Екс-керівник Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович вже п'ять років не купує російськомовних книжок.
Про це він заявив сьогодні під час виступу на BookForum 2019 у Львові.
"За останні 5 років я не купив жодної російськомовної книжки. Це пов'язано з тим, що ми досягли того рівня, коли авторська українська книжка може конкурувати з російською" – зазначив він.
В'ятрович зазначив, що розглядає процес декомунізації як перший крок на шляху деколонізації України та її відходу від впливу Росії.
"Декомунізація – це перший крок віддалення нас від Росії. Після декомунізації в українців з'явився "ген господаря". Ми взяли на себе відповідальність за те, як будуть називатися наші вулиці, наші провулки. Ми вчимося розуміти, що це наш дім, і нам його облаштовувати" – заявив історик.
В'ятрович вважає, що декомунізація була важливою в плані деколонізації, адже "все, що зближає нас з Росією, буде використане нею ж проти нас".
Історик наголосив на тому, що потрібно зробити наступний крок, бо покінчивши з радянськими впливами Росія для того, щоб тримати Україну в сфері своїх впливів, використовує ідеологію Російської імперії.
"Декомунізація показала, що того не досить. Знімаючи це нашарування ми натикаємось на інший шар – імперський" – сказав він.
Силу імперських стереотипів він проілюстрував на прикладі перейменування міст і вулиць в Україні.
"Найбільш показовий приклад – перейменування Кіровограду. Найбільш потужна альтернатива була Єлизаветград. Таке перейменування підтримувала місцева московська церква, місцевий бізнес і політичні партії, екс-регіонали, передусім. Важливо, що нам вдалось зупинити це перейменування" – розповів він.
Сьогодні, в рамках щорічного BookForum відбулася дискусія на тему: "Деколонізація. Що можуть зробити медіа держава", спікерами якої виступили екс-директор Інституту національної пам'яті Володимир В’ятрович, головний редактор "Українського тижня" Дмитро Крапивенко і журналіст Максим Віхров.
Учасники заходу обговорили необхідність виходу України та українського суспільства з-під російського імперського та культурного впливу, і те, яка роль у цих процесах належить державі, ЗМІ та громадському суспільству в Україні.
автор: Микола Кучер