article

Порохова вежа скандалів

Варіанти
середа, 2 жовтня 2024 р. о 12:58

Журналісти Варіантів з'ясували, хто насправді є рейдером в історії з правом власності на Порохову вежу у Львові.

Журналісти Варіантів з'ясували, хто насправді є рейдером в історії з правом власності на Порохову вежу у Львові, де багато десятиліть  знаходиться Львівський будинок архітекторів, і яка є пам'яткою архітектури національного значення.  

Як приміщення Порохової вежі стало комунальною власністю

Львівська обласна організація Національної спілки архітекторів України у Пороховій вежі знаходиться з 1957 року. Саме тому вежа також має другу назву – Львівський будинок архітекторів. Ще за радянських часів архітектори двічі капітально відремонтували приміщення вежі власним коштом. З того часу  й до нині спілчани не лише утримують цей будинок, але й змогли його перетворити на жвавий культурний простір. 

На початках Незалежності, тобто ще в 90-х рр. минулого століття, уряд визнав та оформив своїми розпорядженнями за національними творчими спілками право на володіння приміщеннями, які були в їхньому користуванні у радянські часи. Порохову вежу також внесли до переліку будівель державної власності, якими розпоряджаються спілки. Проте чиновники з невідомих причин протягом двадцяти років не знайшла можливості офіційно оформити  майнові права держави на Порохову вежу. А от Львівська обласна рада у 2008-2009 роках, скориставшись байдужістю та недбалістю київських урядовців, не лише ухвалила рішення, але й миттєво оформила право комунальної власності на Порохову вежу, тобто рейдернула цю будівлю в держави. Так Спілка архітекторів Львівщини стала орендарем комунального майна. 

У 2009 році, якщо не зраджує пам'ять, ніхто з архітекторів активно не протестував проти рейдерського захоплення облрадою Порохової вежі. Ймовірно, що архітектори вважали, що так буде краще, адже Львівська обласна влада – це своя влада, вона  завжди ближча та зрозуміліша до потреб творчих людей, ніж київські чиновники. Архітектори всі роки чемно платили оренду в розмірі 1 грн за квадратний метр в рік, а обласна рада закривала очі на деякі їхні бізнес-ініціативи, як от, наприклад, здавання частини приміщень Порохової вежі в суборенду під комерційну діяльність. До слова, кафе в Пороховій вежі, що працювало там у 10-х – на початку 20-х років, і кафе, яке запрацювало з квітня цього року, завжди були популярними у львів'ян та гостей міста. 

Прокуратура вимагає від архітекторів звільнити Порохову вежу

Це сталось за результатом ревізії фінансово-господарської діяльності Управління майном спільної власності Львівської обласної ради за період з 01.01.2020 до 31.05.2023, яку проводив Західний офіс Держаудитслужби. Аудитори визнали, що кафе, яке запрацювало в Пороховій вежі, отримало цю можливість з порушеннями та приписали усунути їх. Спілка досить швидко це й зробила. Здавалось би, конфлікт вичерпано, однак несподівано для архітекторів Галицька прокуратура в інтересах Львівської обласної ради, а саме Управління майном спільної власності Львівської обласної ради, посилаючись серед іншого на результати ревізії, заявила позов до Львівської обласної організації Національна спілка архітекторів України з вимогою повернути обласній раді орендоване майно. 4 вересня Господарський суд у Львові відмовив прокуратурі у задоволенні цих позовних вимог. 

У процесі розгляду цієї справи суд виявив грубі порушення в діяльності Управління майном спільної власності Львівської обласної ради та Львівської ОДА. Вони свідчать про те, що у питанні Порохової вежі, ці дві владні структури не лише не можуть бути позивачем, але й, так насправді, мають насамперед відповідати за порушення законодавства, які можуть призвести до неналежного утримання пам'ятки архітектури. Так, договір оренди Порохової вежі уклали з порушеннями не лише в частині відсутності незалежної оцінки майна як пам'ятки архітектури та не проведення аукціону, але й за умови відсутності Охоронного договору, який потрібно було обов'язково погодити в Мінкультури. 

"Міністерство культури та інформаційної політики України у відповідь на запит зазначило, що спірний об'єкт є пам'яткою культурної спадщини національного значення; заяв від власника про надання погодження передачі в  користування (оренду) та листів погодження не виявлено; заходи реагування не вживались з огляду на відсутність  повідомлень про передачу об'єкта від органу охорони культурної спадщини Львівської державної  облдержадміністрації або Львівської міської ради", – йдеться в матеріалах судового засідання.

Прокуратура готується оскаржити це рішення, а Львівська обласна рада 17 вересня, не чекаючи остаточного судового рішення, надіслала Львівській обласній організації Національної спілки архітекторів України листа з вимогою негайного  звільнення ними цієї будівлі.

Архітектори вимагають повернути Порохову вежу у державну власність

Не питайте, чому архітекторам потрібно було сорок років, щоб внормувати право власності на цю будівлю. Напевно тому, що вони є людьми творчої професії. Тому для рішучих дій  з їхнього боку було потрібно, щоб над обласною Спілкою архітекторів нависла загроза виселення з Порохової вежі. Вже на цьому етапі до цієї історії активно долучилась Національна спілка архітекторів. 

