article

Богдан Матолич: Беремо зобов'язання підвищити показник середньої зарплати на Львівщині до 2 700 грн.

Злата Угрин
середа, 28 березня 2012 р. о 17:19
Варіанти.net

Два провідних підприємства львівської області НПК «Галичина» та ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» (ЖЦПК) на межі зупинки.Погіршилась ситуація і на Львівській митниці. Як наслідок, бюджет Львівщини залишається без провідних джерел наповнення. Звідки ж взятися коштам? Про це ми вирішили дізнатися у першого заступника голови Львівської обласної адміністрації Богдана Матолича, який 19 березня «відсвяткував» 100 днів на новій посаді.

ВАТ «НПК – Галичина» фактично зупинено, торік збитки комплексу сягнули майже 28 мільйонів грн. Наскільки постраждає економіка Львівщини від втрати цього стратегічного для її розвитку об'єкта?

Технології, які сьогодні використовують на НПК «Галичина», давно уже застарілі. То ж за такої ситуації ефективного виробництва організувати уже не вдасться. Власники заводу взялися за досить вартісну реконструкцію (800 мільйонів доларів), утім у зв'язку із кризою фінансування припинилося. Та й загалом у вітчизняній нафтопереробній галузі складна ситуація. Сьогодні в нашій країні працює лише один Кременчуцький нафтопереробний завод. Причиною кризи нафтопереробної галузі є ціна сировини. Нафта, яку купують українські заводи, не конкурентноспроможна, як наслідок, товар неможливо реалізувати на вітчизняному ринку.

Власник та технічна рада НПК «Галичина» прийняли рішення зупинити виробництво. Аби не втратити спеціалістів, майже весь персонал залишають на роботі, зобов'язуються платити заробітну плату. Відновити роботу мають намір у четвертому кварталі цього року. У промисловості Львівщини частка НПК «Галичина» - вагома, майже 3%. Поки ми думаємо над тим чим її замінити.

Схожа ситуація і з ЖЦПК. Внаслідок нової політики Держагентства лісових ресурсів, а саме продажу дерева на торгах, вітчизняним паперовим комбінатам бракує сировини. Понад 400 працівників скоротять. Якими будуть втрати Львівщини у економічному плані?

ЖЦПК завод припиняє виробництво газетного паперу, тобто зупиняється лише одна лінія виробництва. Ми розмовляли із керівництвом заводу, вислухали їхні пояснення та проаналізували подані матеріали. Виявилося, що ця лінія виробництва застаріла. Виготовлений у такий спосіб газетний папір ні за ціною, ні за якістю не витримує конкуренції із завезеним ззовні.

Керівництво заводу також піднімає ще одну проблему – незабезпечення сировиною. Із 30 тисяч кубометрів деревини в квартал, який Жидачіський комбінат потребує, закуповують лише 15 тисяч. Залишається також проблемною й ціна на деревину.

Однак керівництво запевняє, що комбінат не є збитковим і не стане таким після закриття однієї лінії виробництва. Підприємство мають намір переорієнтувати на інші технології, як от виробництво гофрокартону з целюлози. Тому сплати і до бюджету, і до пенсійного фонду не повинні зменшитися. У обсязі промисловості Львівщини продукція Жидачівського заводу складає трохи більше 1% .

Єдиною проблемою підприємства залишається оптимізація: 432 працівника повинні скоротити. Ми дали доручення Центру зайнятості, Жидачівській районній адміністрації працевлаштувати цих людей, попередили їх – кількість безробітних у жодному випадку збільшувати не можна.

Зважаючи на те, що НПК «Галичина» та ЖЦПК - одні із стабільних платників податків Львівщини - на межі зупинки, виникає острах, що у 2012 році економічне становище області погіршиться. То ж чим же житиме Львівщина у 2012 році?

У 2011 році у Львівській області чимало галузей досягли позитивних показників. Серед них, як не дивно, і паперово-целюлозна галузь, і машинобудування, і металургія, і нафтохімічна промисловість. Отже сьогодні маємо на меті зберегти ті темпи росту, яких здобули торік.

Львівська ОДА вже подали на обговорення комісій обласної ради план соціально-економічного розвитку на 2012 рік. У ньому ми заклали показники усіх галузей економіки: у промисловому комплексі плануємо сягнути 2,5% зростання і маємо для цього підстави, адже за два місяці 2012 уже маємо ріст - 2,8%.

Однак є галузі, у яких Львівщина пасе задніх. Серед таких - агропромисловий комплекс, особливо тваринництво. Завдяки новим технологіям, дотуванню виробників та впровадженню різноманітних проектів у 2012 році ставимо планку росту сільського господарства 3,7%.

Також маємо намір подолати спад у видобувній промисловості шляхом закріплення надійного споживача вугілля.

Торік темпи розвитку будівничої галузі знизились на 3-4%. У Львівській області наразі недобудовано аж 800 обєктів. Цьогоріч плануємо виправити ситуацію, ввести у експлуатацію 40 із них, таким чином піднявши показник до 6%-го росту. То ж прогнози цілком оптимістичні.

На які виробництва ми робимо ставку? Важко сказати. Тільки великих виробників у Львівській області більше 40. Окрім того є й малий та середній бізнес. Саме це і є основою нашої економіки. Окрім НПК «Галичина» та ЖЦПК ми проблем не бачимо.

Підприємці стверджують, що на Львівщині надто несприятливий інвестиційний клімат. Унаслідок цього економіка області втрачає майже половину доходу. Як у Львівській ОДА борються за покращення цієї ситуації?

