Суд відхилив позов про визнання незаконним демонтажу пам'ятника солдату в селі Домашів.
Про це йдеться у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2024 року, опублікованого на сайті аналітичної системи YouControl.
Львівський окружний адміністративний суд повністю відмовив у позові особи до Львівської ОВА та Белзької міської ради про визнання незаконним демонтажу пам'ятника солдату в селі Домашів Шептицького (Червоноградського) району.
Як йдеться у матеріалах справи, 10 серпня цього року у селі Домашів в рамках декомунізації демонтували пам`ятник, присвячений мешканцям сіл Домашів, Діброва, Воронів, Корчів, Стаївка, які боролися проти фашизму у часи другої світової війни.
Позивач заявляє, що жодної інформації про те, які саме ознаки комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів містив цей пам`ятник, не було надано. Тому вважає, що його демонтаж є незаконним.
Крім того, позивач просить суд зобов'язати Львівську ОВА встановити на місці демонтованого пам`ятника солдату рівноцінний пам`ятник у формі українського воїна.
Натомість у Львівській ОВА заявили, що пам'ятник демонтували на виконання ЗУ "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії", а також рішення Львівської обласної ради "Про завершення декомунізації та деколонізації на території Львівської області".
Робоча група з питань декомунізації, яку створили на сесії депутати Львівської обласної ради, встановила, що цей пам`ятник був "засобом пропаганди російської імперської політики, містив її символіку, а також глорифікував та виправдовував колоніальну політику ворога, був встановлений на етнічній території поневоленого українського народу як символ його підкорення".
Суд, дослідивши всі матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги щодо оскарження демонтажу пам`ятника є безпідставними та не підлягають до задоволення, а вимоги про зобов`язання встановити на місці демонтованого пам`ятника радянському солдату рівноцінний пам`ятник українському воїну не належать до компетенції суду.
На це рішення суду ще можна подати апеляційну скаргу.
Справу розглядала суддя Олена Хома.
Нагадаємо, у вересні 2022 року на сесії Львівської обласної ради депутати прийняли рішення про завершення декомунізації та деколонізації на території Львівської області.
Додамо, раніше Верховна Рада прийняла законопроєкт, яким заборонила давати географічним об'єктам назви, пов'язані з Росією та її діячами.