Новини

Галицький П'ємонт
ПАТ «ОКСІ БАНК»

Політика

Михайло Цимбалюк

ВО "Батьківщина"

Прес-реліз,   Вівторок, 20 квітня 2021, 17:00

Цимбалюк про невідворотність фінансового колапсу

Михайло Цимбалюк

Затримка лікарняних та декретних виплат Фондом соцстрахування сьогодні складає 21 робочий день або 1,8 мільярда гривень. 

Про це повідомив народний депутат України від ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк, інформує прес-служба Львівського обласного партосередку.

«Затримка лікарняних та декретних виплат Фондом соціального страхування сьогодні складає 21 робочий день або 1,8 мільярда гривень. Це фактично майже місяць, оскільки не враховується період подачі документів та їхнє опрацювання.

Також непрофінансованими залишаються заяви-розрахунки на майже мільярд гривень, термін оплати яких, відповідно до законодавства, складає 10 робочих днів. Такі катастрофічні цифри заборгованості не є міфічною перевантаженістю системи – ми стаємо на тонку кригу фінансового колапсу і ця крига починає тріщати.

Частина соціальних виплат опинилась під загрозою на початку дії карантину. Однак упродовж кількох останніх місяців проблеми з виплатою лікарняних загострилися до критичного рівня. Доходів Фонду соціального страхування України не вистачає на покриття усіх прийнятих на фінансування допомог і виплат.

У Фонді соцстраху пояснюють, що така заборгованість була накопичена у грудні минулого року через різке зростання видатків, що пов’язано із додатковим навантаженням, яке Фонд отримав через пандемію – тоді суттєво зросли видатки за лікарняними, також на Фонд було покладено фінансування самоізоляції українських працівників (коли люди закривалися у будинку на два тижні після перетину кордону або після контактів з хворими на ковід), страхові виплати медикам тощо.

Проте основним джерелом наповнення бюджету Фонду соціального страхування є єдиний соціальний внесок, а за даними Податкової служби борг підприємців з його сплаті наразі складає 12 мільярдів гривень. Саме тому ми не можемо сприймати заяви про перевантаженість системи виплати соціальної допомоги як якесь тимчасове явище, яке невдовзі вдасться нейтралізувати. В умовах нинішньої державної економічної політики не вдасться. Це наразі неможливо, оскільки надходжень стає все менше, а заборгованість зростає. У комплексі це наближає Україну до повного фінансового колапсу у соціальній сфері.

Витрати Фонду на поточний рік складають майже 33 млрд грн, а за статтею «Тимчасова втрата працездатності, в разі ізоляції від Covid-19, у зв’язку з вагітністю та пологами і на похорон» – 19,9 млрд грн. Звідси можна зробити висновок, що при розрахунку витрат Фонду була недооцінена багатоаспектність наслідків поширення коронавірусної інфекції. Відтак, тепер потрібно терміново шукати додаткові кошти.

Ситуація з Фондом соціального страхування є маркером, який вказує на можливе виникнення нових проблем. У тому числі з Пенсійним фондом, який також наповнюється від ЄСВ, і там протягом перших двох місяців цього року фіксуються мільярдні недонадходження від ЄСВ. При цьому, жодних перспектив до покращення ситуації поки не видно. Особливо ця проблема стає актуальною в зв’язку із локдауном та карантином, який переважно б’є по малому бізнесу – платників стане ще менше. Крім того, в країні зберігаються всі передумови до подальшого зростання безробіття, особливо, якщо карантин затягнеться.

І, звісно, хотілось би чекати оптимістичного сценарію, але жоден з кроків влади простору для оптимізму не додэа. Схоже на те, що урядовці просто опустили руки і просто спостерігають як країна скочується у прірву фінансового колапсу» – наголосив Цимбалюк.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.