Львівська організація НСХУ ініціює оголошення скульптурної фабрики пам’яткою історії та присвоєння їй імені Андрея Шептицького.
Про це йшлося на засіданні комісії з питань культури, інформаційної політики та промоції Львівської обласної ради, яке відбулась у вівторок, 3 грудня.
Львівська організація Національної спілки художників України звернулась до Львівської обласної ради з проханням ініціювати процедуру з визнання Львівської експериментальної кераміко-скульптурної фабрики, що на вул. Мучна, 32, нововиявленою пам’яткою історії та присвоїти їй ім'я на честь митрополита Андрея Шептицького.
Листа з цією ініціативою ще у жовтні цього року надіслали на адресу облради.
Як пояснив голова правління Львівської обласної організації НСХУ Ігор Гавришкевич, нещодавно з'ясувалось, що кераміко-скульптурна фабрика у Львові є пам'яткою історії, тому спілка художників просить в обласної ради ініціювати процес внесення фабрики в Державний реєстр нерухомих пам'яток України.
"Визнати скульптурну фабрику пам’яткою історії, зареєструвати як новоявлений об’єкт, який відразу береться під охорону. Річ у тім, що раніше вважалось, що скульптурна фабрика була заснована у радянські часи. Насправді Львівська скульптурна фабрика була започаткована з ініціативи Андрея Шептицького напочатку 30-х років минулого століття й ми знайшли дані, що це підтверджують. В рамках цього ми прийняли рішення назвати теперішню скульптурну фабрику Львівською фабрикою скла, кераміки та скульптури імені Андрея Шептицького" – наголосив Гавришкевич.
За його словами, Шептицький викупив землю під цією фабрикою, а також проплатив спорудження печі. Всі ці споруди станом на сьогодні є збережені, хоча й у занедбаному стані. Якщо фабрику візьмуть на облік, то вона буде захищена від забудови.
"З одного боку ми зберігаємо історичну пам'ять, а з іншого – не даємо її забрати від нас міському голові Львова з подальшою передачею її під будівництво житла" – додав Ігор Гавришкевич.
Комісія культури облради підтримала звернення Львівської організації НСХУ й вирішила направити його на розгляд комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму облради.
Зазначимо, кераміко-скульптурна фабрика розташована на земельній ділянці площею 2,5 га в зоні парку "Знесіння" біля Музею народної архітектури у Львові. Земля належить місту, а приміщення фабрики – Львівській обласній організації Національної Спілки художників України.
Нагадаємо, у Львівській міськраді вирішили створити тут мистецький центр – оновити виставкові зали, майстерні та облаштувати громадський простір.
Натомість Львівська організація НСХУ заявляла, що місто намагається закрити фабрику й забудувати цю земельну ділянку.
Додамо, ще у серпні 2023 року Львівська організація НСХУ заявила про незаконне будівництво на ділянці Львівської кераміко-скульптурної фабрики й пообіцяла звернулися в поліцію.