Варіанти,  1 червня 2023

Домашнє насильство. Запитання та відповіді

Що робити, якщо ви стали свідком домашнього насильства: пояснюють юристи.

Про те, що у певній родині систематично трапляється домашнє насильство, можуть не знати навіть найближчі родичі.

Причини, чому постраждала людина не розповідає про те, що відбувається, можуть бути різними: небажання псувати репутацію сім'ї чи ж навіть страх того, що після звернення до правоохоронців, ситуація може погіршитись. Таким людям необхідна допомога. Якщо ви стали свідком домашнього насильства або навіть почули підозрілі звуки у помешканні сусідів чи родичів, то не варто це ігнорувати.

Якщо вам здається, що у сусідів/знайомих у родині проблеми

Якщо ви чуєте крик, звуки боротьби, дитячий плач чи інші підозрілі звуки з оселі сусідів, то це може свідчити, що там відбувається домашнє насильство. Не будьте байдужими та спробуйте допомогти. Спершу варто подзвонити у двері з будь-яким приводом, щоб оцінити ситуацію. Якщо побоювання підтвердились – викликайте поліцію.

"Під час дзвінка на 102 поліція не може вимагати докази вчинення насильства від свідка та погрожувати йому адміністративною відповідальністю за завідомо неправдивий виклик поліції. Ні постраждала особа, ні свідок домашнього насильства не зобов’язані збирати докази дій кривдника. Це робота правоохоронців. Працівники поліції повинні невідкладно прибути на виклик, відібрати пояснення у свідка та скласти протокол про адміністративне правопорушення, в якому максимально детально зафіксувати факти вчинення домашнього насильства", – говорить директор Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сергій Бреус.

Під час особистої зустрічі з можливою постраждалою людиною – розкажіть про необхідність звернутись до поліції, існування притулків для постраждалих від  насильства в сім'ї та порадьте звернутись за безоплатною правовою допомогою.

Якщо від насильства в сім'ї страждають діти

Діти є постраждалими від домашнього насильства навіть тоді, коли є лише його свідками. У таких випадках варто викликати поліцію та звернутись до служби у справах дітей.

Що може бути доказом у справі про домашнє насильство

Докази фактів домашнього насильства, зібрані постраждалою людиною чи свідками, можуть допомогти притягти кривдника до відповідальності. Постраждала людина чи свідки має право подавати зібрані самостійно докази.Та часом їх отримати складно, оскільки зазвичай насильство відбувається в приватних місцях та без свідків. До того ж, деякі види домашнього насильства і зовсім непомітні для оточуючих: як от психологічне або економічне насильство, але і в такій ситуації можливо покарати кривдника.

Головна порада: якщо ви помітили факт домашнього насильства чи воно вчиняється щодо вас – звертайтесь до правоохоронних органів та інших уповноважених установ та зберігайте усі докази і документи.Це можуть бути фото чи відео, аудіозаписи розмов чи скріншоти переписок з погрозами чи шантажем, попередні заяви до поліції, висновки медичних експертиз, висновки комісії у справах дітей тощо.

Якщо не впевнені як діяти – зверніться до фахівців системи безоплатної правової допомоги. Юристи системи БПД пояснять, які докази можуть бути корисні у вашому випадку та як їх зібрати.

Куди звертатись

– зателефонуйте до контактного центру системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103, дзвінки безкоштовні

– або напишіть у Telegram: https://t.me/LegalAidUkraineBot

– чи зверніться до найближчого бюро правової допомоги https://linktr.ee/legalaid.gov.ua

Приєднуйтесь до нашого нового каналу в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Варіанти - онлайн газета новин Львова. Інший погляд на львівські новини та новини львівщини. Завжди свіжі новини про Львів, про львів'ян і не тільки. Тут новини у Львові оновлюються постійно.