Кожне вікно в центрі Львова можна відреставрувати, замінивши незначні частини на нові з аналогічного дерева. 60% витрат бере на себе німецьке товариство GIZ, 20% - львівська міська рада, 20% - мешканці квартири, де відбуватиметься реставрація вікон.
Про це розповіла сьогодні на брифінгу начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко.
«Вікна є не лише частиною квартири, а й лицем будинку і говорять про стилеву приналежність Мода на пластикові вікна швидко мине, але до цього часу ми можемо втратити всі вікна, всю віконну столярку і не матимемо навіть зразка, за яким зможемо виконати столярку», - додала Лілія Онищенко.
Виконуючий обов'язки голови Інституту міста Олександр Кобзарєв розповів, що програма реставрації вікон діє вже третій рік. За цей час вдалося замінити 233 вікна і 46 брам. «Люди з недовірою чомусь ставилися спочатку до програми співфінансування, але на даний час є черга з трьохсот бажаючих відреставрувати вікна», - додав Кобзарєв.
Пластикові вікна негативно впливають на стан будинку в цілому. Окрім того, що вони псують зовнішній вигляд будівлі, старі будинки не мають достатньої вентиляції і тому з'являється в квартирах грибок.
В кожний архітектурний період вікна у Львові проектувалися по-різному. В часи ренесансу робили великі віконні шибки з дрібним поділом, в період класицизму досить строгий був поділ на вікна, в період сецесії робили, окрім прямокутних, круглі, а в період функціоналізму робили дуже великі вікна, саме тоді з'явилися кутові. Навіть в радянський період думали про те, якою має бути столярка.
Часто вікна оздоблювали керамікою, це були індивідуальні сюжети. Вітражі також були популярними, особливо на сходових клітках, але збереглися в нас час лише фрагментарно, оскільки це крихка субстанція.