Володимир Цибульку про довічну стипедію Олександру Семеновичу Зеленському.
Батько Володимира Зеленського, Олександр Семенович Зеленський отримуватиме 8000 гривень довічної стипендії КМУ як видатний науковець.
Також у нього ще лишається професорська пенсія та зарплата завідувача кафедри у Криворізькому університеті. Про цей випадок ми розмовляємо з українським політологом Володимиром Цибульком.
Це досить дивно, схоже на звичайний непотизм. Олександр Зеленський став доктором і професором уже у часи президентства Володимира Зеленського. Якось мені в голові не вкладається, щоб Зеленський дзвонив до Шмигаля і казав йому: "Деня, там у тебе є стипендії для професури, впиши там батька, він бідує, а у мене також проблеми з грошима".
Зрозуміло, що такого не було. Просто йому хочуть зробити приємне персонально. Так ця суперпрезидентська республіка й породжує услужливість чиновників, адже після такої послуги є можливість поліпшити собі кар'єрну драбинку. А ось для суспільства це вже скнарість, адже статки самого Володимира Зеленського сягають від 20 до 40 мільйонів доларів за різними оцінками. Плюс нерухомість за кордоном та в Україні.
Дивно, що КМУ роздає 8 000 гривень різним заслуженим працівникам вищої освіти у той час, коли намагається здерти з кількох тисяч звичайних вчителів 6 500 грн, які їм держава виплатила після початку бойових дій. Справді, більшість педагогів у той час була без роботи, і тепер ще хочуть, щоб вони оплатили видатки на повернення цих грошей до держбюджету.
Скільки в Україні отримує освітянин такого рівня: доктор наук чи професор. Хай навіть не в Могилянці, а у пересічному виші.
Гадаю, що 18-20 тисяч без доплат. Пенсія – 8000, а як завкафедри – 20 000 – 22 000. Значно краще, ніж пересічний пенсіонер. У цьому списку стипендіатів переважно доктори наук поза 70 років. Цього точно вистачить на комунальні послуги. Хоча ректори та керівництво університетів отримують багато. Деякі ректори отримують по мільйону в місяць, але є й скромніші зарплати – 120 000 гривень.
А як відбувається погодження таких стипендій? Хто до цього причетний?
Напевне, не обійшлось без погодження міністра освіти, без Академії педагогічних наук, можливо якісь підморгування бути. Міністр мусів це бачити. І якщо він нічого не сказав, то, певне, тому, що вирішив, що у випадку чого крайньою буде АПН.
Але ж цей міністр був на війні?
Власне що про нього чимало позитивних відгуків, і тут такий прокол.
А як Зеленський планує з тої ситуації вибратися? Він хоч розуміє все це?
Зеленський-старший є швидше педагогом ніж науковцем, хоча є вимога мати чотири публікації протягом року. Тут є питання щодо того, чи він досі активно публікується, чи є професором-емеритом. І чи взагалі перебуває в Україні. Також є питання й щодо того, чи він є чинним завкафедри.
Я не люблю копатись у долях родичів-політиків, оскільки вони зазвичай є непричетними. Але зараз у Міносвіти може бути величезний скандал. Якщо це доплата за заслуги, то мусить бути якийсь науковий рейтинг. Нормальна держава має стимулювати науковців будь-якого віку. А Володимир Зеленський живе в капсулі та потрактує це як злий умисел проти його родини.
Розмовляв Олександр Сирцов, Канал свіжої історії. Відеоверсія інтерв'ю: