31 березня у Львові захисники тварин провели акцію Fair Play («Чесна гра»), спрямовану проти отруєнь собак до Євро-2012. Такі ж акції у цей день відбувалися й у інших містах не лише України, а й усього світу.
У Львові ж понад дві сотні небайдужих пройшлися маршем від пам'ятника Іванові Франку до площі Ринок. Учасник акції вимагали від влади створити міський притулок для безхатніх тварин, а у правоохоронців - розслідувати випадки вбивства собак та покарати винних.
Де «собаку зарито»?
«Отруєння собак у Львові почалося ще у квітні 2011 року. Відтоді за приблизними даними загинуло понад 2 сотні безхатніх тварин. Протягом року випадки отруєння зафіксовано у районі вулиць Стрийської, Наукової, Панча, Тролейбусної, Професорської колонії, Тракту Глинянського, та поблизу Податкової.
«Ііснує декілька версій щодо того, хто займається вбивством собак. Серед них – очищення міста від безхатніх тварин владою до Євро-2012. Та, як на мене, ймовірнішою є думка, що убивають собак так звані догхантери – люди, які гуртуються у Інтернеті на спеціальних сайтах. Насамперед, йдеться про відомий російський форум «Вредителям.нет». Віднедавна там з'явилися і українські, зокрема й львівські, відвідувачі. Гадаю, що цей сайт розроблений російськими спецслужбами. Адже там подано докладну інструкцію як саме отруювати тварин, принцип дії препаратів та навіть ілюстрації. Очевидно, що організацією діяльності догхантерів сплановано і регулярно займаються. Російська держава не хоче застосовувати сучасні методики, витрачати на це кошти, а от з допомогою такого ресурсу знаходять психічно хворих людей та активізують їх. До нас же це дійшло як відгомін. І українська держава, і громадськість повинні згуртуватися, аби побороти оцей садизм», - говорить голова Західноукраїнського товариства захисту тварин Андрій Курач.
В Україні ще з 2006 року діє закон «Про жорстоке ставлення до тварин», згідно із ним таких ось догхантерів мали б чекати адміністративні санкції, або ж навіть кримінальна відповідальність. Однак у Львові жодного випадку цього закону у дії не було. Натомість, коли члени Західноукраїнського товариства захисту тварин вперше звернулися до правоохоронних органів з проханням зафіксувати та розслідувати прецеденти отруєння тварин, їх навіть слухати не стали. Андрій Курач розповідає, що лише після розмови із колишнім головою головного управління ГУМУС у Львівській області Станіславом Броневицьким, міліція таки взялася розшукувати винних. Члени ЗУТЗТ передали у правоохоронні органи роздруківки із сайту «Вредителям.нет», де відвідувачі обговорювали те, як отруювали тварин на вулицях Львова. «Аби активізувати міліціонерів та заохотити їх розслідувати ці випадки, ми навіть пропонуємо за розкриття справ невеличку премію – 1000 гривень», - розповідає Андрій Курач. Однак чи то премія маленька, чи то доля чотирилапих настільки байдужа захисникам нашого спокою, але майже за рік регулярного винищення тварин жодної людини не притягнули до відповідальності.
«Випадки отруєння собак у Львові наразі розслідують. Цього річ у Львові їх було кілька. На вулиці Шевченка одноразово знайшли трупи 30 собак, на вулиці Панча виявили 22 мертві собаки, а також ще 16 собак виявлено мертвими на вулиці Чмели. Найчастіше цього року скоювали отруєння собак у Шевченківському та Сихівському районах. 4 убиті собаки були породистими. За усіма цими випадками надходили заяви до відділків міліції. Минулого року найчастіше трупи собак виявляли у Сихівському районі нашого міста. Тоді до Сихівського районного відділку міліції звернулася жителька. Жінка повідомила, що бачила підозрілого чоловіка, який викидав на дорогу невідому речовину. Фоторобот цієї людини розповсюджену по місту, наразі його особа з'ясовується. Матеріали, надані міліції ЗУТЗТ, долучено до справи», - повідомили у відділі зв'язків з громадськістю ГУМВС у Львівській області.
У ЗУТЗТ розповідають, що отруюють львівських песиків уже популярним у Росії препаратом для лікування туберкульозу – ізоніазидом. «Позитиви» цих смертоносних для собак пігулок, полягають у тому, що вони вільно продаються у аптеках, не дорогі, і мають швидку дію. Після прийому їжі із домішками отрути, собака гине за 4-6 годин.
Якщо у вас є підозри, що тварину отруєно ізоніазидом (неадекватна поведінка, зумовлена дією отрути на нервову систему) варто негайно ж звернутися до ветеринара. Або ж надати першу допомогу власноруч - колоти великі кількості вітамін В6, напоїти великою кількістю рідини, а також нагодувати засобами, які є абсорбентами, тобто всмоктують у себе токсичні речовини, як от Ентерос-гель.
А притулків немає
Як свідчить досвід європейських країн, проблему засилля безхатніх тварин у містах можна вирішити. Утім для цього потрібно вжити конкретних, продуманих заходів, застосувати перевірені методики. Перш за все, це – контроль народжуваності, стерилізація і облік собак. Аби утримувати тваринок, які залишилися на вулиці, створюють спеціальні притулки коштом спеціального податку, який сплачують усі власники собак.
