Старі недолі у Новояворівську та Новому Роздолі
Нові танці з дубаком довкола Новояворівської та Новороздільської ТЕЦ.
Дві теплоенергоцентралі на Львівщині, які так героїчно передавали в управління державного НАК "Нафтогаз Україна", стали такою собі валізкою без ручки, яку шкода викинути, але й нести важко. І не лише енергетичному гіганту НАКу, але й фактичним власникам – братам Дубневичам.
Опалювальний сезон у 2019-20 та 20-21 роках дочка Нафтогазу практично провалила. Кількість поривів на теплотрасах та аварійних ситуацій через звичайну безгосподарність управителів просто вражає. Ухвалити питання щодо підвищення тарифів з таким ніяким управлінням з органами місцевого самоврядування не вдалося.
Похід на місцеві вибори Нафтогаз провалив, кошти на модернізацію обладнання – витрачаються на утримання та захцянки київського офісу з захмарними зарплатами та купівлею елітних автівок та заміських будинків неподалік Києва. А звичайних працівників ТЕЦ переводять на триденний робочий тиждень та обіцяють скоротити: зрізати всі надбавки, доплати за стаж тощо. Про гарячу воду мешканці цих двох міст можуть лише мріяти, а опалювальний сезон, попри мінусову температуру за вікном, завершили передчасно.
Те, що дві громади на Львівщині з населенням у 70 тисяч мешканців (тобто, дитячі садочки, школи та лікарні) залишилися без гарячого водопостачання та опалення за мінусової температури під час карантинних обмежень червоної зони, схоже, що нікого не хвилює.
Як все добре починалося або обіцянки-цяцянки
А розпочиналося все чудово. Офіційне запалювання котлів на ТЕЦ за участі прем'єра, керівника "Нафтогазу" Андрія Коболєва, низки міністрів, народних депутатів, обласних чиновників і преси стало порятунком двох міст від замерзання та сумної долі другого Алчевська. Обіцянки на камери манни небесної для працівників – виплати заборгованої зарплати, потрійного окладу, високих соціальних стандартів "Нафтогазу", захисту від свавілля попередніх управителів у судових інстанціях.
Обіцянки для населення – якісні, безперебійні та доступні послуги з теплопостачання, гарячого водопостачання та електропостачання. Обіцянки громадам – ремонт теплотрас та обладнання, освітлення вулиць, соціальна підтримка на місцях найбільш соціально незахищених груп, громадських та соціальних ініціатив, зокрема, і у боротьбі з пандемією. Але всі ці обіцянки виявилися дуже перебільшеними, а тому про них вже давно забули.
Мешканці двох міст замість якісних послуг два роки поспіль потерпають від перманентних ремонтів та поривів мереж та відсутності гарячої води в позаопалювальний сезон. Відімкнення міст від гарячої води з нагоди традиційних гідравлічних випробувань відбувається якраз у розпал карантину 2020 року (і цього року – ситуація ідентична).
"Нафтогаз" робить спробу підняти також тарифи на теплопостачання у два рази, підняти тарифи на розподіл електричної енергії, гарячу воду і це, попри те, що Кабмін та "Нафтогаз" підписали меморандум, де зобов'язувалися не підвищувати тарифи в опалювальний період. Виконкоми міських рад – пряником через умовний соціальний грант в 100 000 гривень або батогом – своєрідним шантажем про припинення надання послуг, намагаються переконати затвердити тарифи.
Працівники підприємства так і не отримують обіцяного судового захисту в справах попереднього управителя ТзОВ "Гарант Енерго-М". Обіцяні потрійні підйомні були без відповідних нарахувань та доплат, а зарплата звичайних працівників дуже далека від середньої в групі компаній "Нафтогазу".
Повсталий, звільнений директор
Першим директором компанії був Павло Петченко, який після того, як його пішли з "Нафтогаз Тепло", дещо розповів про кухню цього структурного підрозділу НАКу, де відсутні, на його думку, взагалі фахівці з теплоенергетики. Де лише за перший опалювальний сезон прямі збитки "Нафтогазу" склали понад 100 мільйонів гривень. Де не все майно передали в управління, а тому на капітальний ремонт, наприклад, мереж в Новояворівську, ТОВ "Нафтогаз Тепло" банально не має права, хоча й намагається це передбачити у новому тарифі.
