Львівська журналістка Марія Доротич відвідала Мармарис.
Цьогорічну відпустку вирішила провести в іншому форматі All inclusive ("Все включено"), тож, не вагаючись, обрала Егейське узбережжя Туреччини – живописний курорт Мармарис. Саме тут Егейське море зустрічається зі Середземним.
Мармарис вважають одним із найкращих місць відпочинку на всьому узбережжі Егейського моря. У містечку відпочивають багаті європейці (англійці, німці, данці, голландці, французи, туристи із скандинавських країн). Росіян вкрай мало (на відміну від курортів Анталійського узбережжя Туреччини). Мармарис же за хороший клімат та високі стандарти сервісу неабияк і полюбляють світові селебретіс. Зірки орендують тут апартаменти навіть на місяць-півтора. "Ціна питання" – від 600 доларів за місяць найму елітного житла. Нерухомість — на вагу золота. Придбати особняк у Мармарисі не кожному по кишені – від півмільйона доларів.
…Зі Львова до Мармариса – 2 години 20 хвилин польоту. Приземляємося у міжнародному аеропорту міста Даламан. Перше враження – летовище модернізоване, красиве і не настільки завантажене, як в Анталії. Тож процедури ми пройшли доволі швидко, і на багаж не чекали аж двадцять хвилин. З Даламана до Мармариса їхали груповим трансфером майже дві години. Дорогою мали технічну зупинку — у колоритному ресторані з османським стилем. Там можна не лише випити автентичну турецьку каву (4 долари за філіжанку, це удвічі дорожче, ніж у кав'ярнях Мармариса), а й налаштуватися на хороший відпочинок у європейській частині Туреччини. Музика часів Османської імперії, унікальне меню, офіціанти у національних строях, вишуканий інтер'єр, приємна атмосфера…
"Мармарис кардинально відрізняється від курортів Анталійського узбережжя, розповів – тургід нашої групи Алі. – У готелях немає золотих унітазів, тут усе заточено під європейців: і ціни в магазинах та готелях, і рівень сервісу, і розваги… Європейці тут активно відпочивають з 1972 року. Російськомовного персоналу в закладах мало, гості мають знати англійську чи німецьку. Лише два роки тому у заклади почали набирати російськомовні кадри. Кадрів зі знанням російської бракує, особливо на нічні зміни на рецепцію в готелях. За відпочинковий сезон (з квітня по жовтень) Мармарис приймає 2,5 мільйона туристів. Курорт люблять за бухти, красиву природу, м'який клімат, схожий до грецького, та турецьку автентичність, яка гармонійно поєднана з європейським сервісом".
Гід Алі був правий, коли згадав, що Мармарис – це не Анталія. Мій All inсlusive трохи відрізнявся від того, що був в Кемері. У ціну одинадцятиденного туру не входили шезлонги на пляжі та розваги в готелі (ні анімації, ні нічних шоу, ні дискотек). Більшість готелів Мармариса не мають власних пляжів, тож лежаки та парасольки на курортах Егейського узбережжя платні. Щоб мати у розпорядженні шезлонг на весь день, треба купити напій у барі. В одних закладах можна придбати будь-що (воду, каву, чай, коктейль), в інших вимагають фіксованої суми виручки – від п'яти доларів. Або є інший варіант — купуєш напій до обіду і після обіду.
Такий формат пляжного відпочинку мені імпонує. На пляжах немає ажіотажу, туристи не прокидаються о шостій ранку, аби зайняти місце для себе і сусідів по готельному номеру. Для економних туристів у Мармарисі є кілька безкоштовних пляжів, але відпочивати там я б не ризикнула… Пляжі без господаря не доглянуті, трохи засмічені. Зауважила, чимало російських відпочивальників вголос нарікали на дискримінацію. Мовляв, чому власники пляжних кафе не пускають їх на першу лінію лежаків, що за метр від моря, а наперед бронюють ці місця для європейців… Журналіст "ВЗ" без проблем забронювала собі на весь період відпочинку шезлонг на другій лінії, у презент щоранку отримувала турецький чай чи каву.
Належу до відпочивальників, які поєднують засмагання на пляжі з розвагами та екскурсіями. А ще краще, коли розваги організовують під час морських екскурсій на яхті. Найдешевший варіант — поїхати на місце зустрічі Егейського та Середземного морів, або у містечко, де мешкають черепахи, — Дальян ("Турецька Венеція"). За це треба викласти з гаманця від 25 доларів. Тури можна придбати у свого туроператора (це дорожче, але надійніше, бо є гарантія і страхівка), або поторгуватися у місцевих "агентів", які вишикувалися уздовж набережної Мармариса, як на ринку. "Купітє тур у "Дяді Паші" (бренд підприємця)" – почула одного ранку, коли йшла на пляж.
За 55 доларів у живописному Дальяні можна оглянути гробниці лікійських царів, прийняти грязьові ванни, відвідати косу черепах (тут відкладають яйця величезні черепахи логгерди). У Дальяні також можна порибалити на… червонокнижних блакитних каліфорнійських крабів. За цю послугу треба доплатити ще 25 доларів до вартості екскурсії. Мене неабияк вразило те, що за додаткових 25 доларів улов можуть вам приготувати, заплющивши очі на Червону книгу…
Мармарис називають "Турецькою Ібіцою". Це найбільш тусовочне місто в країні. Репутація танцювального курортного центру закріпилася, зокрема, через Bar street, який розкинувся поруч із історичним замком та набережною, де швартуються дорогі яхти. Вузенька вулиця барів спить вдень і прокидається з 22-ї години та танцює аж до світанку. На Bar street чимало гламурних нічних клубів, диско-барів, ресторанів, кафе, таверн… Йдемо з друзями інспектувати Bar street. Добратися туди можна таксі (поїздка — три кілометри — коштує 4 долари), або місцевою маршруткою-долмуші, яка їздить до 2-ї ночі. У готелі нас попередили: на вулиці барів нічого не пийте на халяву, бо алкодрінки там неякісні і розведені. Якісний алкоголь можна придбати лише у пляшках. Але коштує він у три рази дорожче. З усіх-усюд на вулиці барів гостей закликають відвідати заклад. Деякі диско-бари мають заманку — дівчата у звабливих костюмах закликають вас до аперитиву. Пригощають текілою, щоправда, не безкоштовно — порція коштує 20 турецьких лір (орієнтовно 3 долари).
Правила гри на Bar street прості — йдеш на звук клубної музики. В якому клубі подобаються шоу та музика, там і відпочиваєш. За вечір можна відвідати ледь не усі заклади вулиці. Вхід безкоштовний, але треба купити коктейль. Можна й знехтувати цим правилом і просто танцювати. В багатьох закладах гостей пригощають фірмовим коктейлем.
В одному з популярних нічних клубів Bar street була вражена феєричним шоу — виступом еквілібристів у повітрі з національним стягом Туреччини. А ще туристи з різних куточків світу танцювали під хіт гурту Казка "Плакала".
На вулиці барів знайшла цікавий екземпляр — нічний клуб "СССР". Заклад крутить російську попсу і пригощає горілкою. Клуб розрахований на російських туристів. Запитала офіціанта, хто власник клубу "СССР" і чому його назвали саме так. Хлопець відповів, що його господар турок родом із Мармариса… Чому так назвав клуб, не знає, але подарував мені на пам'ять магнітик "СССР".
Цьогорічний відпочинок вдався на славу. Мені припали до душі європейські стандарти Туреччини, тож наступного року продовжу пізнавати Егейське узбережжя. Планую відвідати місто поціновувачів серфінгу – Бодрум.
Високий замок