Нардеп Ігор Васюник, віце-президент УНК ICOMOS Андрій Салюк та доцент кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів НУ "Львівська політехніка" Василь Петрик виступили ініціаторами створення робочої групи з підготовки законодавчих ініціатив щодо збереження об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО в Україні.
Про це сьогодні, 26 червня, на прес-конференції повідомив нардеп від ВО "Батьківщина" Ігор Васюник, інформує кореспондент Варіантів.
За словами Васюника, меморандум про створення робочої групи, куди ввійшли експерти, науковці, громадські діячі і нардепи, був підписаний 19 червня і на сьогодні вже відбулося перше її засідання.
Він зазначив, що всі напрацьовані законодавчі ініціативи підтримає депутатська група "Львівщина".
За словами Васюника, попри те, що законопроект є непростим в розробці, його хочуть презентувати вже у вересні-жовтні. Для цього спеціальна робоча група буде засідати мінімум двічі на тиждень, додав нардеп.
Віце-президент УНК ICOMOS Андрій Салюк зазначив, що українське законодавство в жоден спосіб не окреслює, що таке пам'ятка ЮНЕСКО. Це, за його словами, розв'язує руки забудовникам та інвесторам, які можуть виправдовувати забудову в зоні всесвітньої спадщини ЮНЕСКО тим, що, згідно з українським законодавством, це дозволено.
"Ми говоримо про внесення змін та доповнень до чинного пам'яткоохоронного законодавства для того, аби забезпечити збереження всіх пам'яток України, внесених до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО", - наголосив Салюк.
Він додав, що, порівняно з законами про охорону пам'яток деяких західноєвропейських країн, український закон залишається суто декларативним.
"Він не наповнений статтями прямої дії, які забезпечили б збереження наших пам'яток. Тоді як законодавство, зокрема, Польщі, дуже чітко регламентує, що можна робити і яка процедура дозволів", - сказав Салюк.
Нагадаємо, Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО 21 червня вніс до списку Всесвітньої спадщини 16 дерев’яних церков українського та польського Закарпаття, в тому числі чотири у Львівській області.