Зміст статті

18 січня 2017Петро Яцишин3029

Сміттєва містерія Львова

Свята допомагають львів'янам прозріти усю таїну сміттєвої містерії міста.

Як стало відомо Варіантам із власних джерел у небесній порцеляні, станом на кінець минулого тижня зі Львова не вивезли майже половину всього сміття.

"Згідно з офіційними звітами, станом на четвер-п'ятницю, 12-13 січня, з міста не вивезли близько 40 % сміття, і ситуація тільки погіршується", – розповідають та хвилюються джерела Варіантів.

Відповідно до отриманого моніторингу Львівської міської ради щодо стану вивезення сміття, у Львові встановлено 1237 сміттєвих майданчиків (включно з ОСББ та ЖБК). 

Якщо у середу, 11 січня, у Львові було 375 майданчиків, із яких не вивезли відходи, то вже на наступний день їхня кількість збільшилась до 456. Поміж цієї кількості практично всі майданчики були переповнені сміттям.

Зазначимо, напередодні на "гарячу" лінію міста від львів'ян надійшло 32 скарги щодо невивезення сміття у п'ятьох районах Львова.

моніторинг Львівської міськради ситуації з вивезенням сміття з міста

Підрахувавши, Варіанти встановили, що майже 80% із невивезеного сміття протягом 11-12 січня не забрали дві компанії – "Спецавтотранс-Львів" (САТ) – (161 майданчик протягом 11 січня та 193 протягом 12 січня), а також "ДВ-Екосвіт" – ( 139 майданчиків протягом 11 січня та 135 протягом 12 січня).

Більше того, "ДВ-Екосвіт" протягом 12 січня не вивіз сміття із міських поліклінік – 4-ої  та 6-ої комунальних поліклінік.

Протягом минулих середи-четверга найбільш забрудненими від сміття були Сихівський та Франківський райони Львова.

В останньому всі переповнені майданчики, згідно з офіційним моніторингом, обслуговував "Спецавтотранс-Львів".

На Сихові –  подібна ситуація: практично всі переповнені сміттєві майданчики мала очистити компанія "ДВ-Екосвіт".

моніторинг Львівської міськради

Нагадаємо, у четвер, 12 січня, Варіанти писали про те, що частина Сихівського і Франківського районів Львова потопали у смітті, а також зверталися щодо цього зі скаргою на "гарячу" лінію міста.

"Через погоду і свята зараз перевізники возити сміття не хочуть. Тому у всіх компаній є проблеми із збором відходів, крім однієї  – "Грінери". І саме через неї міський голова Львова Андрій Садовий може говорити, що в місті існує не сміттєва проблема, а погані перевізники", – наголошує джерело Варіантів у сміттєвій містерії міста Лева.


Згідно з офіційними даними, протягом 11-12 січня, ТОВ "Грінера Україна" повністю вивезла відходи з Галицького району Львова.

Незважаючи на те, що у Львові оголосили конкурс на визначення перевізника, який вивозитиме сміття з п'яти районів, усі шість компаній (ТзОВ "ДВ Еко-світ", ТзОВ "Санком-Львів", ТзОВ "Спецавтотранс Львів", ТОВ "AVE Львів", ЛКП "Львівспецкомунтранс", ТОВ "Грінера Україна") повинні й надалі забирати відходи.

Тож станом на 11 січня, згідно з моніторингом міськради, зі Львова найбільше сміття вивезла компанія "AVE Львів" – 8 фур, і лише по одній машині відходів – компанії "Санком-Львів", "Спецавтотранс Львів" та "Грінера Україна".

Оскільки компанія "ДВ Еко-світ" стала одним із головних аутсайдерів зі збору сміття у Львові, то логічно, що вона не вивезла жодної машини з твердими побутовими відходами.

