Громадський діяч Юрій Кужелюк про актуальні події тижня в Україні.
Важливими подіями минулого тижня можна назвати інтронізацію Папи Римського, переговори в Стамбулі й, найголовніше, європейські вибори, що відбувалися у Румунії, Польщі та Португалії.
Найважливішими з них для нас були вибори в Румунії, оскільки до цього часу це була дружня до нас і взагалі безпроблемна держава з усіх сусідів.
Важливість Румунії важко переоцінити, оскільки це військовий логістичний маршрут, база НАТО, де навчаються українські пілоти, водні шляхи по Дунаю та територіальні води для транспортних суден. Румунія взагалі сприяла нам у всьому і тут раптово міг статися фактичний державний переворот унаслідок якого мав нагоду прийти до влади ультраправий проросійський антиєвропейський кандидат, який. погрожував заблокувати військову логістику з Україною аж до територіальних претензій. Йому якось рішенням РНБО заборонили в’їзд в Україну.
За цим безперечно пішли б дострокові парламентські вибори, а дружня держава могла перетворитися у ворожу на кшталт орбанівської Угорщини. На щастя, найгіршого не сталося, переміг проукраїнський мер Бухареста Нікушор Дан. З цим можна привітати і його, і румунів, і нас усіх.
Не менш драматично розгорталася боротьба у Польщі, де в другий тур очікувано вийшли кандидати Р. Тшасковський від PO (31,36%) і К. Навроцький від PiS (29,54%), а С. Менцен від "Конфедерації" , який було почав наздоганяти К. Навроцького знову опустився на третє місце з результатом (14,81%). Це для нас позитив, проте результат проросійських і антиєвропейських Менцена та Брауна у начебто антиросійській Польщі змушує задуматися.
Другий тур 1 червня визначить переможця. Якщо переможе Тшасковський, то для України якихось додаткових проблем не передбачається. У випадку успіху Директора інституту національної пам'яті Навроцького проблемою стане питання Волинської трагедії, ексгумація, проте на основних напрямках, щодо логістики, озброєння та загалом на європейських амбіціях України непереборних проблем ніби не повинно бути.
Вибори у далекій Португалії завершилися перемогою правоцентристської коаліції, однак на друге місце там вийшла ультраправа партія "Досить". Взагалі всі європейські вибори показують різкий сплеск популярності ультраправої ідеології, яка в водночас є проросійською, що є феноменом для правих сил. Привид бродить по Європі, але не комунізму, за висловом Маркса, а ультраправих ідей, що може принести нашому континенту незчисленні біди. Цей факт повинен заставити європейських державних мужів задуматися над причинами такого явища та вносити корективи у свою політику.
Ну й завершився театр для одного актора під назвою мирні переговори, який матиме продовження як танці з бубном у виконанні Трампа та Путіна. Результат щодо припинення вогню й досягнення миру очікуваний, тобто ніякий. Результат європейського ультиматуму аналогічний. Трамп у своєму стилі переконаний, що Путін хоче припинення вогню, але винні Зеленський та Байден. Проте була велика нагода для медіа, політиків і аналітиків обговорювати всілякі можливі, а точніше неможливі наслідки переговорів, хоча кожній тверезій людині були наперед зрозумілі наслідки, а також те, що цей весь карнавал проводився виключно для однієї людини – Трампа.
Якщо за основними очікуваннями результат нульовий, то ми отримали один дуже несподіваний та позитивний наслідок. Обмін полоненими 1000 на 1000, якого ще не було, і вже для цього було варто з'їздити в Стамбул.
Загалом нині у Європі та цілому світі маємо велику духовну та політичну подію. Відбулася інтронізація нового Папи Римського, який є справжнім Папою Римським, а не русскім. На відміну від свого попередника він чітко висловив позицію щодо війни в Україні, назвавши її імперіалістичною.
Оскільки Папа свій перший дзвінок зробив до президента України та оголосив про майбутній пастирський візит до нашої держави, то очевидно, що він не буде особливо ручкатися з Кирилом та добре розуміє різницю між добром і злом. Це, звичайно, не дуже сподобається американському істеблішменту, але що поробиш. Важливо, що у Римі сталася аудієнція Зеленського у нового Папи та ніби приязна зустріч на відміну від Овального кабінету з Джей Ді Венсом, що корисно для нашої держави.
фото: wikipedia.org