Містки та драбини у львівських подвір'ях.
У місті, де єдина річка тече під землею, мости, як такі, є рідкістю.
А пішохідні містки у внутрішніх дворах будинків, ще й екзотикою.
Далеко не всі львів’яни знають про те, що в "колодязях" старої частини міста для різних потреб споруджено містки між корпусами будівель та між балконами.
Варіанти дослідили та задокументували усію красу їх різноманітності.
Костюшка, 14
Саме тут в 2008 році стався вибух газу. Але містки таке випробовування витримали. Драбину (ліворуч) ми помічали на таких мостах не раз.
Також варто звернути увагу на верхній міст – в цьому дворі він підсилений аркою. Це єдиний арковий міст між балконами який потрапив до нашої підбірки.
І це ще одна особливість двору на Костюшка, 14.
Дорошенка, 67
Тут також є драбини: на кожному містку по одній.
Ось цікава стіна між Дорошенка, 67 та Дорошенка, 65 де зображена чаша Ґрааля і Територія "А".
Сусідній двір (Дорошенка, 65) також з двома містками.
У ньому на нижньому мості є ще й прилаштований дашок – він є такою собі кладовкою і оранжереєю: завдяки простору мостів можна зекономити місце в квартирах.
До речі, як на Дорошенка, 67, так і тут, є приварені декоративні елементи для завішування на них вазонків (сухофруктів, розвішування випраного одягу чи інших побутових потреб).
Проспект Шевченка, 21
Тут ми вперше натрапили на двір з трьома мостами одразу. Посередині є залишки ліфту для транспортування вугілля та дров.
Проспект Шевченка, 26. Тут також в дворі три мости. Однак їхнє розташування дещо незвичне, адже з однєї сторони нижній та середній мости впираються в "глуху" стіну.
Руська, 2
Тут найкоротші містки нашої підбірки і про них існує цікавий історичний факт з Середньовіччя.
Тут був будинок одного власника, а поруч був збудований ще один (іншого власника), а от землею між цими будинками володів третій міщанин, який не хотів щоб його землею ходили мешканці будинків.
Тому власники будинків й вирішили спорудити містки, щоб не ходити по чужій землі. Така потреба в містках якщо й мала колись якусь доцільність, зараз вже є застарілою.
І все тому, що цим місткам приблизно 100-150 років, адже вони споруджені з використанням бетонних блоків та металевих рейкових опор, які цікаво доповнюють старенькі дерев'яні сходи.
Франка, 55
Тут нижній місток має опору, і це головна особливість тутешнього двору.
Тарнавського, 7
Їх можна оглянути зі сторонни вул. Карпатської (поряд з дитячим садком № 92 "Барвінок" що на Карпатській, 12).
Тарнавського, 9
Швидше за все такі мости споруджені з міркувань пожежної безпеки у будинках на поч. ХХ століття.
Під час пожежі в одному крилі, жильці можуть перебігти містками в інше і вже звідти сходами спуститись в двір чи вийти на вулицю. До того ж, недаремно саме на містках висять драбини.
фото: Юрій Семашко та Діана Горбань