моніторинг Львівської міськради

"Кажуть, що "Спецавтотранс Львів" взагалі зійшов зі сміттєвої дистанції, бо міський голова підставив їх із вивозом на напівпідпільні полігони. Через Садового ж ніхто приймати сміття не хоче, тож тепер компанія має проблеми, – розповідає джерело Варіантів у містерійній таїні місцевого сміття. – Цікавою залишається ситуація з компанією "Грінера Україна", яка так злагоджено вивозить сміття з центру Львова. У Львівській міськраді можуть використати це проти перевізників, мовляв, якщо "Грінера" може вивозити відходи, то інші теж можуть, просто не хочуть. А самі компанії бояться виступити публічно, бо зараз тривають конкурси у районах".

Варіанти зв'язалися з компанією "Спецавтотранс Львів", проте її представники відмовилися коментувати ситуацію із вивозом сміття, пояснивши це великою зайнятістю. Також вони не конкретизували, коли все-таки зможуть дати відповіді на запитання журналістів.


Натомість у ТзОВ "ДВ Еко-світ" зазначили, що компанія вчасно вивозить відходи з районів Львова.

"У нас були перебої в роботі, проте зараз ми справляємося з вивозом твердих побутових відходів, все вивозимо вчасно", – наголосив директор ТзОВ "ДВ Еко-світ" Олександр Василянський.

Згідно з документами, які є у Варіантів, у п'ятницю, 13 січня, сміття не вивозили частково з чотирьох районів Львова – Залізничного, Личаківського, Сихівського та Франківського районів.

Як і в попередні дні, лідерами серед компаній, які повністю або частково не вивезли відходи, стали ТзОВ "ДВ Еко-світ" та ТзОВ "Спецавтотранс Львів". Найбільш засміченими сміттєві майданчики були у Франківському районі міста.

Втім, у п'ятницю, 13 січня, не вивозили відходи у Львові і ЛКП "Львівспецкомунтранс" і ТОВ "AVE Львів". Проте масштаби залишеного сміття мізерні у порівнянні з попередніми двома фірмами.

Як пишуть львів'яни, натхненні ароматами та масштабами сміттєвої містерії, у спільноті "Варта 1", станом на понеділок, 16 січня, комунальники не вивезли сміття з частини Личаківського району.


Також, як з'ясували Варіанти, чимало проблемних місць є надалі й на Сихові. Вчора, 17 січня, великі купи сміття поруч із контейнерами можна було побачити на вулицях Кавалерідзе, Коломийській, Антонича, Скрипника та на проспекті Червоної калини.

Керівник асоціації підприємств зі сфери поводження з відходами "Чиста країна" Віктор Ржоткевич зауважує, що проблемою Львова є не лише вивіз сміття, але й об'єми його продукування.

З великим обсягом відходів компанії-перевізники зараз не справляються, адже фактично змушені самотужки шукати місця, куди його можна було б завезти.

Відтак, Віктор Ржоткевич вважає, що до вирішення сміттєвої проблеми потрібно підходити із геть іншого боку.

"На мою думку, виходом із цієї ситуації може стати запровадження роздільного збору сміття. Тобто самі львів'яни повинні навчитися розділяти сміття. Так, на початку воно може не дати разючих результатів, проте згодом, я переконаний, цілком виправдає себе", – розповідає Ржоткевич.


Другим кроком після роздільного збору відходів є його сортування, що дозволить зменшити обсяг сміття, яке потрібно потім захоронювати.

"Так, у Львові є проблеми зі сміттям, але її потрібно вирішувати. І щоб це зробити ефективно, варто почати мислити трохи в іншому напрямку. Якби місто відразу задумалось над запровадженням роздільного збору та сортуванням твердих побутових відходів, то до сьогодні вже було б досягти певних успіхів", – підсумовує Віктор Ржоткевич.

Тож поки у Львові не настав зоряний час роздільного збору та сортування сміття, доти самим мешканцям доводиться боротися із купами невивезеного сміття лише скаргами на "гарячу" лінію міста чи в райадміністрації.

І ніхто, варто наполегливо зазначити, ніхто не забороняє мешканцям сонцесяйного міста сподіватися на диво, на манюнє диво із-за хмар.

Автор: Петро Яцишин