Науковці Львівського університету створюють українсько-німецький центр з виробництва антибіотиків.
Про це повідомила пресслужба Львівської обласної військової адміністрації.
Українсько-німецький центр зразкових досліджень природних сполук (CENtR) втілюватиме у життя біотехнологічна компанія TзОВ "Експлоджен" спільно з Інститутом фармацевтичних досліджень Саарланду імені Гельмгольца у партнерстві з науковцями кафедри генетики та біотехнології Львівського університету.
За попередніми даними CENtR розпочне свою роботу вже в середині 2024 року.
"Ці питання науковці обговорили нещодавно на 14-му засіданні українсько-німецької робочої групи з науково-технологічного співробітництва, що відбулося у Німеччині. У конкурсному доборі з поміж більш ніж 50 проєктів Федеральне Міністерство освіти і досліджень Німеччини BMBF, обрало чотири. Загальне фінансування кожного центру – близько 2,5 мільйонів євро на чотири роки" – йдеться у повідомленні.
За словами головного наукового співробітника кафедри генетики та біотехнології біологічного факультету професора Богдана Осташа, якщо проблему стійкості до антибіотиків у світовому вимірі не вирішити у найближчі роки, то до 2050 року це призведе до додаткових 10 мільйонів смертей і фінансових втрат у розмірі 80 трильйонів євро.
Не менш гострою є ця проблема і для України у часі війни. Неконтрольоване використання низки антибіотиків "останньої надії" на лінії фронту, за неможливості дотримання асептичності та мінімальної гігієни вже починає звужувати коло антибіотиків, якими можна лікувати поранених.
Команда науковців CENtR – це здебільшого працівники чи випускники біологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка, які стажувалися у провідних наукових закладах світу і мають великий досвід у дослідженні хімії та біології природних сполук.
CENtR ставить собі за мету розкрити генетичну та хімічну різноманітність ґрунтових бактерій актиноміцетів для того аби виявити нові сполуки з антибактерійною та іншими біоактивностями, з перспективою подальшого медичного застосування.
Очікується, що CENtR як громадська організація по завершенню фінансування з боку BMBF, буде функціонувати завдяки підтримці з боку комерційних партнерів цього проєкту (компанії "Ензим", "Експлоджен"), а також завдяки участі Львівського університету у міжнародних наукових конкурсах.