Новини

Галицький П'ємонт
ПАТ «ОКСІ БАНК»

Соціум

судова зала

Вівторок, 21 січня 2020, 17:12

В 2021 році в Україні може з’явитися класичний суд присяжних

судова зала

Міністерство юстиції України розробило два законопроєкти, ухвалення яких забезпечить запровадження в країні класичного інституту присяжних.  

Про це повідомляє "Українська правда".

Як зазначив заступник міністра юстиції Олександр Банчук, що Конституція України закріплює, що народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних, але принцип їхньої роботи досі спирається на радянську практику. Для формального виконання цієї норми Конституції суд народних засідателів у 2012 році перейменували на суд присяжних, але фактично цей інститут не є судом присяжних у класичному розумінні.

Минулого року правозахисники та науковці разом із Міністерством юстиції підготували два законопроєкти, які вже зареєстровані у парламенті. Ці проєкти покликані забезпечити незалежність присяжних від головуючого судді на законодавчому рівні.

"Один законопроект передбачає внесення змін до закону "Про судоустрій і статус суддів" щодо формування списку присяжних. Другий законопроект передбачає внесення змін до Кримінального процесуального кодексу та до закону про Державний реєстр виборців. Сподіваємося, що вже цього року запропоновані зміни будуть схвалені парламентом та вступлять в силу у 2021 році... Ми запропонували механізми і готові до компромісів, консультацій і доповнень відповідних законопроектів" – пояснив Олександр Банчук.

Відповідно до законопроєкту, суд присяжних буде здійснюватися колегією із 7 присяжних. Суд присяжних засідатиме окремо і виноситиме не вирок, а вердикт. Для цього присяжні мають відповісти на наступні питання: чи була подія злочином, чи винен підсудний у вчиненні злочину.

Присяжних пропонують набирати за списками виборців. Зараз перелік присяжних затверджують місцеві ради за згодою самих громадян, які захотіли стати присяжними. При цьому завдання держави полягає у тому, щоб створити умови аби обов’язок був достатньо почесним, а його виконання відшкодовувалося.

За даними Мін’юсту, з цієї причини в Україні бракує присяжних. За такого порядку вони були невмотивовані, що призводило до відкладання і зриву судових процесів. 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.