Зміст статті

28 квітня 2017Наталя Антонишин2900

Андрій Кавецький: Земельні аукціони унеможливлюють корупційні схеми

Розмова із керівником Головного управління Держгеокадастру у Львівській області.

Очільник обласного Держгеокадастру Андрій Кавецький розповідає Варіантам про важливість земельних аукціонів і про те, як Львівщина зайняла передові місця в Україні за продажем прав на оренду земельних ділянкок.

Пане Андрію, розкажіть, відколи Держгеокадастр Львівщини проводить аукціони з продажу прав оренди земельних ділянок? Як часто такі аукціони відбуваються?

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальні органи  з 2013 року є розпорядниками земель державної власності сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів).

За цей час, протягом 2013-2016 років, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області на земельних торгах продано право оренди 318 земельних ділянок сільськогосподарського призначення, площею 6 590 га. Проте переважно земельні торги активізувалися, починаючи з 2015 року.

Наприклад, ще на початку проведення таких аукціонів, тобто у 2013 році, коштом держбюджету було продано право оренди лише двох земельних ділянок. У 2014 році земельні торги взагалі не проводили через те, що не виділили із держбюджету грошей на підготовку та продаж самих лотів.

Проте вже наприкінці 2014 року Уряд та Верховна Рада врегулювали продаж прав на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на конкурентних засадах. Відтоді витрати за організацію та проведення аукціону бере на себе виконавець земельних торгів, потім ці витрати відшкодовує переможець торгів.

Максим Мартинюк, тодішній голова Держгеокадастру України, поставив перед керівниками територіальних органів завдання активізувати роботу з проведення земельних аукціонів та орієнтуватися на цей формат як на основний. Також запровадили новації в галузі, зокрема надання електронних послуг та збільшення їхньої кількості.

Із того часу механізм проведення аукціонів вдалося відпрацювати, тож сьогодні ми бачимо результати роботи Держгеокадастру в мільйонних надходженнях до місцевих бюджетів.

Щодо регулярності проведення земельних аукціонів, то ми їх проводимо, зважаючи на зацікавленість інвесторів ділянками, які Держгеокадастр включає до відповідного переліку. Його можна легко знайти в онлайн-режимі на сайті відомства. Цьогоріч наші фахівці організовують такі аукціони щомісячно.

Тобто зараз інвестори активно цікавляться ділянками, які можна отримати в оренду для ведення власного господарства?

Так. Рік лише розпочався, а за чотири місяці на аукціонах вже продали право на оренду 24 земельних ділянок за межами населеного пункту загальною площею 433,1 га. Кінцевий розмір річної орендної плати становить понад 1,8 млн грн, що вдвічі перевищує стартовий (0,9 млн грн).

Андрій Кавецький

Якщо порівнювати ріст зацікавленості підприємців земельними ділянками із попередніми роками, то яка існує тенденція?

Якщо порівнювати продаж права оренди 2015-2016 років, то зауважу, що показники зросли вдвічі. До прикладу, у 2015 році ми реалізували право оренди 66 земельних ділянок державної власності загальною площею 1862,1 га.

Підприємці орендують ці землі протягом 14 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Розмір річної плати за користування земельними ділянками, визначений за результатами торгів, становить 3,8 млн грн.

У 2016 році кількість проданих прав оренди збільшилась до 187 земельних ділянок, їхня площа становила 3 500 га. А кінцевий розмір орендної плати становив майже 8 млн грн.

Тобто за рік фахівцям Держгеокадастру спільно з місцевими органами самоврядування вдалося збільшити кількість земельних пропозицій для потенційних інвесторів майже втричі. Відповідно, місцеві бюджети отримали більший щорічний дохід від орендної плати.

Зважаючи на реформу децентралізації сьогодні, як я розумію, земельні аукціони стають важливою складовою у формуванні місцевих бюджетів, оскільки саме органи місцевого самоврядування отримують кошти за щорічну оренду землі. Який відсоток від продажу права оренди надходить у бюджети Львівщини? 

Так, земельні аукціони сьогодні справді є вагомим джерелом наповнення місцевих бюджетів. Ради Львівщини отримують всі сто відсотків коштів, отриманих за підсумком аукціону. Гроші надходять протягом трьох банківських днів після завершення аукціону. А потім залежно від визначеного терміну оренди кошти надходять щороку, при цьому враховуються індекси інфляції споживчих цін.

