У селі Воля-Гомулецька реставрують унікальну дерев'яну церкву.
Про це повідомила пресслужба Львівської міської ради.
У селі Воля-Гомулецька Львівської громади триває реставрація дерев’яної церкви Пресвятої Трійці – пам’ятки архітектури національного значення. Храм має майже 270 років і збережений у практично незмінному вигляді.
Реставрація здійснюється за технологією протезування: храм розібрали до основи, замінили пошкоджені дерев’яні елементи та зібрали його заново. Також триває реставрація унікального стінопису, а в процесі робіт церкві повернуть первісне ґонтове покриття та облаштують протипожежні системи.
Всі роботи планують закінчити до кінця цього року.
Як пояснили у міськраді, реставрацію розпочали ще у 2021 році, однак із початком повномасштабного вторгнення підрядник припинив виконання робіт. Водночас на початковому етапі розкриття дерев’яних стін виявили критичні пошкодження конструкцій, що вимагало зміни технологічного підходу: фахівці дійшли висновку, що частину стін необхідно розібрати, аби замінити прогнилі або зруйновані елементи. Тож скорегували проєкт та визначили нового виконавця – підприємство "Львів-реставрація". І у 2024 році реставраційні роботи відновили.
Станом на сьогодні виконано орієнтовно 60% робіт. Вже здійснено реставрацію та зворотний монтаж вівтаря, нави та склепіння храму. Залишається змонтувати ганок та гонтову обшивку і покриття. Цей матеріал на замовлення підрядника виготовляють карпатські майстри.
Також буде встановлено систему пожежної сигналізації, блискавкозахист, пожежний резервуар та проведений благоустрій. Разом з тим тривають роботи з реставрації унікального стінопису, що зберігся в інтер'єрі храму.
Загальна вартість робіт складає близько 10 млн грн. Проєкт має і міжнародне співфінансування у 70 тисяч євро на збереження пам'ятки виділив фонд ALIPH.
Додамо, дерев’яна церква Святої Трійці була зведена у 1756 році. Святиня унікальна, бо належить до рідкісних дводольних церков (складається з двох частин). Сьогодні таких споруд лише кілька: в Белзі, Бесідах та у Волі-Гомулецькій.