Це сьомий пункт пропуску для автомобільного сполучення на кордоні з Польщею в межах Львівської області.
Про це повідомила пресслужба Львівської обласної ради.
У суботу, 21 грудня, на кордоні Польщі з Львівською областю відкрили ще один міжнародний автомобільний пункт пропуску "Нижанковичі – Мальховичі".
Це 7 пункт пропуску для автомобільного сполучення на державному кордоні України з Польщею в межах Львівської області і 4 пункт пропуску, який працює за процедурою спільного контролю українських та польських прикордонників і митників.
Львівська обласна рада неодноразово зверталась до українських та польських органів влади з ініціативами щодо необхідності будівництва нових й модернізації наявних пунктів пропуску на українсько-польському кордоні.
"Відбулася важлива подія для розвитку України – відкриття на Львівщині нового пункту пропуску. Це важливо, оскільки багато транспортних шляхів проходять через Львівську область. Велика подяка польській стороні, яка допомогла відкрити цей спільний пункту пропуску. Сподіваємось на відкриття нових пунктів пропуску на Львівщині і в наступному році" – сказав в.о. голови Львівської обласної ради Юрій Холод.
Реалізація проєкту розпочалася у 2020 році. 19 травня 2020 року Підкарпатське воєводство, яке і реалізувало проєкт, визначило інвестора для будівництва, і у серпні того ж року підписало угоду з фірмою Strabag про зведення пункту пропуску.
"90 відсотків пасажирів України перетинають кордон автомобільними пунктами пропуску і тільки 10 залізницею. На цьому спільному пункті пропуску працюють митники і прикордонники України і Польщі, що пришвидшує процеси на кордоні і збільшує кількість транспортних засобів, які можуть перетнути кордон. Завдяки тому, що Агентство відновлення побудувало тут нову дорогу хорошої якості, пункт стане популярним серед пасажирів і водіїв. Максимальна пропускна спроможність пункту пропуску за нормативами, за якими він побудований, до 4000 автомобілів у дві сторони: 2000 на виїзд і 2000 на в'їзд, а також 100 автобусів: 50 на виїзд і 50 на в'їзд. Це досить великі цифри для такого невеликого пункту" – заявив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач.
Всі об’єкти пункту пропуску споруджені на території Польщі. Вартість проєкту становить 109 мільйонів злотих, які оплатила польська сторона.
"Маємо новий пункт пропуску на державному кордоні, щоби наші відносини були ще кращими. І громадяни обох держав мали можливість вільно перетинати кордон" – наголосив міністр внутрішніх справ Польщі Томаш Семоняк.
Новий пункт пропуску призначений для цілодобового міжнародного пасажирського та вантажного руху транспортними засобами з дозволеною загальною масою до 3,5 тонн та руху автобусів.
"У нас є черги майже на всіх пунктах пропуску. Тому новий пункт пропуску розвантажить інші напрямки. Це вже четвертий спільний україно-польський пункт пропуску у Львівській області. Співробітники митниці працюють зі сучасним обладнанням. Тут є бокс для поглибленого огляду, ваги і велика скануюча система, з допомогою якої можна перевіряти великогабаритні вантажі" – пояснив начальник Львівської митниці Андрій Кузнік.
Після добудови відповідної інфраструктури тут також запрацює і пішохідний пропуск, пропускною спроможністю 7000 осіб. Вперше про перспективний пункт пропуску "Нижанковичі – Мальховичі" заговорили ще у 2009 році. 19 вересня 2012 року у формі обміну нотами між Кабінетом міністрів України та урядом Республіки Польща відбулося підписання угоди про створення такого пункту пропуску для автомобільного сполучення.
"Пункти пропуску – це не про перешкоди. Це про розвиток інфраструктури і про входження України в Європейський Союз. Чим більше матимемо пунктів пропуску і відкритих доріг, тим швидше станемо частиною ЄС" – додав голова Львівської ОВА Максим Козицький.
В рамках реалізації договору між урядом України та Польщі про надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги також було відремонтовано автомобільну дорогу Нижанковичі – Самбір - Дрогобич – Стрий на під`їзді до МАПП "Нижанковичі – Мальховичі".
З метою розвантаження інших пунктів пропуску, зменшення черг на кордоні та пришвидшення руху транспорту, недобудований пункт пропуску "Нижанковичі – Мальховичі" був передчасно введений в експлуатацію в лютому 2023 року як спеціальний тимчасовий переїзд через кордон для порожніх вантажівок.
Відтепер на Львівщині функціонує 7 автомобільних пунктів пропуску: "Нижанковичі – Мальховичі", "Смільниця – Кросценко", "Шегині – Медика", "Краківець – Корчова", "Грушів – Будомєж", "Угринів – Долгобичув", "Рава-Руська – Гребенне".
Зазначимо, що відповідно до стандартів країн-членів ЄС пропускні пункти мають бути розташовані на відстані не менше 20-30 кілометрів один від одного. На українсько-польському кордоні, довжина якого становить 542 км, в середньому 1 автомобільний пункт пропуску припадає на 60 км кордону.