Зауважу, що ми тісно співпрацюємо з місцевими радами, підтримуємо їхні ініціативи, зокрема й в організації аукціонів. Адже саме органи місцевого самоврядування, представляючи інтереси громад, в подальшому відповідатимуть за успішність приналежних територій та раціональність використання земельних ресурсів.

Під час аукціону продається право на оренду виключно сільськогосподарських земель?

Так, адже компетенція Держгеокадастру Львівщини – це землі лише сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані за межами населених пунктів. Аукціони з продажу прав оренди землі несільськогосподарського призначення організовують і в Львівській облдержадміністрації, і безпосередньо в місцевих радах.

Переважно такі продажі забезпечують надходження значних коштів до місцевих бюджетів, а також створення нових робочих місць.

земельний аукціон

Який механізм земельних аукціонів, які проводить Держгеокадастр Львівщини? Як вони відбуваються?

Наші фахівці готують пропозиції земельних ділянок на основі даних із територіальних підрозділів Держгеокадастру, а також комунікуючи з місцевими радами й зацікавленими інвесторами. Сам перелік земельних ділянок розміщують на сайті Держгеокадастру.

Головне управління, в свою чергу, відбирає виконавця робіт та укладає з ним договори на підготовку лотів. Після затвердження документації із землеустрою та оцінки земель, виконавець земельних торгів подає оголошення на сайт Держгеокадастру. Таким чином кожен охочий може дізнатися про те, коли відбуватиметься найближчий аукціон.

У ході вже самих земельних торгів ведеться протокол, який підписують згодом переможець, ліцитатор (ведучий аукціону, – ред.) та організатор земельних торгів.

А безпосередньо аукціон відбувається за участі представників Держгеокадастру, з переможцями укладають договори оренди, і гроші за річну оренду одразу перераховуються у 100 % розмірі на рахунки місцевих рад.

Також хочу зауважити, що аукціон відбувається лише тоді, коли подано не менше двох заявок на участь.

Внаслідок торгів наскільки максимально може збільшитися вартість оренди ділянки? Чи пригадуєте Ви рекордно велику суму, яку вдалося отримати завдяки аукціону?

При організації аукціонів ми намагаємось залучити якнайбільше потенційних покупців, що забезпечує кращу ціну оренди. Внаслідок цього у місцевих рад зростають можливості для розвитку власних територій, також вдається забезпечити прозорість у використанні земельних ресурсів на місцях.

Цього року "відзначився" один інвестор, який виграв аукціон, погодившись сплачувати сільраді більше 10 000 гривень за оренду 1 га землі. Боротьба розгорнулася між потенційними інвесторами за право оренди двох ділянок на території Язлівчицьої сільської ради Бродівського району.

Тож через аукціон підприємець купив право оренди цих ділянок (площею 138 га) за 1,43 млн грн. Хоча стартова ціна становила трохи більше, ніж 500 тисяч гривень.

Завдяки аукціону орендна плата зросла в 2,6 рази: із встановлених 8% до 20% від нормативної грошової оцінки цих земельних ділянок. Тому це стало найдорожчим продажем права оренди цього року, адже вдалося досягнути найвищого рівня річної орендної плати – 10 332 грн за 1 га.

Як наслідок – сільська рада отримуватиме щорічно майже 1,5 млн грн за оренду двох ділянок. Відзначу, що це є найдорожчим продажем права оренди сільськогосподарської землі на Львівщині за весь час проведення таких аукціонів.

А за якими головними критеріями відбирають земельні ділянки на аукціон?

Земельні ділянки відбирають за інвестиційною привабливістю, станом розвитку інфраструктури біля них, а також за пропозиціями місцевих рад щодо незадіяних земель.

Що ще, на Вашу думку, дають земельні аукціони, крім можливості залучати більші кошти за оренду ділянки? Такі аукціони – протидія корупції?

Наш досвід свідчить про те, що аукціони є найбільш ефективною формою передачі прав на землю. І це не лише через залучення додаткових коштів, а й через публічність самого процесу. Адже ми оголошуємо, які саме ділянки запропоновано на розгляд, які ділянки вже підготовлено до аукціону тощо.

