Новини

Посібник для журналістів
ПАТ «ОКСІ БАНК»

Політика

Михайло Цимбалюк

Прес-реліз,   Понеділок, 17 травня 2021, 17:30

Цимбалюк про владну вакханалію із субсидіями

Михайло Цимбалюк

Михайло Цимбалюк розповів про нарахування субсидій.

З 1 травня в Україні повністю заблокована робота комісій із нарахування субсидій. Вони фактично ліквідовані. Такий необдуманий крок серйозно ускладнить життя тим, хто не в силу певних обставин оплачувати комунальні послуги. Це призведе до зростання і без того чималої заборгованості за комуналку.

До слова, влада вже говорить про те, щоб списати борги за комуналку деяким категоріям населення. Але що тоді думати і робити тим, хто справно оплачує платіжки, віддаючи останні заощадження?! Як держава планує виходити з боргового тупика, і яка доля субсидій в Україні – про це в ефірі Апострофа говорили з народним депутатом України від ВО «Батьківщина» Михайлом Цимбалюком, інформує прес-служба Львівського обласного партосередку.

– Комісії, які займаються питанням призначення субсидій, ліквідовані. Для чого була впроваджена ця зміна? Як це сприятиме покращенню нарахування субсидій?

– Це не покращить, а навпаки ускладнить життя громадян, які сьогодні не можуть сплатити комірне зі свого доходу і будуть звертатися за субсидією. З 1 травня ця робота взагалі паралізована. Більше того, в процесі децентралізації пішло укрупнення районів. Нині соціальні служби практично не працюють в об’єднаних територіальних громадах.

Коли ми з міністром соціального захисту Мариною Лазебною говорили, що буде далі, – вони ще самі не знають. Ця вертикаль не збережена, а комісії взагалі ліквідовані. Більше того, зменшилася кількість людей, які працюють в соціальній сфері та уповноважені перевіряти підстави надання субсидій.

Уряд пропонує створити ще якийсь орган, але коли він буде створений і що це будуть за люди, як фінансуватимуть – поки що невідомо. Вакханалія повна. Я наголошую: нині соціальна послуга не наближена до громадянина, а віддалена, тому що райони збільшені, райдержадміністрації скорочені, а відділи соціального захисту в районах вже не існують, бо немає райдержадміністрацій.

Лише в окремих об’єднаних територіальних громадах, де є фаховий керівник, виконком та депутати – їх створюють, розуміючи таку необхідність.

На думку депутатів політичної сили ВО «Батьківщина», якщо держава гарантує пільгу на субсидію, то вона зобов’язана не перекидати це на плечі новостворених громад. Завдання держави – гарантувати та забезпечити субсидії всім людям, які її потребують.

Постанова уряду, яка позбавляє людей субсидій, – антинародна та антиконституційна. Якщо уряд каже: давайте жити, як у Європі, то там є два важливих фактори, коли встановлюють ціну на комунальні платежі. Перше – економічна обґрунтованість, а друге – здатність громадян оплатити ці платежі. В нас немає ані першого, ані другого. Ще й паралізоване з 1 травня надання субсидій громадянам, які потребують підтримки держави.

– А що планують робити з існуючою заборгованістю?

– Насправді це запитання до уряду. Є одна з ініціатив, що будуть списувати заборгованість певним категоріям громадян. Але таким чином влада ставить людей у нерівні умови. Одні вчасно сплатили з останнього, зі своїх заощаджень. А другі вирішили почекати і накопичувати. Через те тут треба виписати формулу, за якою включаються так звані комісії, які будуть з’ясовувати, з яких причин пішло накопичення заборгованості.

Ми бачимо, що в державі зростає заборгованість за всі комунальні платежі. Через те уряд поки що не знайшов виходу з ситуації. Ми на найближчому пленарному засіданні – у п’ятницю – коли буде година запитань до уряду, будемо ставити чіткі запитання прем’єру Денису Шмигалю.

Перше: яким чином вони планують вирішити питання ефективності та законності встановлення субсидій. І друге: яким чином вони планують вирішити проблему заборгованості.

Один із варіантів, який я чув особисто – уряд планує списувати таку заборгованість та повісити всю цю суму на українській бюджет, а це гроші всіх платників податків, усіх людей, які сьогодні працюють, сплачують комірне і сплачують податки.

– Скільки грошей заклали на субсидії в цьому році?

– Приблизно на 3,5 млрд менше, ніж у минулому році. Але на моє запитання Шмигаль сказав, що вони будуть шукати додаткові гроші, якщо не вистачить виділених 40 млрд.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.