Верховна Рада прийняла законопроєкт про застосування англійської мови в Україні.
Про це повідомив народний депутат від голосу Ярослав Железняк у Telegram.
Сьогодні, 22 листопада, Верховна Рада України прийняла законопроєкт № 9432, який дає англійській статус однієї з мов міжнародного спілкування в Україні та робить володіння англійською мовою обов'язковою вимогою при зайнятті державних посад.
"За" проголосували 278 народних депутатів.
Зокрема, законопроєкт передбачає офіційне закріплення статусу англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні, визначення категорії посад, кандидати на зайняття яких зобов'язані володіти англійською мовою, унормування особливостей застосування англійської мови в роботі органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підрозділів екстреної допомоги населенню, під час перетину державного кордону, у сферах освіти, транспорту, охорони здоров'я.
Закон зобов'язує володіти англійською мовою тих, хто претендує на посади:
- державної служби категорії А;
- державної служби категорії Б і В, перелік яких встановлюється Кабінетом міністрів;
- голів місцевих держадміністрацій та їхніх заступників;
- військовослужбовців офіцерського складу, які служать за контрактом (перелік встановлює КМУ);
- поліцейських середнього та вищого складу НПУ, начальників в інших правоохоронних органах і службах цивільного захисту (перелік встановлює уряд);
- прокурорів;
- працівників митних та податкових органів (перелік встановлює КМУ);
- керівників суб'єктів господарювання державного сектора економіки (перелік визначає Кабмін).
Також вимога володіти англійською мовою може висуватися в органах місцевого самоврядування, якщо посада передбачає міжнародну співпрацю (за винятком виборних посад).
Іспит з англійської для чиновників буде безплатним. Його можна буде складати не частіше 1 разу на 4 місяці, але необмежену кількість разів.
Крім цього, в освіті на всіх рівнях вивчення і використання англійської мови також буде обов'язковим.
Вимога знати англійську для держслужбовців категорії А, голів місцевих держадміністрації та їхніх заступників набуде чинності через 2 роки після припинення воєнного стану, а для решти чиновників – через 4 роки після завершення воєнного стану.
Водночас раніше парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики під час підготовки документа до розгляду вилучив усі норми, які стосувалися кіно та телебачення та могли б звузити сферу застосування української мови.
Нагадаємо, цей законопроєкт президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради у червні 2023 року.