Вже у 2021 році розрив ліквідності двох ТЕЦок, за словами ексдиректора "Нафтогаз Тепло" Петченка, мав би скласти майже 650 мільйонів гривень, але на цьому тлі не зовсім зрозуміло, яким чином очільник "Нафтогазу" Андрій Коболєв хотів вже цього року перевести ТЕЦки на беззбитковість, і навіть більше – взяти ще шість ТЕЦ в управління, що на думку Петченка, взагалі утопія, яка апріорі невигідна НАКу.
Днями очільник НАКу пішов ще далі та заявив, що "Нафтогаз" взагалі готовий викупити у Дубневичів їхні ТЕЦки, але АРМА пручається та не дає такої можливості. Цікаво, а частка громади Нового Роздолу та Новояворівська в цих планах хоч якось враховують, оскільки за будь-яких обставин близько 10% майна ТЕЦ – власність мешканців міста, а тому будь-які операції з нерухомістю мали б погоджуватися принаймні з сесіями рад?
Суди як спосіб вернути своє майно та поновитися на роботі
Останні судові процеси за позовами ТОВ "Енергія Новий Розділ", ТОВ "Енергія Новояворівськ" до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) приводять фактично до визнання недійсними договорів про управління майном (активами) укладеними між АРМА та товариством з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз Тепло" (код ЄДРПОУ 42399765). Юристи АРМА та «Нафтогаз тепло» не змогли відстояти своєї позиції ні в суді першої інстанції, ні в апеляції та навіть не спромоглися належним чином підготувати касацію.
До речі, якщо за формальними ознаками скасовують проведення "конкурсу на управління майна", то воно повертається в управління його попереднім власникам – "Енергіям". Або ж АРМА проводить ще один конкурс на управління майном, який затягне процес, зважаючи на можливі оскарження умов конкурсу, ще на місяці. А ТЕЦки потрібно вже невідкладно готувати до наступного опалювального періоду.
Звільнене керівництво "Нафтогаз Тепло" також через суд домагається виплати середньої зарплати за пів року та простій в роботі. Тут мова йде про наступного директора ТзОВ "Нафтогаз Тепло" Сергія Бульбаса, який вимагає, о крім цього ще й поновлення на роботі, а також колишню головну бухгалтерку підприємства Світлану Бляхарчук.
Звісно, що програні суди та чималі зарплати за пів року, судові витрати, а також й за вимушену відсутність на робочому місці, доведеться сплачувати споживачам комунальних послуг у Новому Роздолі та Новояворівську.
Тінь Дубневичів
Якщо минулого літа в ЗМІ відчувалося якесь протистояння між власниками ТЕЦ, "Нафтогазом" та АРМА, то з осені 2020 року ситуація кардинально змінилася. "Нафтогаз" спільно з АРМА один за одним починають випадково програвати суди та не особливо наполягати на захисті своїх прав в управлінні майном. Підконтрольні ЗМІ Дубневичів майже припинили критику діяльності "Нафтогазу". Хоча критикувати, повірте, там є за що. Чого вартують лише аварійні ситуації, коли в найлютіші морози мешканці двох міст постійно залишалися без гарячої води та тепла.
Також яскравим прикладом здачі інтересів управителя став той факт, що до штату ТОВ "Нафтогаз Тепло" прийшли люди, які раніше очолювали структури Дубневичів. Та чи вигідно нині самим "Енергіям" керувати своїм майном зважаючи на кризу на енергетичному ринку та ціну газу? Може й справді варто перечекати, поки твоїм майном управляють інші?
До речі, не повірите, але ТОВ "Енергія Новий Розділ" та ТОВ "Енергія Новояворівськ" навіть відповідний позов до суду зареєстрували, мовляв, управителі (ТОВ "Нафтогаз Тепло" та ТОВ "Гарант-Енерго М") неефективно управляють їхнім майном, а мали б доглядати краще та виконувати свої зобов'язання згідно з договором з АРМА.
Навіщо "Нафтогазу" місцеві вибори?
