У Львові триває семінар «Депутати місцевої ради: рушійна сила місцевої демократії».
Про це кореспонденту Варіантів повідомила організаторка семінару, керівниця проекту «Сприяння розвитку місцевої демократії в Україні» Світлана Грищенко.
Такий семінар проводять для депутатів сільських, селищних і міських рад зі Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької та Закарпатської областей, аби поділитись кращими практиками у залученні громад до місцевих ініціатив, а також підвищити прозорість й етичність у прийнятті рішень.
«Ми хочемо ознайомити депутатів місцевих рад із кращими практиками і принципами демократії на засадах стандартів Ради Європи. Питання, які розглядатимуть на семінарі, мають безпосередній стосунок до реформи місцевого самоврядування, яка зараз активно триває в Україні. Тож депутати матимуть нагоду дізнатися про досвід децентралізації як від українських експертів, так і від членів конгресу місцевих регіональних влад Ради Європи, зокрема з Ірландії та Чехії», – розповіла Світлана Грищенко.
Водночас учасник семінару, депутат Судововишнянської об’єднаної територіальної громади від громадсько-політичного Руху Валентина Наливайченка «Справедливість» Юрій Кужда наголосив на одній із головних проблем органів місцевого самоврядування – корупції.
«Якісь дрібні рішення, на втілення яких потрібні незначні кошти, обговорюються максимально довго на депутатських комісіях. Натомість коли потрібно виділити велику суму, до прикладу, на інфраструктуру чи ремонти доріг, будівель, тоді все вирішується дуже швидко, бо такі питання зазвичай контролюють зацікавлені особи. Тому дуже цікаво дізнатися, як у Європі борються з корупційною складовою, і спробувати втілити такий досвід у нас на Львівщині», – зазначив Юрій Кужда.
Незважаючи на не, що Юрій Кужда є головою бюджетної комісії, він зауважив, що місцеві бюджети, зокрема й у Судововишнянській ОТГ, часто формують кулуарно.
«На напрямки, які потребують значних вкладень, кошти в органах місцевого самоврядування виділяють мало не одноосібно: мером чи виконкомом, до складу якого входять депутати попередніх каденцій. А це неправильно і непрозоро. Впевнений, що корупцію подолати можна, а починати потрібно саме з місцевого самоврядування і зі себе самого», – додав Юрій Кужда.
Як підкреслила Світлана Грищенко, члени конгресу під час семінару, який триватиме у Львові до 16 березня, говоритимуть про способи забезпечення прозорості органів місцевого самоврядування та як уникнути корупції.
«Органи місцевого самоврядування повинні діяти не лише відповідно до антикорупційного законодавства, а й створювати ті умови, які унеможливлять потенційні корупційні ризики та конфлікти інтересів. Відтак, місцевій владі потрібно створити цілу інфраструктуру етики, яка б передбачала спеціальні депутатські комісії, ефективні системи звітності й інформування громади», – підсумувала Світлана Грищенко.
Зазначимо, семінар «Депутати місцевої ради: рушійна сила місцевої демократії» організовує Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи у межах проекту «Сприяння розвитку місцевої демократії в Україні».