Зеленський підписав закон про трансформацію комунальних підприємств

пʼятниця, 28 лютого 2025 р. о 11:40
Зеленський підписав закон про трансформацію комунальних підприємств
Львівщина

Володимир Зеленський підписав закон, який ліквідовує Господарський кодекс й забороняє створення нових комунальних підприємств в громадах.

Вчора, 26 лютого президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №6013 "Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період", який ліквідовує Господарський кодекс України та забороняє створення нових комунальних підприємств в громадах.

Згідно з документом, основні положення закону передбачають корпоратизацію державних та комунальних підприємств. Зокрема, всі державні та комунальні підприємства мають бути трансформовані в акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю й підпадатимуть під такі вимоги:

– операції з майном підприємств, де державі належить понад 50% акцій, здійснюватимуться через систему "Прозорро.Продажі";

– державні підприємства зобов'язані публікувати фінансові звіти;

– механізм узуфрукту для непідприємницьких активів, які не підлягають приватизації, що має забезпечити їхнє раціональне використання під наглядом держави.

Також деякі положення Господарського кодексу України будуть діяти впродовж перехідного періоду, який триватиме 7 років для поступового припинення комунальних підприємств та їх перетворення у господарські товариства.

"Закон дозволяє громадам створювати юридичні особи для забезпечення ефективного управління власністю та реалізації соціальних ініціатив. Корпоратизація державних підприємств є обов'язковою протягом перехідного періоду, що забезпечує їхню трансформацію в сучасні корпоративні структури. Для комунальних підприємств цей процес передбачається більш гнучким, оскільки для громад немає санкцій за відмову від перетворення" – вказано у пояснювальній записці до законопроєкту.

Закон залишає можливість введення штрафів за порушення строків постачання товарів, робіт та послуг для оборонних підприємств. Проте відтепер передбачено один штраф – пеня в розмірі 3% за кожен місяць протермінування.

У документі вказано, що закон дасть змогу:

– уніфікувати та вдосконалити організаційно-правові форми юридичних осіб, водночас забезпечивши стабільність і передбачуваність правового регулювання;

– удосконалити механізм здійснення права державної та комунальної власності, а також механізм контролю за ефективним управлінням об’єктами державної та комунальної власності;

– підвищити рівень інвестиційної привабливості держави.

Зазначимо, у січні цього року на державному порталі електронних петицій зареєстрували петицію до президента з проханням не підписувати цей закон та доправити його на доопрацювання.

У петиції йдеться, що закон містить нечіткі формулювання, не узгоджений з чинними законами й створює ризики правового хаосу, а також

– запропоновані зміни щодо управління державною власністю суперечать нормам Конституції, зокрема принципу захисту прав власності;

– законопроєкт відкриває можливості для монополізації ресурсів через відсутність чітких обмежень на передачу державного та комунального майна в користування;

– відсутність запобіжників у законопроєкті щодо захисту землі від зловживань;

– створює правову невизначеність для органів державної влади у сфері управління державною власністю;

– прийняття закону без належного аналізу та консультацій із громадськістю ставить під сумнів його конституційність.

Варіанти - онлайн газета новин Львова. Інший погляд на львівські новини та новини львівщини. Завжди свіжі новини про Львів, про львів'ян і не тільки. Тут новини у Львові оновлюються постійно.

Варіанти © 2012-2024