А от у Львові існують лише два заклади, які опікуються нічийними чотирилапими. Це - притулок «Милосердя» та ЛКП «Лев». Перший заснований Львівським товариством захисту тварин і працює на «голому» ентузіазмі його працівників. Місто виділяє притулкові копійки – 40-50 тисяч гривень на рік.
До обов'язків працівників ЛКП «Лев», яке фінансують із міського бюджету міста Львова, входить відлов безпритульних тварин, надання необхідної ветеринарної допомоги (в тому числі стерилізація і кастрація), тимчасове утримання відловлених тварин, повернення їх власникам. Однак це комунальне підприємство є комерційним, безкоштовно жодну собаку тут не стерилізують. Андрій Курач зазначає, що їхнє товариство збирає кошти на стерилізацію тварин у ЛКП «Лев». «Тарифи у ЛКП «Лев» є нижчим, аніж у приватних кабінетах. Стерилізація собаки коштує біля 220 гривень, у приватних клініках ця сума сягає 300-600 гривень. Стерилізація кішки - 185 проти 300 гривень у «приватників». Торік ми зібрали 25 тисяч гривень для здійснення цих операцій у ЛКП «Лев», - говорить Андрій Курач.
Тобто у нашому місті немає жодного повноцінного закладу, в якому б організовано дбали про безпритульних собак. Та й випрацюваної системи, яка могла б змінити ситуацію із безхатніми собаками, також немає.
Влада міста, хоча й поінформована про системні випадки отруєння собак, не вдається до жодних конкретних дій. Мер міста Андрій Садовий на сесії Львівської міської ради ще у вересні минулого року зізнався, що знає як і чим отруюють безпритульних собак. « Я вважаю, що в це має втрутитись активно міліція, правоохоронні органи. Це - геноцид», - сказав він. Та піднімати питання фінансування заходів із стерилізації та вакцинації безпритульних тварин не став.
Уже два роки як у Львові затверджено «Програму контролю чисельності тварин», яка передбачає кошти на стерилізацію, ідентифікацію та усі необхідні заходи. Утім із міської казни її узагалі не фінансують, - розповіли у ЗУТЗТ.
У інших же містах країни до цієї проблеми ставляться серйозніше. До прикладу, у Луцьку діє затверджена навесні 2011-го програма «Охорона тваринного світу та регулювання чисельності безпритульних тварин на 2011-2016 роки». За словами захисниці тварин цього міста Дани Новарчук, документ зорієнтовано на стерилізацію бродячих собак. Протягом минулого року у раках програми лучани уже стерилізували понад тисячу собак.
Міжнародна організація із захисту прав тварин РЕТА провела у нашій країні власні розслідування винищення безхатніх тварин, яке опублікувала у британському табло їді «The Sun». Європейці стверджують: протягом року лише у Києві вбито понад 20 тисяч безпритульних чотирилапих. Актриса Бріджит Бардо та німецька принцеса - посол Європейської асоціації із захисту прав тварин та природа Мая фон Гогенцоллерн відверто погрожували українському урядові бойкотом Євро-2012.
30 березня ж цього року до Києва приїхала команда міжнародної організації захисту тварин Four Paws. Згідно із договором, підписаним між урядом України та Four Paws, члени цієї організації протягом найближчих місяців стерилізують та вакцинують тисячі собак. Найближчим часом захисники тварин із Європи проведуть свої акції у Києві, згодом же займуться підготовкою подібного також у інших містах України, серед яких зокрема і Львів.
19 випадків сказу за рік
За даними Львівської обласної СЕС у 2011 році до лікарів звернулися 1179 львів'ян із скаргами на укуси тварин. 1011 із них покусали собаки, та лише 455 – безпритульні. Для порівняння у Києві така статистика становить понад 2 тис. 777 випадків.
Нестійкою є й епідситуація зі сказу як в Україні в цілому, так і у Львівській області зокрема, як свідчить інформація Львівської обласної СЕС. «У 2011 році у Львівській області зареєстровані 19 випадків захворювань тварин на сказ. Випадки реєструвалися навіть у містах Червонограді - 2 випадки, Дрогобичі — 1 випадок. Сказ зареєстрований у 12-ти лисиць, 4-х собак, 3-х котів. З початку 2012 року вже зареєстровані 4 випадки захворювань тварин на сказ (3 лисиці та 1 косуля) в Яворівському, Бродівському, Пустомитівському, Золочівському районах», - йдеться у повідомленні Львівської обласної СЕС.
То ж, як не крути, контролем, вакцинацією та стерилізацію безпритульних тварин зайнятися нарешті варто. Однак поки влада не поспішає діяти, кожен львів'янин може самотужки потурбуватися про життя безхатнього собаки та власну безпеку - пожертувавши невеличку суму на вакцинацію тварин, повідомивши правоохоронні органи про випадки отруєння, свідком якого став, або ж і ставши господарем для безпритульного песика.