Громадський діяч Юрій Кужелюк про актуальні події тижня в Україні.
Завершилися вибори президента Польщі, на яких очікувано переміг консервативний кандидат К. Навроцький.
Очікувано, тому що голоси, які набрали в першому турі Менцен і Браун не могли відійти до Тшасковського, а їхня сума з голосами Навроцького перевищувала 50%. Взагалі Польща поступово дрейфує у консервативному напрямку, як і інші європейські країни, і нам треба усвідомити, що відносини між Польщею та Україною ставатимуть схожими на відносини між сусідами на сходовому майданчику.
Такими, які розуміючи, що для того, щоб було комфортно жити, треба домовлятися хто і коли прибирає, скільки збираємося на ремонт і як поводитимемося разом щодо сусідів, які смітять, хуліганять і не хочуть платити. Загалом відносини з Польщею стають прохолоднішими, але страх перед Росією не дасть їм зайти на рівень відносин з Угорщиною, тому тут ситуація є значно кращою, ніж та що могла б бути з Румунією, якби там переміг правий кандидат. Звичайно, що ці відносини будуть дещо отруєні темою волинських подій, яка буде експлуатуватися в сусідній державі від виборів до виборів.
Врешті Польща – парламентська республіка, а уряд Туска ще буде у владі 2,5 роки. А перші кроки та заяви нового президента ще попереду. Слід відзначити, що попри свої попередні висловлювання він все-таки відмовився від передвиборчої пропозиції проросійського Менцена підписати заяву щодо недопущення України до НАТО. Не слід забувати, що наші сусіди розглядають Україну як великого конкурента з великим потенціалом, а тому тертя час від часу будуть, як об’єктивні, так і підігріті Росією через "Конфедерацію".
Загалом серед наших сусідів цього року в Європі ще будуть вибори у Чехії, де має шанси перемогти партія проросійського Бабіша та у Молдові. У Чехії до 2028 року президентом залишатиметься прихильний до нас П. Павел, а у Молдові – М. Санду, яку нещодавно обрали. Загалом можна сказати, що весь цей великий європейський виборчий цикл сформує складніші обставини, але не критичну щодо військової допомоги та європейського шляху. Єдиний виняток – це Угорщина, в якій через рік вибори, і де Орбан свою виборчу політику базуватиме на антиукраїнських та врешті антиєвропейських гаслах та діях, оскільки йому на п'яти насідає його конкурент Мадяр.
І, звісно, другий тур переговорів в Стамбулі закінчився нічим, окрім позитивної домовленості про черговий обмін молодими та хворими полоненими та тілами загиблих бійців. Щодо припинення вогню та мирної угоди позиція Росії не змінилася. М'яч зараз на полі Трампа, який все ще не може переконатися, що росіяни його дурять. Висунувши абсолютно неприйнятні умови, росіяни зробили хитрий хід, погодившись, що зустріч лідерів двох країн можна готувати в майбутньому.
Це дасть змогу "розлюченому" Трампу знову заявити, що у переговорах є прогрес, і щоб його не зіпсувати, треба ще почекати з санкціями. Недарма про свою ж ідею щодо безумовного припинення вогню він вже забув. Тим більше, що Москву знову відвідав Віткофф і, безперечно, привіз чергову порцію обіцянок. А Рубіо вкотре скаже, що США можуть вийти з переговорів. Хоча, звичайно, у лісі може щось здохнути, а американці заворушаться, тим більше, що до Трампа у США прилипло прізвисько TACO. Абревіатура, яка означає: "Трамп завжди злякається", яка йому дуже не подобається.
Можливо, що активним діям США надасть хоробрості безпрецедентна операція СБУ з розгрому стратегічної авіації Росії. Справді неймовірна операція, яка спонукає задуматися над зміною воєнних доктрин багатьох держав. Адже тепер будь-хто може взяти дрон, залишити його у непримітному місці, а у необхідний час активізувати, спрямувавши куди треба, зокрема й на урядові та військові об'єкти.
Після цих подій російська делегація принаймні на переговорах не виглядала надто зарозумілою. Загалом позиція Росії свідчить про те, що всі розмови та прогнози щодо закінчення війни та вибори восени полетіли шкереберть. Незрозуміло для чого всі західні аналітики та наша влада майже рік про це говорили, розхолоджуючи суспільство та подаючи йому нездійсненні надії. Закінченню війни може активно посприяти лише значне падіння цін на нафту, яке на щастя вже розпочалося, стійкість та активний спротив всього українського народу.
фото: wikipedia.org