Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому нову редакцію закону про вищу освіту.
Про це пише "Голос України".
Голова Комітету з питань науки та освіти Лілія Гриневич доповіла, що до законопроекту надійшло майже 1000 поправок від народних депутатів. Для опрацювання нової редакції закону було утворено робочу групу за участю депутатів та фахівців-освітян. Поправки, на яких наполягали депутати, виносилися на голосування сесійної зали. Зокрема, було підтверджено поправки щодо захисту прав інвалідів – нові будівлі вишів мають зводитися з урахуванням потреб інвалідів, щодо мови викладання у державних вишах, фінансування навчальних закладів та їх обслуговування в державних банках.
Відповідно до закону, в Україні встановлюються такі освітньо-кваліфікаційні рівні та ступені: кваліфікований робітник; молодший спеціаліст; бакалавр; магістр;
доктор філософії; доктор наук. Вченими званнями є: старший дослідник; доцент; професор.
Вищим навчальним закладам незалежно від форми власності надається право постійного користування земельною ділянкою.
Основні нововведення Закону України «Про вищу освіту»:
- Буде створено окремий колегіальний орган – Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.
- Суттєво буде посилено антиплагіатні норми і відповідальність за них (обов’язкове оприлюднення наукових робіт).
- Створюватиметься новий механізм виборів ректорів вищих навчальних закладів (участь всього викладацького складу та збільшено у відповідній пропорції (не більше 15%) кількість студентів, які братимуть участь у голосуванні). Заплановано, що вибори будуть відбуватися в один тур за системою «перехідного голосу».
- Для ректорів, деканів і завідуючих кафедрами прописано обмеження перебування на посаді – не більше двох строків (5+5).
- Усі вищі навчальні заклади отримають право остаточного присудження наукових ступенів (у Нацагентстві залишається питання акредитації спецрад і розгляд апеляцій на їх рішення).
- Державні ВНЗ зможуть розміщувати власні надходження від своєї освітньої, наукової та навчально-виробничої діяльності на рахунках установ державних банків.
- Зменшено кількість годин навчального навантаження викладачів на одну ставку з 900 год. до 600 год. Зменшено навантаження на студентів – кількість годин в одному кредиті змінено з 36 до 30.
- З 2016 року запроваджуватиметься новий механізм електронного вступу до ВНЗ і автоматичного розміщення місць державного замовлення.
- Створюватимуться умови для збільшення мобільності студентів і викладачів.
- Протягом визначеного у законопроекті перехідного періоду із системи вищої освіти буде вилучено рівень молодшого спеціаліста та запроваджено ступінь молодшого бакалавра як скорочений цикл підготовки бакалаврів.