Нещодавно область відвідав голова Федерації працедавців України Дмитро Фірташ. Ми радилися із ним, зустрічалися із дорадчою радою при голові обласної адміністрації, громадськими радами. Разом ми окреслюємо конкретні проблеми та шукаємо шляхи їх вирішення. Наразі можемо похвалитися тим, що зрушили з місяця процес діалогу. Головне управління економіки разом із управлінням агро-промислового комплексу Львівської ОДА розробили пакет проектів (до 100), який ми можемо вручити ініціативним бізнесменам. Пакети ці - не дороговартісні, до 50 тисяч доларів. Однак у їхньому складі буде все: майно, яке ми можемо їм віддати, технології, земля, яку можемо запропонувати. Основне ж ми вкажемо підприємцеві на той ринок послуг, який наразі незабезпечений. Ми вималюємо схему погодження усіх документів і гарантуватимемо сприяння. Тобто робитимемо усе для того, щоб бізнесмен зайнявся саме цією справою.

Комітет підприємців Львівщини непокоїть нинішня ситуація на Львівській митниці. Вони навіть надіслали листа президентові України Віктору Януковичу. Чим загрожує це економіці області? Чи є ризики недовиконання бюджету?

Я впевнений, що ситуація на митниці стабілізується із приходом першого віце-премєр міністра Валерія Хорошковського. У свій час ця людина очолювала митницю і зуміла навести там порядок. Гадаю, так буде і цього разу. Митниця є одним із основних джерел надходження до державного бюджету. На жаль, цього року Львівська митниця недовиконує план митних зборів за перший квартал. У нас уже відбулася серйозна розмова, нас запевнили, що за літні місяці усе надолужать. Можна робити прогнози, що обласний бюджет Львівщини буде виконано.

Яка галузь була найпривабливішою для інвестицій торік? Які плани з надходженням інвестицій в область на 2012 рік?

Торік у Львівську область надійшло 146 мільйонів доларів інвестицій. Цього року ми підвищили планку до 150 мільйонів. У 2011 році 40% інвестиційних коштів було спрямовано на промисловість, зокрема на обробку деревини. Найбільш привабливими галузями для інвестицій торік, як гадаємо буде і у 2012, була торгівля нерухомістю, кредитування, тощо.

Інвестиційні кошти вливаються у створення альтернативних джерел енергетики. Цього року Французькі компанії «Веттерн» і «Велорен» завершать побудову вітрових електростанцій. Також у 2012 році свою діяльність розпочне новостворений завод «Леоні» у Бродовському районі. Інвестиції ввіллються й у загальнонаціональні проекти, як от - «Нове життя», у рамках якого будуємо Обласний перинатальний центр.

За 2 місяці цього року зовнішньоторгівельний оборот зріс. Хоча, на жаль, поки маємо негативне сальдо. Торік воно сягнуло 2 мільйонів доларів. Цього року плануємо помалу покращувати ситуацію. На Львівщині забезпечено позитивні тенденції у регіональній економіці.

Богдане Михайловичу, розкажіть,будь ласка, про перспективи альтернативної енергетики? Наскільки затратним є використання та створення нових джерел?

Сьогодні у області розроблено близько 20 варіантів розміщення малих гідроелектростанцій, переважно у гірській місцевості. Майже 10 компаній працюють над створенням вітрових електростанцій. Уже проведено попередні пошукові роботи, заміри вітру, усі підготовчі проектні роботи, виділено земельні ділянки.

Маємо приблизну карту розташування вітрових електростанцій, вони будуть у Яворівському та Турківському районах, у Сколе та Східниці - на хребтах Бескидів. Таким чином ми вирішимо проблему забезпечення енергетикою гірських районів. У цьому році уже запрацює одна гідроелектростанція у Турківському районі. Ми отримаємо перші готові об'єкти, які введемо у експлуатацію. Собівартість цієї електроенергії вища за звичайну. Але згідно із постановами та директивами Кабміну вводять спеціальний «зелений» тариф, з допомогою якого держава підтримає створення таких електростанцій.

Над чим маєте намір працювати у 2012 році?

Ми окреслили основні напрямки своєї роботи протягом цього року. Серед наших ініціатив -праця над переглядом Стратегії розвитку Львівської області (адаптація до нового законодавства), розробка нових робочих місць у сфері малого та середнього бізнесу, а також підвищення середньої заробітної плати у області. На сьогодні цей показник нас не задовольняє, середня зарплата на Львівщині 2 244 гривні - нижча, аніж по Україні. Беремо на себе зобов'язання підвищити її до 2 700 гривень.

Окрім цього у 2012 році маємо намір скоординувати роботу місцевої влади та науковців.

Львівщина володіє неабияким науковим потенціалом, на території області діють Інститут регіональних досліджень, Інститут стратегічних досліджень, Інститут розвитку Карпат та інші. Кооперація між наукою, бізнесом і обласними управліннями здатна суттєво вплинути на розвиток регіону.

Працюємо також над створенням програми поводження із побутовими відходами. Область -засмічена, у нас немає жодного полігону для твердих побутових відходів, перший відкриється у квітні в Червонограді. Маємо на меті побудувати 4-5 регіональних сміттєзвалища кластерного типу.

Варіанти - онлайн газета новин Львова. Інший погляд на львівські новини та новини львівщини. Завжди свіжі новини про Львів, про львів'ян і не тільки. Тут новини у Львові оновлюються постійно.

Варіанти © 2012-2024