Майже половина з них це водії вантажівок, решту особи з інвалідністю та їх супроводжуючі, багатодітні батьки, непридатні військові та держслужбовці.
Про це на прес-конференції 20 грудня повідомив керівник відділу організації прикордонного контролю Західного регіонального управління Держприкордонслужби Ігор Матвійчук.
За його словами, щоденно через західний кордон виїжджають приблизно 6 тисяч чоловіків призовного віку, з них
"45% з цих чоловіків становлять водії вантажівок. Інша категорія одна з найбільших – це супровід осіб з інвалідністю, таких є 15%. Ще 8% займають непридатні до військової служби за станом здоров'я чоловіків. Також 5-6% виїжджають багатодітні батьки. Крім цього, є військові, які їдуть на навчання, та держслужбовці, які їдуть у відрядження" – пояснив Ігор Матвійчук.
Він також пояснив, що найбільше неврегульоване питання з тими, хто супроводжує осіб з інвалідністю, тому ця система потребує чіткості і вдосконалення.
"Це дуже болюча для нас категорія, тому що в законодавстві не деталізовано систему контролю за такими особами. Проблема у тому, що одну особу з інвалідністю можуть супроводжувати різні особи на підставі одного документу – акту встановлення факту догляду, який можуть видавати на будь-кого. Він незахищений, його можна підробити. Одна особа з інвалідністю може переправити кількох, а перевірити чи повернулися попередні, фактично неможливо. Тому ця система потребує вдосконалення" – додав Ігор Матвійчук.
Він додав, що зараз є доручення віце-прем'єра стосовно розробки змін до законодавства до правил перетинання кордону. Міністерство соціальної політики повинно врегулювати це питання, щоб за однією особою з інвалідністю закріпити лише одного супроводжуючого, який повинен забезпечити виїзд особи з інвалідністю, а також повернення їх обох на територію України.
Нагадаємо, за 2023 рік на Львівщині 45% заявників змогли перетнути кордон через систему Шлях, інші 55% отримали відмову через те, що вони не підтвердили мету свого виїзду.