Верховній Раді рекомендують прийняти закон, який допоможе зберегти пам'ятки культурної спадщини, внесені до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Про це повідомила прес-служба народного депутата України Ігоря Васюника.
Відповідне рішення більшістю голосів ухвалили вчора на засіданні Комітету з питань культури і духовності ВРУ.
Зокрема, ініціатори законопроекту №1553 про внесення змін до ЗУ «Про охорону культурної спадщини» (щодо збереження пам'яток культурної спадщини, внесених до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО) пропонують встановити жорсткий контроль в управлінні пам’ятками.
Законопроектом передбачається створення органу управління пам’яткою та наглядової ради пам’ятки, до яких увійдуть представники науково-експертного середовища та громадськості.
«На сьогодні в Україні є 8 пам’яток ЮНЕСКО, в тому числі історичний ансамбль Львова. І в Києві, і в Львові постійно виникають скандали з незаконними будівництвами на території пам’яток ЮНЕСКО, незаконними перебудовами та руйнуваннями. Чиновники або за хабарі видають незаконні погодження, або просто закривають очі на те, як руйнують пам’ятки. Проблема – у відсутності законодавчого регулювання», - розповів ініціатор та співавтор законопроекту, народний депутат Ігор Васюник.
За його словами, закон «Про охорону культурної спадщини» є декларативний, не наповнений статями прямої дії, які б забезпечили збереження таких пам’яток.
«Якщо ситуацію негайно не виправити – це призведе до того, що Львів таки виключать зі списку ЮНЕСКО. Такі попередження від Комітету збереження світової спадщини надходили неодноразово. Це будуть і репутаційні, і фінансові втрати для України», - повідомив Ігор Васюник.
Законопроектом визначаються поняття «пам’ятка ЮНЕСКО» та «буферна зона». Пропонується створити органи управління та наглядові ради при пам’ятках ЮНЕСКО, до складу яких увійдуть науковці, експерти, архітектори, реставратори, громадські діячі, депутати, представники виконавчих органів влади.
Над проектом закону працювала група експертів та юристів.