У серпні-вересні Національна спілка архітекторів звернулась до Господарського суду Києва з позовом  до Львівської обласної ради, Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України, обласного компідприємства Львівської міської ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію права комунальної власності облради на Порохову вежу.  

Представник Національної спілки архітекторів, головний спеціаліст Ігор Гец через суд також добивається відкриття Генпрокуратурою кримінального провадження за фактом протиправного оформлення Львівською облрадою права власності на Порохову вежу. Архітектори, окрім цього, вимагають від генерального прокурора притягнути до дисциплінарної відповідальності заступника керівника Львівської обласної прокуратури І. Шаровари та керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова І. Ольшанецького, які фактично виступили на захист не державних інтересів, а рейдерського захоплення Львівською облрадою Порохової вежі. 

Ось так через недбалість чиновників, з одного боку, та підвищену активність прокурорів, з іншого, Львівську обласну спілку архітекторів цього року втягнули у судові спори, які, сподіваємось,  для неї матимуть позитивні наслідки, а саме: через майже сорок років архітектори нарешті отримають будівлю Порохової вежі у власність Спілки, адже мають на це всі законні підстави. 

Микола Шеремета, голова Львівської обласної організації НСАУ

Львівська обласна спілка вважає, що завжди мала і має своє приміщення – будівлю Порохової вежі, яку відбудувала у 1959 році для своєї статутної діяльності. Це також регіональне представництво Національної Спілки архітекторів України у Львові та  області.  Це єдине болюче питання нерухомого майна Спілки в Україні. 

Є декілька припущень, чому саме зараз гостро постало питання про виселення архітекторів з Порохової вежі. По-перше: можливо,  хтось комусь давно пообіцяв, що в Пороховій вежі треба зробити крутий ресторан, який би приносив в бюджет за комерційну оренду шалені прибутки. Оскільки на думку багатьох чиновників архітектори платять малі гроші за пільгову оренду вежі. 

По-друге: Львівська обласна рада шукає можливості поповнити бюджет завдяки продажу або оренди комунального майна. Тому вирішила незаконно виселити архітекторів, щоб виставити вежу на аукціон. 

По-третє: під час війни зручно займатись такими недобрими справами. Проти культури та архітектури. Дискредитувати не можуть, тому вдаються до юридичного тиску всупереч процесуальним нормам судочинства. Під час війни заборонено влаштовувати акції та мітинги. Цим і користуються 

Проте  якщо нас в незаконний спосіб захочуть позбавити цього приміщення, то ми це виносимо в активну публічну площину: піднімемо громадськість, військових, привернемо увагу міжнародних партнерів, з якими в нас укладені договори та меморандуми про співпрацю. Вже зініційовані звернення в генеральну прокуратуру, відкриття кримінальних проваджень на групу осіб, які здійснили злочин у 1990-х рр., що призвів до такого результату. Не думаю, що чинна Львівська обласна рада має надалі підтримувати злочинні дії осіб, які компрометують і підставляють чинну владу.

Ірина Гримак, депутатка Львівської обласної ради

Обласна Спілка архітекторів протягом багатьох років дбає за добрий стан Порохової вежі. Вони свого часу власним коштом відновили цей будинок, а зараз утримують його та доглядають за ним. Скажімо чесно, те, що вони роблять, сьогодні не під силу ні державному, ні обласному бюджетам. І це заслуговує на велику повагу та нашу вдячність. Спілка архітекторів перетворила Порохову вежу на популярний простір, місце зустрічей та спілкування львів'ян і гостей міста. У будинку архітекторів постійно відбуваються різноманітні виставки та творчі заходи. Тобто у цьому випадку йдеться про живу структуру, творчих людей,  які працюють на користь наших громад. 

Другий, як на мене, важливий момент, у час війни творчі спілки та громадські організації потребують підтримки з боку влади. Якщо ж говорити про архітекторів, то вони нині відіграють одну з ключових ролей у збереженні наших культурних цінностей, а також у проєктах післявоєнної відбудови. Тому завдання влади – допомогти їм в їхніх творчих пошуках, а не створювати штучні перепони. 

Попередній фінал історії

До керівника Управління майном спільної власності Львівської обласної ради журналістам Варіантів не вдалось додзвонитись, щоб отримати коментар. Варіанти також скерували запит до Західного офісу Держаудитслужби на отримання повного звіту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління майном спільної власності Львівської обласної ради за період з 01.01.2020 до 31.05.2023, але попередньо отримали відповідь, що звіт не публікувався через ймовірне відкриття кримінальної справи за її результатами. 

фото: wikimedia.org

Варіанти - онлайн газета новин Львова. Інший погляд на львівські новини та новини львівщини. Завжди свіжі новини про Львів, про львів'ян і не тільки. Тут новини у Львові оновлюються постійно.

Варіанти © 2012-2024