За півтора року не вдалося провести жодної такої закупівлі.
Про це повідомила пресслужба Рахункової палати України.
Рахункова палата встановила причину проблем із закупівлею безпілотних авіаційних систем та засобів моніторингу для українсько-польського кордону.
Зокрема, проєкт зіштовхнувся з серйозною проблемою – за півтора року не вдалося провести жодної закупівлі, навіть всупереч наявності 7 млн євро, наданих міжнародними партнерами. Аби встановити причину цієї проблеми Рахункова палата здійснила фокус-аудит, який охоплював період з початку 2023 року до першого кварталу 2024 року включно.
Після перевірки було виявлено, що однією з головних причин "гальмування" проєкту є неповною мірою врегульовано механізм реалізації державних інвестиційних проєктів внаслідок кредитів на умовах пов'язаної допомоги. У тому числі – щодо проведення публічних закупівель на умовах, визначених міжнародними договорами України.
Щоб цей проєкт запрацював, Рахункова палата надала низку рекомендацій:
- Міністерству фінансів – узгодити положення договору про імплементацію з положеннями Кредитного договору (виконано у порядку оперативного реагування під час здійснення аудиту);
- Міністерству внутрішніх справ України – забезпечити подальший контроль за процесом управління проєктом та ефективністю виконання відповідної бюджетної програми;
- адміністрації Держприкордонслужби – невідкладно провести ґрунтовний аналіз реальної потреби в придбанні безпілотних авіаційних систем і засобів моніторингу державного кордону за рахунок кредитних коштів – у разі наявності обґрунтованої потреби в придбанні зазначених технічних засобів, здійснити комплекс заходів з метою оперативного проведення процедури закупівлі, укладання контракту та отримання відповідних систем і засобів замовником проєкту.
Зазначимо, у 2023 році за незаконний перетин кордону за межами пунктів пропуску щодня затримували близько 30 осіб, а щорічні обсяги контрабанди можуть перевищувати 200 млрд грн. Саме тому охорону понад 200 км українсько-польського кордону передбачалося посилити закупівлею дронів. Для цього уряд Польщі надав Україні позику загальною сумою 7 млн євро, про що укладено відповідний кредитний договір. Надалі було затверджено інвестиційний проєкт, відповідальним виконавцем якого визначено адміністрацію Державної прикордонної служби.