Зміст статті

13 лютого 2023

ChatGPT та його інтелект

Чи відбере штучний інтелект роботу у людей? Про ChatGPT, його переваги та недоліки.

Вірусний чат-бот, який зачарував увесь інтернет, дивує своїми можливостями та нескінченним набором характеристик. Популярний ChatGPT після свого запуску майже відразу залучив понад 100 мільйонів користувачів.

Про те, чи замінить штучний інтелект роботу людини, наскільки небезпечно користуватись ChatGPT, та які його переваги, розкажемо в цьому матеріалі. Розібратись з інноваційною технологією нам допомогла Анастасія Дейнеко, доцент, к.т.н., доцент ІТ СТЕП Університету та Technical Trainer компанії Grid Dynamics.

У листопаді 2022 року компанія OpenAI випустила чат-бот, який за перші дні став особливо популярним в усьому світі. Проте це не перша розробка мовної моделі штучного інтелекту від компанії OpenAI. Ще у 2020 році запустили алгоритм GPT-3, який вмів генерувати тексти, що максимально наближені до людської мови. Ця нейромережа могла з легкістю написати комп'ютерний код чи поезію.

Але ризики використання цієї мовної моделі теж є, оскільки GPT-3 не розрізняв деяких нюансів, наприклад, під час запиту щодо інформації чат міг видати дезінформацію та спам. Також через GPT-3 могла підвищитись кіберзлочинність, оскільки були ситуації з фішингом чи написанням шахраями різних академічних есе та матеріалів. З більш досконалою моделлю мови компанія представила новий, більш досконалий алгоритм GPT-3.5.

"ChatGPT – це повністю самостійний чат-бот. Він не має заготовлених шаблонів, але наділений достатньо просунутим алгоритмом роботи (це так звана модель, що самонавчається). ChatGPT здатний генерувати відповіді на запитання. Також у нього можна попросити уточнити конкретні моменти, задати стиль відповіді чи давати творчі завдання. Варіантів взаємодії з ШІ є чимало.

Чат GPT заснований на мовних моделях (ММ), які нейронною мережею, що вміє самонавчатися та робити автозаповнення. ММ передбачають наступні ймовірні слова, враховуючи попередні слова. Ще до того, як користувачі починають спілкуватися з чат-ботами, такими як Sparrow або ChatGPT, вони вже мають вхідні дані, так звану підказку (prompt), яка, по суті, є описом співрозмовника, який надали програмісти. Ця підказка збільшує ймовірність того, що наступні слова, які виділить мовна модель, відповідатимуть цьому образу.

ChatGPT – це продукт компанії OpenAI, яка спеціалізується на штучному інтелекті (DALL-E та DALL-E 2, які шуміли на початку 2022 року). Під капотом ChatGPT – нейромережа GPT-3 (десь рік вже розробники анонсують нову версію GPT-4). Але я думаю, що оновлена версія буде закритим продуктом", – зазначає Анастасія Дейнеко.

Один чат-бот замість багатьох професій

ChatGPT здивував користувачів не лише своїм функціоналом та відповідями на запитання, але й спектром знань. Адже цей бот: і письменник, і сценарист, і журналіст, і кулінар, і навіть особистий дієтолог. Кожну з цих професій чат-бот з легкістю може замінити, якщо потрібно написати журналістський матеріал чи придумати, що приготувати на вечерю.

Програмістам також варто замислитися, оскільки ця нейромережа може писати складні програмні коди, розв'язувати математичні задачі чи виправляти помилки.

Експертка Анастасія Дейнеко поділилась враженнями від роботи ШІ: "Я спробувала генерувати код та тексти через ChatGPT. Простий код, такий як написання функції логістичної регресії, вона відтворила блискавично. Генерація текстів через ChatGPT також відбувається на високому рівні, але це можуть робити й інші нейронні мережі (так звані генеративні моделі). Але сказати, що ChatGPT вже зараз зможе замінити такі потужні засоби для розв'язання задачі Object Detection, як YOLO, я ще не можу. Наразі ні", – зазначає вона.

Всупереч головним перевагам штучного інтелекту чимало закордонних шкіл вже занепокоєні впливом ChatGPT на систему навчання. Наприклад, школи Нью-Йорка заборонили учням використовувати нейромережу на своїх пристроях. Заборона пояснюється тим, що школа є осередком для розвитку критичного мислення, пошуку варіантів розв'язання різного роду проблем та задач. І використання Chat GPT може призвести до проблем з навчанням та смисловим навантаженням, адже вчитель не знатиме про те, чи справді завдання виконала дитина, а не штучний інтелект.

Перевірити знання чат-бота вирішили професори університету в Міннесоті, повідомляють CNN. У матеріалі йдеться про успішне складання тесту з права. Чат-бот виконав завдання чотирьох курсів (95 запитань з вибором відповіді та 12 запитань для есе) та отримав прохідний результат іспиту.

Це далеко не єдиний випадок, де чат-бот виконує мисленнєві задачі. Нещодавно співробітники компанії Google підготували запитання для співбесіди з кодування, які базувалися на технічних завданнях, але де також були й запитання з вимогою про щось розказати. Chat GPT успішно пройшов співбесіду та міг претендувати на посаду молодшого інженера-програміста.

На запитання чи дійсно нейромережа може забрати роботу багатьох фахівців наша експертка зазначає, що: "Давайте не будемо забувати, що за будь-якою високо інтелектуальною нейромережею стоять її розробники, які проводять дослідження, тренують її та налаштовують так, щоб вона показувала дійсно потужні результати. А щодо того, чи замінить Chat GPT якісь прості творчі професії чи зменшити попит на них, то гадаю, що так, це може статися вже незабаром".

Чому в Україні заборонили чат-бот?

Резонансний інструмент, який представила компанія OpenAI, недоступний для користувачів з України. Наша країна чомусь опинилась в одному списку з Росією, Білоруссю, Афганістаном та іншими територіями, які наразі знаходяться під санкціями. Міністерство цифрової трансформації України надіслало листа з проханням надати доступ громадянам України до новітніх інструментів, але наразі чат-бот залишається недоступним.

Заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков пояснює це тим, що спочатку мали блокувати користувачів з окупованих територій Луганської та Донецької області, але як їх відрізнити від решти жителів України компанія OpenAI не знає.

Проте варто відразу засмучуватись, способи використання ChatGPT в Україні вже знайшли деякі користувачі. Звісно, що треба буде виконати трохи більше функцій, але обійти заборону все ж можна. Треба лише зареєструватись через європейський чи американський номер телефону та увійти за допомогою VPN.


автор: Дар'я Ришкович

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.