Окрім провалу в судових справах, ТОВ "Нафтогаз Тепло" минулої осені робило колективний похід (самогубство) на місцеві вибори. У виборчі списки, принаймні трьох партій у Новому Роздолі та Новояворівську (Слуга народу, Громадянська позиція та Самопоміч) увійшли працівників підприємства. Хто не увійшов до списків, той займались агітацією та захистом виборів у дільничних виборчих комісіях. Подейкують, що для цього з Києва навіть прислали двох політтехнологінь. Не знаю, як вони працювали, скільки коштів з бюджету "Нафтогазу" освоїли ці фахівчині від політики, але результати походу в міські ради геть невтішні – жоден працівників "Нафтогазу" до депутатського складу Нового Роздолу та Новояворівська не потрапив.
Результат місцевих виборів в межах статистичної похибки (1-2%), хоча самих працівників у ТОВ "Нафтогаз Тепло" на місцях більше, ніж тих, хто проголосував за кандидатів від підприємства. Наприклад, у списку Громадянської позиції до Новороздільської міської ради балотувалося 16 кандидатів у місцеві депутати (лише працівники Новороздільської ТЕЦ та електромереж), а підтримало такий список аж 79 виборців, хоча середня облікова чисельність працівників на підприємстві майже 300 осіб.
(Не) Соціальна відповідальність або "вєк Volvo нє відать"
Поки звичайні працівники ТЕЦ у Новому Роздолі та Новояворівську думають про заробітки у Польщі, оскільки зі скороченням робочих днів на тиждень та зрізанням всіх виплат на ТЕЦ за мінімальну зарплатню сім'ї не прогодуєш. Поки звичайні мешканці двох міст думають про те, як встановити бойлери, тому що гарячої води точно влітку не буде та мріють про індивідуальне опалення.
Вони думають, а керівництво ТОВ "Нафтогаз Тепло" у столиці оголошує багатомільйонні тендери на закупівлю дорогих елітних автівок, які точно не потрібні для виробничої діяльності підприємства.
Поки звичайні працівники ТЕЦ міркують над тим, де взяти метр труби чи забезпечити виробничий процес простими робочими рукавицями, засобами індивідуального захисту в час карантину, від тієї ж АРМА в управління до Київського офісу переходить новенька AUDI Q7, а фінансовий директор підприємства Марина Андрієнко, яка, власне, й підписує наказ про скорочений робочий тиждень на підприємстві для працівників, буквально за рік роботи у компанії у липні 2020 року придбала новеньке (2017 рік) Volvo S60 та приватний будинок неподалік столиці зі сауною, тенісним кортом та каміном вартістю (за даними OLX у 80 тисяч доларів). Дані про набуту власність взяті з відкритих джерел, а витяги з реєстрів є в автора цього матеріалу.
Тарифне протистояння
Нещодавно до мешканців Нового Роздолу та Новояворівська завітали чергові посли з "Нафтогазу" з благою ідеєю надати громадам на розвиток та соціальні проєкти грант у розмірі 100 000 гривень. Але разом з грантом вони намагалися змусити виконкоми міських рад погодити тариф на теплову енергію у розмірі 2400 гривень за гКкал, тобто вдвічі (!) збільшити тариф на тепло для мешканців громад.
Але посланці з "Нафтогазу" так і не порозумілися щодо цього питання з місцевими посадовцями, зокрема, міський голова Нового Роздолу Ярина Яценко прогнозує, що "гряде серйозне протистояння з ТОВ "Нафтогаз Тепло" за прийнятні для громади тарифи". До такого сценарію спонукає позиція ТОВ "Нафтогаз Тепло", яке пропонує міській владі підтримати їхній розрахунок тарифу на теплопостачання – 2400 гривень за гігакалорію. Як наголосила Ярина Володимирівна: "Нас просто добиває "Нафтогаз Тепло", яке уперто наполягає саме на цій сумі. Не впевнена, що ми можемо собі дозволити таку високу ціну – майже удвічі збільшення тарифу. Утім, нам слід дотриматися відповідного процесу згідно з передбаченою процедурою, але, вважаю, що до обговорення цієї теми має долучитися і громадськість".
"По-перше, на розподіл електроенергії встановили одну з найвищих в регіоні ціну. По-друге, запропонований тариф на тепло, виявляється, також найвищий, адже, стверджували управителі Новороздільської ТЕЦ, дуже величезні втрати теплоносія. То що ж ремонтували минулого року ціле літо та осінь? То де інвестиції та реконструкції? Де запуск турбін та генерація електричної енергії, яка б дала можливість додатково заробляти та не наполягати на раптовому зростанні (удвічі!) тарифів. Тим паче мимохіть згадувалося – мовляв, ми ж не власники, а управителі, а це тимчасово. Мало того, у ході завзятого обговорення небезпечним дзвіночком прозвучало попередження: наступний опалювальний сезон може знову розпочатися невчасно, мовляв, можна щось робити, а можна й знову залишитися без тепла" – тобто посли "Нафтогазу" натякнули на своєрідний шантаж громади, мовляв, не ухвалите новий подвійний тариф – не розпочнемо вчасно опалення.
Аналогічної думки дотримувалися й члени виконкому Новояворівської міської ради, які також не погодили новий тариф для ТОВ "Нафтогаз Тепло" та навели свої аргументи:
1. Складова тарифу на транспортування теплової енергії удвічі перевищує середній тариф по Україні.
2. У складовій тарифу не деталізоване вкладення коштів ТОВ "Нафтогаз Тепло" в ремонт теплових мереж у місті.
3. Не закладено економію після ліквідації тепловтрат.
4. Передбачену інвестиційну програму ТОВ "Нафтогаз Тепло" планує реалізувати коштом населення.
"Тарифи перегляне виконавчий комітет після повного перерахунку складової тарифу на транспортування ТОВ "Нафтогаз Тепло", – йдеться в офіційному повідомленні на сайті Новояворівської міської ради.
І на підтвердження цих слів міський голова Новояворівська Володимир Мацелюх вже записав відповідне відеозвернення до громади, посадовців Львівської ОДА та до вищих виконавчих органів держави.
НКРЕКП, як регулятор у сфері надання послуг, також вважає, що тарифи для товариства в напрямку розподілу електричної енергії, мабуть, доведеться переглянути в бік зменшення, тому що ні плану розвитку товариства, ні "інвестиційної програми "Нафтогаз Тепло" у 2021 році" регулятору не надало, як не бачили тих розрахунків й мешканці громад.
Найбільше знущання – це погрози судовими процесами громадським організаціям для осіб з особливими потребами та іншим громадським організаціям Нового Роздолу та Нового Роздолу за те, що вони не спроможні сплачувати захмарні тарифи за подане тепло, а від'єднатися від мереж їм також не дозволяють.
"Тарифи "Нафтогаз Тепло" унеможливлюють діяльність Тавору, Пласту та інших громадських інституцій у Новому Роздолі", – заявили представники цих громадських організацій, які попри численні звернення так і не змогли добитися пільги під час надання послуг в опаленні приміщень, хоча там "займаються неповносправні люди, зокрема, на інвалідних візках" або ж від'єднання від послуги монополіста для домівки Пласту. Адже, за словами пластунів: "Ми можемо обходитись і без цієї послуги. Але вони ж не хочуть! Адже, тоді втрачатимуть свій дохід!"
Замість епілогу
Поки за комунальне майно чубляться високопосадовці держави, приватні ділки та навіть топчиновники найбільшої державної компанії "Нафтогаз", то про інтереси громади дбати нікому. Заробити на тарифах, різниці в ціні на газ, залізти в кишеню звичайних мешканців, відкатати на тендерах – такий сценарій у всіх, хто брався та береться керувати ТЕЦ у Новому Роздолі та Новояворівську, які мали б належати саме громаді. Тому чекати дива від ділків, мабуть, не доводиться, а тому треба думати вже сьогодні про те, щоб ті ТЕЦ перейшли у комунальну власність та поступово переводити обидва міста індивідуальне опалення, адже енергетична незалежність має починатись саме з твоєї домівки. В іншому ж випадку людям доведеться знову організовувати тарифні віча на майданах та перекривати дороги.
Поки готувався цей матеріал, то автору стало відомо, що керівництво ТОВ "Нафтогаз Тепло" хоче судитися з виконавчими комітетами міських рад Нового Роздолу та Новояворівська через те, що органи місцевого самоврядування не затвердили тарифи на виробництво та транспортування теплової енергії. Також "Нафтогаз Тепло" вимагатиме від колегіального органу й компенсації різниці в тарифах. Чи піде на такий безглуздий крок "Нафтогаз"? Час покаже. Далі буде.