В області реставрували стінопис Михайлівської церкви в селі Ісаї Турківської ОТГ.
Про це повідомила пресслужба Львівської обласної ради.
В області завершили реставрацію частини стінопису Михайлівської церкви, що в селі Ісаї Турківської громади Самбірського району.
Відновлення автентичної церкви, збудованої у 1663 році майстром Іллею Пантелеймоном, розпочалося у 2023 році, коли здійснили архітектурну реставрацію пам'ятки й розпочали роботи з реставрації стінопису.
"Цей стінопис унікальний. Такого стінопису, в такому стані збереження і в такому об'ємі фактично немає в жодній іншій дерев'яній церкві. Ми маємо збережені стінописи XVII століття в Потеличах і в Дрогобичі. Але авторські стінописи XVII століття переважно всі перемальовані або знищені. У такому об'ємі в жодній церкві таких стінописів не збережено" – наголосив художник-реставратор вищої категорії Олег Рішняк.
Церква в Ісаїях відома багатьма автентичними елементами, зокрема, розписаним порталом храму зі зображеннями Архістратига Михаїла з апостолами Петром і Павлом. У фондах Національного музею у Львові зберігаються дві церковні ікони XV століття, а також відреставровані хоругви XVIII століття.
Цьогоріч реставратори відновили стінові композиції "Притча про бідного Лазаря", велику композицію "Страшний суд", а також виявили невідому раніше ікону Святого Духа, знайдену під пізнішими розписами.
Як зазначив Олег Рішняк, через тривале замокання церкви на давніх розписах відшарувалися ґрунт і фарба, відклеїлись полотняні смужки у місцях стиків й тріщин дерев'яних брусів. Деревину нищили грибок та шкідники. Також були виявлені пошкодження від шрапнелі й куль з часів Першої Світової війни.
"Такого забруднення за 30 років своєї реставраційної практики я не пригадую в жодному храмі. На фотографіях можна побачити наскільки потемніли стінописи. За допомогою хімічних реагентів і компресів з відповідними розчинниками шар за шаром ці потемнілі нашарування розм'якшувалися і делікатно знімалися, щоб не пошкодити авторський шар" – пояснив Олег Рішняк.
Над реставрацією працювала команда з 9 осіб: 6 професійних реставраторів і 3 кращих студентів відділу реставрації монументального живопису КЗ ЛОР "Львівський державний коледж декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша!.
Наступного року тут планують закінчити реставрацію стінопису церкви, зокрема відновити вівтарну частину й розписи святилища, яке у свій час було повністю замальоване олійними фарбами.
З обласного бюджету на роботи було виділено 13,5 млн грн.