Новини

ПАТ «ОКСІ БАНК»

Соціум

ЛНУ ім. І. Франка

ЛНУ ім. І. Франка

П'ятниця, 23 серпня 2019, 11:34

В Україні фінансуватимуть науку за допомогою грантів

Уряд України затвердив порядок надання державних грантів на науку.

Про це повідомляє Урядовий портал.

Відтепер державне фінансування науки в Україні може відбуватися в формі грантів – це дозволить більше зорієнтувати дослідження на потреби держави та розшити канали державної фінансової підтримки науковцям. Відповідний порядок прийняв Кабінетом Міністрів.

За словами міністерки освіти і науки Лілії Гриневич, цей документ  пропонує докорінно нову філософію бюджетного фінансування української науки – грантової підтримки.

"Ця форма – загальноприйнята у світі, але ми, на жаль, фактично не використовували її для державної підтримки науки та інновацій", – зазначила вона 

До цього фінансування науки державою відбувалось 2 способами: у вигляді бюджетного фінансування діяльності наукових установ та укладання договорів на виконання розробок.

В обох випадках держава є замовником та кінцевим власником результатів. Це, по-перше, суттєво обмежує можливості впровадження створених технологій, а, по-друге, іноді викликає сумніви, чи доцільно державі бути власником прав інтелектуальної власності на розробки в інтересах галузей, які давно вже приватизовані.

Натомість грантова підтримка буде своєрідним способом державно-приватного партнерства вчених та суспільства у сфері науки і технологій. З його допомогою держава зможе стимулювати дослідницьку активність за обраними пріоритетами в інтересах всього суспільства.

"Гранти держави зможе надавати МОН, інші ЦОВВ, що мають наукові установи, виші, наукові ліцеї, а також НАН, галузеві академії, Нацфонд досліджень. Це дуже важливо в контексті того, що головним завданням певного міністерства чи ЦОВВ є розробка та впровадження політики в своїй сфері", – пояснила міністерка.

Через інструмент грантів вони зможуть стимулювати ту наукову діяльність, отримувати ті розробки, які потрібні для розвитку сфери саме зараз або в найближчому майбутньому. Так можна більше зорієнтувати тематику досліджень і розробок на потреби держави.

Майнові права на інтелектуальну власність, яку створять під час досліджень за рахунок грантів, належатимуть самим науковцям, а не державі. Придбане обладнання також залишатиметься у власності отримувачів грантів.

Гранти надаватимуть виключно на конкурсній основі й не більш як на 3 роки. Порядок відбору визначатиме сам грантодавець, попередньо погодивши його з МОН. Конкурс відбуватиметься за чітко визначеними етапами, зокрема, оголошення про відбір, його умови та результати мають обов'язково оприлюднюватися на сайті грантодавця і МОН.

Державні гранти можна буде надавати на:

  • наукові дослідження та розробки;
  • проєкти міжнародного співробітництва;
  • розвиток матеріально-технічної бази;
  • наукове стажування;
  • наукові конференції, турніри, інші науково-комунікативні заходи, а також заходи з популяризації науки;
  • доступ до науково-технічної інформації та наукової літератури.

Важливо, що серед отримувачів гранту можуть бути наукові ліцеї, що дозволить додатково підтримати талановитих школярів.

Нагадаємо, 12 серпня Володимир Зеленський призначив гранти 6 молодим вченим з Львівщини. У червні 2 письменниці зі Львова, Юлія Дзьобик та Інна Немирована, отримали гранти для видання поетичної збірки й роману,а на початку серпня Зеленський призначив гранти 2 науковцям з Львівщини.

Тепер ви можете стежити за новинами Варіантів на Telegram-каналі.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.