Зміст статті

31 жовтня 2019Степан Приходько

Таємниці похоронного бізнесу родини Гречаників

Заупокійні загадки чиновника Львівської ОДА та його дружини.

З рекламних оголошень в інтернеті можна довідатись, що дружина  директора Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслана Гречаника є власницею підпільного похоронного бюро.

І тут, певне, варто розібратися, що це за бізнес такий у його дружини, Оксани Гречаник, оскільки жодної згадки про нього в е-деклараціях чиновника ЛОДА годі шукати.

Згідно зі щорічними е-деклараціями Руслана Гречаника його дружина, Оксана Гречаник, упродовж останніх років отримувала дохід від зайняття підприємницькою діяльністю. В 2016 році його розмір склав 209 718 грн., в 2017 – 319 786 грн., в 2018 – 289 864 грн. За даними держреєстрів Оксана Тарасівна Гречаник з 2011 року має статус фізичної особи-підприємця та займається двома видами діяльності:  роздрібною торгівлею іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах та  постачанням інших готових страв (основний). З'ясувати у відкритих джерелах, які саме страви готує дружина відомого львівського чиновника та куди їх опісля постачає, не вдалося. Зате стало відомо про інше, її підприємницьку діяльність, яка пов'язана з ритуальними послугами. До речі, жодної інформації про неї поміж видів діяльності ФОП Оксани Гречаник немає взагалі.

Загалом, після стількох рекламних інтернет-оголошень, можна собі подумати, що  Оксана Гречаник володіє, як мінімум, підпільним похоронним бюро на якому має працювати купа людей. Перелік ритуальних послуг, які вона пропонує, майже незліченний. Від продажу ритуальних товарів (домовин, хрестів, вінків тощо) до перевезення покійного автокатафалком, обслуговування похорону, консультацій і практичної допомоги в оформленні документів та організації похорону, виготовлення і встановлення надмогильних пам'ятників "з мармурової крихти та граніту на всіх кладовищах м. Львова і області", будівництва  сімейних гробівців, прибирання могил на кладовищах м. Львова "як одноразово, так і систематично". До речі, під час пошуку в інтернеті ці послуги знаходяться під тегом "похоронне бюро", яке "пропонує весь спектр ритуальних послуг у Львові". А у оголошенні, що відкривається за цим посиланням, Гречаник О.Т. фігурує як директор (у рубриці "службова інформація").

Цікаво, що магазин з ритуальними товарами на вулиці Миколайчука, 24 (а, можливо, й замасковане похоронне бюро) знаходяться у достатньо зручному районі. Неподалік, на на вул. Івана Миколайчука, 9, комунальна міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги, через яку проходить найбільша у Львові кількість загиблих, померлих, їхніх родичів. А тут зовсім поруч – весь спектр ритуальних послуг у Львові.

фото: google.com.ua (Андрій Василів)

Водночас із Державного реєстру прав на нерухоме майно відомо, що власником нежитлового приміщення першого поверху (загальною площею  61.4 кв.м.) за адресою: м. Львів, вулиця Миколайчука І., будинок 24 Оксана Тарасівна Гречаник стала 18 грудня 2015 року. Це приміщення було об'єктом малої приватизації комунальної власності Львова, який продали О.Т. Гречаник на аукціоні 11 грудня 2015 року за стартовою ціною – 798 тис. грн. В електронних деклараціях директора Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслана Гречаника йдеться, що правом власності на житлову нерухомість у Львові (загальною площею  61.4 кв.м.) володіє лише його дружина Оксана Гречаник – відсоток власності: %: 100. Окрім попереднього оголошення, де згадується магазин на вул. Миколайчука, 24, Оксана Гречаник, як директор, фігурує ще в оголошенні про продаж пам'ятників, надання ритуальних послуг за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 45. Разом із ФОП – Юрієм Тарасовичем Гавлом.

За цією адресою можна виявив доволі великий магазин ритуальних товарів під вивісками "Пам'ятники" та "Все для похорону", який знаходиться в приміщеннях першого поверху чотирьохповерхової будівлі Львівського автобусного заводу. Картина, до речі, не з приємних: мертвий завод, будівля з вибитими вікнами (крім першого поверху), а в вікнах, що вціліли – вінки, труни, тощо.

Що ж стосується Юрія Тарасовича Гавла, то за наявною інформацією йдеться про близького родича (брата) Оксани Гречаник. За даними держреєстрів, Юрій Гавло, як фізична особа-підприємець, займається різанням, обробленням та оздобленням декоративного та будівельного каменю. З'ясувати вдалося й те, що у свій час цей вид діяльності був основним для Львівського комунального підприємства "Монумент", засновником якого була Львівська міська рада, а його директором – Тарас Миколайович Гавло (батько Оксани Гречаник та Юрія Гавла). ЛКП "Монумент" припинило свою діяльність близько 13 років тому. Після того, як згідно ухвали Львівської міської ради від 13.07.2006 року його реорганізували шляхом приєднання до Львівського комунального підприємства "Виробничо-реставраційний комбінат обрядових послуг". Приблизно у цей період тоді ще Оксана Тарасівна Гавло була керівником ТОВ "Горст", що спеціалізувалось на обробленні неметалевих відходів та брухту. Чи мало це підприємство якусь дотичність до похоронного бізнесу – невідомо. У подальшому воно припинило свою діяльність.

Чому ж похоронний бізнес родини Гречаників настільки втаємничений? З огляду хоча б на те, що Оксана Гречаник, як свідчать дані держреєстрів,  приховує свою діяльність на ринку ритуальних послуг у Львові. Які його справжні обсяги, заробітки? Чи він, взагалі, законний? Чи уклали, зокрема, договір між комунальною ритуальною службою та ФОП О.Т. Гречаник, який дозволяє працювати на ринку комунальних послуг. Зважаючи на те, що згідно чинного законодавства комунальним ритуальним службам (підприємствам) надається виключне право укладати договори про надання ритуальних послуг із суб'єктами господарювання, які виявили таке бажання. Відповіді на ці запитання варто очікувати у наступній публікації.


фото: pixels.com

Автор: Степан Приходько