article

Ірина Гримак. Громада та благодійність

Варіанти
вівторок, 26 листопада 2024 р. о 16:20

Ірина Гримак увійшла в історію політики Львівщини як перша жінка на посаді голови Львівської обласної ради.

Гримак очолювала Львівську обласну раду у часи значних реформ, глобальних викликів та потрясінь. Вона прийшла до обласної ради з солідним досвідом керівної роботи в органах державного управління та місцевого самоврядування.

Політична діяльність

Депутати Львівської облради, яких обрали у 2020 році, вперше працювали в умовах децентралізаційної реформи та нового адміністративно-територіального устрою Львівщини. Нагадаємо, що ця реформа  призвела до перерозподілу повноважень місцевого самоврядування на користь громад, що значно зменшило роль обласних рад.

Тепер основні сфери відповідальності обласних рад мали виключно питання регіонального рівня: спеціалізована освіта та медицина, регіональна транспортна інфраструктура, розвиток культури, спорту та туризму, а також загальний розвиток регіону.

 Гримак та її команду мала завдання реформувати діяльність облради згідно з новими умовами. З притаманною їй енергією та завзятістю вона взялася за цю справу. 2020 рік став роком визначення пріоритетів у роботі Львівської облради та формування пулу обласних програм, які відображали нову місію найвищого представницького органу регіону.

Основний акцент зробили на розвиток обласних медичних установ та програм з урахуванням пандемії коронавірусу, що розгорталася у світі та Україні. Також у пріоритеті була допомога громадам у реалізації проєктів, що забезпечували їхнє вирівнювання у розвитку. 

Для Львівщини це було принципово важливо, оскільки третина з 73 громад на початку свого існування потребували особливої підтримки та фінансової допомоги. Львівська обласна рада зосередилась також на соціальній підтримці військових АТО, ветеранів та членів їхніх сімей та національно-патріотичному вихованні молоді. 

Ще одним пріоритетом для Гримак, як голови Львівської облради, було якісне оновлення роботи обласних комунальних підприємств та установ, впровадження інноваційних методів управління, щоб вони ефективно працювали на користь всіх громад Львівщини. 

На зламі 2021-2022 років можна було оцінити перші результати роботи Львівської обласної ради, але широкомасштабна війна завадила цьому. Проголошення воєнного стану призвело до чергового обмеження повноважень обласних рад, тепер вже на користь держави.

Депутати Львівської облради у цей важливий момент поставили державні інтереси вище політичних, зосередившись на волонтерській допомозі армії та внутрішнім переселенцям. Ірина Гримак також активно долучилася до волонтерської роботи, займаючись організацією та логістикою гуманітарної допомоги, яка йшла через Львівщину на схід, у зону бойових дій. 

Гримак не схильна до популізму, тому за умов втрати облрадою важелів впливу на ухвалення рішень та їхню реалізацію, принципово не хотіла імітувати звичну для мирного часу депутатську діяльність. На той момент здавалося, що депутати поділяють цю її позицію, прагнучи уникнути голослівних заяв та політичних дискусій. 

Як і більшість  з нас,  вони тоді вважали, що війна швидко завершиться. З часом стало зрозуміло, що воєнний стан триватиме невідомо як довго. Львівська обласна рада під керівництвом Гримак поступово переформатувала свою роботу відповідно до вимог та обмежень війни.

Однак депутати швидко забули про свої настрої та обіцянки перших днів війни та поклали відповідальність за паузу у своїй роботі виключно на Гримак. Такі їхні настрої не в останню чергу підігрівались з боку обласної держадміністрації, яка була зацікавлена в тому, щоб усунути представницю ЄС з посади голови Львівської обласної ради. 

Звільнення Ірини Гримак у квітні 2023 року медіа подали як ініціативу депутатів. Проте насправді це була насамперед ініціатива самої Гримак, оскільки роль керівника без повноважень та можливості реально працювати й досягати конкретних результатів не відповідала її характеру та темпераменту.

Вона не шукала компромісів з депутатами, які все голосніше ставили саме Гримак в провину зменшення власних впливів на розвиток ситуації в області, а свідомо вирішила публічно прозвітувати про свою роботу за 2021-2022 роки в сесійній залі облради, хоча, як вона пізніше визнала, знала, що оцінка звіту з боку депутатів буде негативною. Також, як зазначили експерти ОПОРи, депутати, негативно оцінивши звіт Гримак, не проголосували за її звільнення з посади голови облради – Гримак пішла з посади голови Львівської обласної ради за власним бажанням.

Депутатка Гримак не загубилась, її видно та чути в сесійній залі, вона також активно веде депутатську роботу, яка спрямована на розв'язанні проблем громад Львівщини, допомогу військовим та постраждалим від війни, а також на підтримку жінок, які, як і вона, обрали служіння громадам за свій пріоритет. 

Громадська діяльність

Ірина Гримак активно працює як засновниця та голова Благодійного фонду Гримак "Львівщина" та ГО "Успішна Львівщина".

Завдяки ініціативам Ірини Гримак та за підтримки фонду "Львівщина" у громадах  нашої області створили мережу ветеранських просторів "Центр Героїв". Фонд постійно допомагає соціально вразливим верствам населення, підтримуючи дитячі будинки, пансіонати для літніх людей та місця проживання вимушено переміщених осіб.

Фонд "Львівщина" також регулярно надає допомогу українським військовим, забезпечуючи їх технічними засобами та гуманітарною допомогою. Цього року фонд став співорганізатором благодійного аукціону "Дрони помсти", завдяки якому зібрали понад мільйон гривень. На ці кошти придбали FPV-дрони для 125-ї бригади територіальної оборони, 24-ї механізованої бригади, 80-ї окремої десантно-штурмової бригади та 103-ї бригади сил територіальної оборони.

Фонд також був співорганізатором Західноукраїнського екофоруму у Пустомитах, який став платформою для діалогу між владою та підприємцями щодо розвитку еко- та органічного підприємництва в Україні. Також фонд передав понад 1000 школам Львівщини методичний посібник з національно-патріотичного виховання, створений львівською філологинею Феодосією Колесник, під назвою "Говори українською, бо живеш на своїй землі".

ГО "Успішна Львівщина" цього року за підтримки Українського культурного фонду розробила мобільний застосунок "Львівщина. Унікальний спадок", спрямований на популяризацію та збереження 450 історико-культурних пам'яток Львівщини.

Експертна діяльність

Ірину Гримак регулярно запрошують до участі та виступів на різноманітних національних та міжнародних заходах як експертку з розвитку місцевого самоврядування. Маючи значний досвід роботи на високих регіональних посадах, вона постійно вдосконалює свої теоретичні знання у сфері публічного управління та адміністрування. 

У її доробку понад десяток наукових та публіцистичних статей, що присвячені сталому розвитку громад та аналізу становлення місцевого самоврядування в Україні. Ірина Гримак також завершує роботу над дисертацією на тему "Публічне управління розвитком спроможних територіальних громад в сучасних умовах". 

фото: Фб Ірини Гримак

Варіанти - онлайн газета новин Львова. Інший погляд на львівські новини та новини львівщини. Завжди свіжі новини про Львів, про львів'ян і не тільки. Тут новини у Львові оновлюються постійно.

Варіанти © 2012-2024