної організації ВО "Батьківщина" Михайлом Цимбалюком.

В Україні ще офіційно не розпочалася виборча кампанія, але ми вже бачимо як політики розпочали активно працювати. "Батьківщина" на Львівщині готова до президентської виборчої кампанії?

Кожна реальна політична сила, а не проект, завжди готова до виборів. "Батьківщина" в Україні, зокрема, на Львівщині, готова до будь-якого виборчого процесу. Ми не оминали жодні вибори до рад ОТГ. І в підсумку наша команда показала хороший результат поміж інших політпартій. Маємо партійні структури по всій вертикалі – від кожного села до міста і області. Десь потужніше, десь на стадії переформатування, тому що в партію прийшли нові люди, молодь. І це добре. Не скажу, що ми вже конкретно працюємо на виборчий процес, але впевнений, що наша партійна робота нині націлена на те, щоб не лише пропагувати ідейні цінності, але й робити конкретні справи і досягати результату. Тому я перед керівниками місцевих парторганізацій ставлю завдання не займатись популізмом, а вивчали реальні проблеми людей і робили все від них залежне задля відстоювання інтереси громадян.

В яких умовах сьогодні відбувається підготовка до виборів?

Ми вже відчуваємо як влада тисне на партійців, тим самим показуючи, що нас бояться, до нашої позицій прислухаються, а інколи й остерігаються. Наприклад, і це не є таємницею, що очільники області на апаратних нарадах свідомо дають вказівки керівникам державних адміністрацій всіляко блокувати на місцях ініціативи депутатів-мажоритарників від "Батьківщини", перехоплювати їхні ініціативи, створювати ілюзію, що лише влада здатна вирішити проблеми людей. Задля цього застосовуються адміністративні важелі. На округи, в яких інтереси виборців представляють опозиційні депутати від "Батьківщини", не виділяються гроші з місцевих бюджетів, і вони, передусім, йдуть на підтримку депутатів від БПП. Хоча це смішно, адже у Львівській  обласній раді, до прикладу, лише один представник президентської партії. Це її голова Олександр Ганущин, а всі інші члени фракції БПП – безпартійні.

Такі факти говорять про те, що саме влада розпочала виборчу кампанію лише на словах, декларуючи нові підходи, а насправді лише продовжує використовувати адмінресурс та діяти за принципом "хто при владі, тому можна все". Ось ще один приклад. Вперше за всю історію незалежної України депутату обласної ради від опозиційної нашої фракції Леоніду Цибулі в Радехівській райраді перешкодили виступити під час пленарного засідання. Це є очевидним порушенням прав і свобод депутата та людини. Такого не було ніколи. Але стало можливим, адже влада свідомо перетворила голів РДА і ОДА на місцевих божків, вивівши їхні посади з-під дії Закону "Про державну службу". Саме ця комбінація сьогодні дозволяє керівникам президентської вертикалі на місцях одночасно займатись державною і політичною діяльністю, тобто проводити підготовку до виборів в інтересах партії влади – Блоку Петра Порошенка. Тому умови в Львівській області непрості.

Інші політичні сили намагаються залучити додатковий ресурс і технології на виборах?

Саме так. Багато політичних сил вже стартували. Міський голова Львова Андрій Садовий вже задекларував свій похід на вибори. Але мене, як львів'янина, турбує, як буде жити Львів у цей непростий виборчий період? А також те, коли чинний міський голова, збирається повернутись до безпосереднього керівництва містом, адже він за всі ці роки так і не вибудовав європейську систему управлінням містом. Все у Львові вирішується в ручному режимі. Ми також бачимо, як активно до політичного життя повертаються ті, хто  за Віктора Ющенка очолював рух "Проти всіх". На питання про те, хто привів до влади Ющенка, в мене є відповідь: це були ті галичани і ті люди, які голосували проти всіх, через що Юлії Тимошенко тоді реально не вистачило два відсотки до перемоги. Сьогодні ж ті ж самі люди знову хочуть поділити суспільство на тих, хто за Україну і тих, хто чужий. Такі проекти розраховані на розкол держави і цей меседж закріплюється вже в самій їхній назві.

Пожвавилися й ті, хто стояв у витоків колишнього Фронту змін, а зараз – Народного фронту. В Україні ще панував мир, ніхто не і думав, що можлива війна, а Фронт змін вже розставляв намети кольору хакі. Тобто ці політики вже тоді, якщо і не знали, то провокували в суспільстві теми агресії і насильства. Технологи Порошенка знову нав'язують суспільству поділ всіх кандидатів в президенти на проросійських і нібито проєвропейських. Хоча ми бачимо, як сам президент Порошенко спілкується з Росією. Ми бачимо, як уряд Гройсмана успішно торгує з Росією, ми бачимо, як формулою Ротердам+ прикривають закупівлю вугілля з окупованих територій. Тобто це все політтехнології. Тому не варто вірити безпідставним заявам про те, що Юлія Тимошенко представляє Москву і завжди була проросійською. Вони не витримують критики, а тим, хто їх поширює варто задати наступні питання.

Перше. Ні в кого немає сумнівів, що Путін мав впливи на Януковича. То чому він не захистив Тимошенко, коли Янукович посадив її в тюрму? Один дзвінок Путіна і Янукович не наважився би її посадити. Турчинов 17 років був в партії Батьківщина разом з Юлією Тимошенко і його вважали правою рукою лідера партії. То як тоді ця права рука, яка нібито 17 років представляла Москву і Путіна, сьогодні може очолювати РНБО? Де у тому логіка?

Третє питання. Яценюк також був з Тимошенко в одній партії, отож його також можна назвати проросійським політиком. Але останнє не перешкодило йому очолити український уряд після Майдану. Це все брехня. Мені прикро, що на такі маніпуляції ведеться виборець Західної України. Але, як на мене, коли в державі йде війна, коли нарешті вище керівництво держави це визнало, треба зрозуміти, що майбутні вибори президента можуть бути останніми виборами в чинній Конституції України.

Чи варто очікувати порушень на виборах?

Велика частина українців виїхала закордон. Колеги розповідають, що в деяких населених пунктах залишилося максимум тридцять відсотків виборців від загальної кількості. Владі це вигідно, вона сама спонукала людей до цього, коли приймала закон про безвізовий режим. Реальна явка на виборах може не перевищити 40 відсотків і це відкриває простір для маніпуляцій. Тому, аналізуючи ситуацію, можна очікувати, що ця виборча кампанія може бути дуже сумною і брудною.

Чи у "Батьківщини" буде особлива стратегія для Львівщини?

Насамперед ми хочемо відновити в пам'яті львів'ян те, що Тимошенко вже зробила для Львова в часи свого прем'єрства. Адже сьогодні маємо цілодобову воду у Львові завдяки тому, що уряд Тимошенко виділив левову частку коштів на реалізацію цього проекту. Інша справа хто потім приписав ці заслуги, але ми пам'ятаємо про її роль і про тодішній візит до Львова.  21 вересня в Києві відбудеться презентація економічного курсу Тимошенко. Цей документ містить кроки, які буде робити команда Тимошенко, після того, як вона стане президентом. Наступний етап – завдання керівникам місцевих партійних організацій "Батьківщини" підготувати перелік соціально-економічних та культурних проблеми, над вирішенням яких ми будемо працювати в кожному конкретному регіоні. До цієї роботи ми запрошуємо всіх охочих, не тільки партійців.

Що стосується Львівщини, то вважаємо за необхідне обговорити можливість актуалізації практик і проектів, які свого часу працювали ефективно в області. Наприклад, вільні економічні зони, відновлення діяльності яких, на наше переконання, дозволить не лише стримати відтік робочої сили закордон, але й повернути українських заробітчан додому.Потрібно також нарешті ввести чіткі зрозумілі правила для інвесторів, від яких передовсім залежить ініціатива створення робочих місць. Нещодавно я зустрічався з керівництвом підприємства з німецькими інвестиціями "Леоні" у Стрию. Прикро чути, що ця поважна компанія, яка одною з перших серед європейців відкрила виробництво на Львівщині, сьогодні не може знайти спільну мову з владою задля вирішення проблеми безпечного заїзду транспорту на виробництво і будівництва об'їзної дороги навколо Стрия. Чиновники просто ігнорують і не відповідають на їхні офіційні звернення. Це порушення законодавства і таке ставлення до інвесторів треба негайно змінювати.

Актуальним є завдання відродження та розвитку фермерських господарств в області. Адже практика роздачі земель в оренду великим іноземним латифундистам остаточно знищує українське село і виснажує українські землі. Сільське господарство Польщі стала успішним, тому що там нараховується понад 300 тисяч фермерських господарств.  А в нас й 30 тисяч немає, бо нема кому подбати про умови для їхнього розвитку. Чиновникам простіше мати справу з трьома-чотирма олігархами, ніж створювати умови для масового розвитку фермерства. Сьогодні в Україні немає програм щодо підтримки фермерства, навпаки, такі господарства поставлені в невигідні і неконкурентні умови. Отож не мають іншого виходу, як згортати свою діяльність і передати землю в оренду латифундистам. Львівщина також потерпає від такого рейдерства під егідою влади.

Окремої програми відродження потребує місто Борислав, про яке сьогодні багато говориться у зв'язку з техногенною катастрофою та кризою бюджетних коштів на розвиток міста. Пріоритетом також має стати розвиток гірських районів. Наші Карпати нічим не гірші від австрійських чи швейцарських Альп. Але держава так і не спромоглася створити умови для створення інфраструктури для розвитку туризму і не подбала про зайнятість гірського населення. Сьогодні владі вигідно дозволити ділкам за різними схемами ввозити баранину з-за кордону, а от подумати про те, як відновити розведення баранів в Карпатах – немає кому. Позаростали всі полонини в горах, села обезлюднили, гірські дороги роблять лише тоді, коли великий чиновник збудує собі в горах дачу.

З темою розвитку гірських районів тісно пов'язана й проблема відновлення карпатських лісів. Карпати – це біль, який наше покоління не вибачить  теперішній владі. Крадуть всі помаленьку тут на місцях, а найбільше крадуть там, в центрі. Дороги знищили, немає противопаводкової системи, системи лісовідтворення і через те гірські території майже не розвиваються. Ця проблема, на нашу думку, вирішується лише шляхом реалізації багаторічної програми відтворення лісів з одночасним запровадженням мораторію на більшість  видів рубок, окрім санітарних, на  території Карпат, які вкриті лісами. Ми не можемо в цьому питанні йти на поступки нашим європейським партнерам, як це зробила чинна влада, яка дозволила вивіз дров, а насправді – лісу-кругляка, адже ціна таки поступкам – знищення екосистеми Карпат, кліматичні катаклізми і депопуляція регіону. Отож, на Львівщині ми плануємо, ще до того, як Юлія Тимошенко стане президентом, підготувати всі основні програми, над якими буде працювати нова влада.

Які програми "Батьківщина" готує для Львова?

Є багато позитивних речей, які відбулись завдяки команді Садового у Львові, але все більше стає негативних тенденцій. Наприклад, будівництво, яке сьогодні у місті набуло рис стихійного, некерованого процесу, бо влада самоусунулась від його контролю і регуляції. Вона лише видає технічну документацію і збирає всілякі побори з інвесторів. Ніхто, натомість, не подбав про створення інфраструктури, комунікацій, про розширення меж міста тощо. Наслідки цього відчувають всі львів'яни: повені, сморід, корки на дорогах, черги в дитячі садки і школи. Львів потребує перегляду Генплану і чіткого виконання останнього. Міський голова і його команда також самоусунулись від захисту інтересів жителів нашого міста, віддавши їх на потурання монополістам, які надають послуги з електро- чи газопостачання, наприклад. Ціни ростуть, а якість надання цих послуг ніхто не контролює. Нашим активістам вдалося добитись судового рішення на користь споживачів щодо неправомірності зарахування в оплату комунальних послуг показників лічильників загального обліку, які встановлюють в під’їздах будинків. Муніципальна влада ж робить вигляд, що такі проблеми її просто не стосуються.

Влада Львова проводить свідому дискримінаційну політику в ЖКГ щодо тієї частини мешканців, які обслуговуються ЖЕКами. Вони позбавлені додаткового фінансування, на відміну вsд тих, хто створив ОСББ, їм також ускладнили доступ до бюджету розвитку, тобто ремонтів. Це несправедливо. Якщо ж врахувати, що через об’єктивні причини створення ОСББ в центральній історичній частині міста практично не просувається, то не дивно, що старі будинки тут руйнуються і ніхто не поспішає їх модернізувати. Бо влада, підозрюю, в такий спосіб має намір звільнити ці будинки, а пізніше віддати ділянки, на яких їх звели, під комерційну забудову, забуваючи при тому про вимоги ЮНЕСКО. Ще одна тривожна тема – це те, що Львів все більше живе в кредит. Андрій Садовий і його команда хизуються новими автобусами, старими трамваями, проектами е-квитка, але забувають сказати, що все це вони купують в кредит, ці гроші доведеться віддавати декільком поколінням львів'ян.

Тепер ви можете стежити за новинами Варіантів на Telegram-каналі.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі читачів:
Додаткова інформація:
-->