Вся інформація, як я вже згадував, розміщена на сайті Держгеокадастру та постійно оновлюється. Також ми надаємо цю інформацію і журналістам.

Публічність цього процесу унеможливлює якісь особливі вимоги чиновників, все відбувається відповідно до чинного законодавства.

Контакт "інвестор – чиновник" взагалі відсутній, а сам договір оренди землі підписується в день торгів, після оголошення результату аукціону за участю ліцитатора (ведучого аукціону, – ред.) Тому можу стверджувати що так, аукціони унеможливлюють корупційні схеми, суттєво зменшують ризики зловживань.

Хто може подати заявку на участь в аукціоні? Яка процедура подачі заявки?

Учасником земельних торгів може бути як юридична, так і фізична особа, яка подала виконавцю земельних торгів всі необхідні документи, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєструвалась у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яку й виставляють на земельні торги.

Зауважу, що пакет документів, необхідних для участі в аукціоні, особа повинна передати виконавцю земельних торгів не пізніше, ніж за три робочі дні до проведення.

Порядок продажу права оренди, вся процедура подачі переліку документів, організація та проведення земельних аукціонів чітко прописана у 21 главі Земельного кодексу України. Втім, якщо людині важко розібратися в усіх законодавчих нюансах, то їй варто звернутись до виконавця торгів, який забезпечить супровід у всіх процедурах.

Зважаючи на досвід проведених земельних аукціонів, досить часто ми бачимо там і місцевих фермерів, і представників як локальних потужних агропідприємств, так й агрохолдингів. Нерідко на земельні торги приходять інвестори, які лише розпочинають аграрний бізнес.

Пригадайте, будь ласка, приклади потужних підприємств, що ведуть своє господарство на орендованих землях?

На Львівщині діє багато сільськогосподарських підприємств різних форм власності та господарювання. Актуальних даних наразі немає, але орієнтовно у нас працює більше 260 господарств, в тому числі й фермерських господарств, які обробляють площі більше 100 га.

Є і великі агропідприємства, які обробляють площі понад 1000 га, таких в області працює більше 50. Ці підприємства займаються переважно рослинництвом, вирощенням зернових, олійних культур.

На тему власне оренди варто говорити окремо, адже учасниками цього сегменту земельного ринку, ринку послуг для землевласників є не лише представники аграрних компаній, а й одноосібних власників та багато мешканців області, які свого часу отримали земельні паї.

Львівщина завжди вирізнялася в питаннях земельних відносин серед інших областей, адже тут сформувалася своя культура щодо обов'язковості обробітку землі, оформлення прав власності.

Землі яких районів Львівщини найчастіше підприємці хочуть взяти в оренду через аукціон?

Минулого року найбільшу суму орендної плати вдалося отримати за земельні ділянки, що розташовані у Дрогобицькому районі. Також одні з найкращих показників із продажу прав оренди на земельні ділянки були у Буському, Мостиському та Жидачівському районах.

Останні аукціони на Львівщині відбулися 10 та 27 квітня. Наступний – вже 4 травня. Найбільше ділянок пропонуватимуть у Стрийському, Бродівському та Буському районах. Стартовий розмір орендної плати становить 470 тисяч гривень.

До речі, робота з організації та проведення таких аукціонів на Львівщині добре організована.

Адже за підсумками 2016 року, Львівська область зайняла друге місце в Україні за продажем прав на оренду земельних ділянкок сільськогосподарського призначення, а також четверте місце за їхньою вартістю продажу. Також сьогодні наша область – поміж лідерів в Україні у цій ділянці роботи Держгеокадастру.

Андрій Кавецький

Які ще напрямки роботи Ви б сьогодні виділили? Чим особливо пишається Держгеокадастр Львівщини?

Крім проведення земельних аукціонів, нашими завданнями як сервісної служби сьогодні є надання якісних адмінпослуг громадянам, зокрема і через мережу Інтернет.

Одним із пріоритетів роботи Держгеокадастру Львівщини надалі залишається виділення земельних ділянок для учасників АТО. Ми просто не маємо права забути про тих, хто кожного дня захищає наш спокій та спокій наших рідних.

P.S. Детальніше ознайомитися з запропонованими лотами можна на офіційному сайті Держгеокадастру України

Автор: Наталя Антонишин
Додаткова інформація: