2016 рік має стати кінцевою датою по відтермінуванню зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, адже подальше відтягування такого рішення може перетворитися у серйозну проблему.
Таку думку з приводу ухвалення парламентом рішення про продовження терміну мораторію на продаж сільськогосподарських земель висловив депутат Львівської обласної ради, член комісії з питань розвитку села та АПК, аграрій Олег Баран.
«Селянин ніби і є власником паю, але скористатися своє власністю до кінця він не може. І це лише одна проблема», - каже Олег Баран. За його словами, на сьогодні в Україні 30% земель не мають свого власника. «Люди помирають, або ж змінюють місце проживання, тоді як їхні землі – пустують. Якщо з цим нічого не робити, то до 2025 року кількість земель без господарів може зрости вдвічі», - наголосив Олег Баран.
Та попри таку ситуацію рішення Верховної Ради про продовження мораторію на продаж земель сільгосппризначення до 2016 року – експерт називає правильним. «Однозначно, що ринок землі Україні потрібний. Але для виведення землі у товар перш за все варто провести повну інвентаризацію аграрних земель. І лише після цього можна говорити про зняття мораторію», - додав Олег Баран.
За його словами, станом на сьогодні Україна дійсно не готова до запровадження продажу сільськогосподарських земель. « По перше – не проведена інвентаризація землі. А по-друге – не діють необхідні для цього закони», - підкреслив експерт. За його словами, три роки – це той термін, якого мало б вистачити для напрацювання необхіднихяк законодавчих, так і організаційних умов для належного запровадження ринку земель в Україні. « Я взагалі пропонував би проводити цей процес поступово. Спочатку як експеримент, для прикладу, на базі однієї області. Але те, що після 2016 року продовжувати мораторій на продаж земель сільгосппризначення – не можна, це однозначно», - підсумував аграрій.
Нагадаємо, Верховна Рада України 20 листопада ухвалила закон про продовження мораторію на продаж земель сільгосппризначення до 1 січня 2016 року.