Члени жюрі BookForum Best Book Award оголосили усіх цьогорічних переможців премії.
Про це повідомляє Львівська міська рада.
Вчора, 17 вересня, було названо лауреатів премії BookForum Best Book Award у 17 категоріях та 9 книг, що отримали спецвідзнаки.
Гран-прі цьогорічного конкурсу отримала "Українська абетка. Малюнки Георгія Нарбута" (Видавець Олександр Савчук, Харків) –за перше повне видання видатної пам'ятки української графіки у досконалому мистецькому оформленні та поліграфічному виконанні.
У інших категоріях нагороди отримали наступні:
Класична українська література – "Апокриф" Лесі Українки / "Чотири розмови про Лесю Українку" Блаженнішого Святослава Шевчука та Оксани Забужко (видавництво "Комора", Київ) – за потужність сенсів та гармонійну цілісність візуального виконання.
Сучасна українська проза – Яніна Соколова, Ольга Купріян. "Я, Ніна" (видавництво #Книголав, Київ) – за відверто розказану історію життя і боротьби з хворобою, сміливість порушити табуйовані дотепер теми та майстерну оповідь.
Сучасна українська поезія – Олена Герасим'юк. "Тюремна пісня" (видавництво "Люта справа", Київ) – за поетичну неординарність.
Класична іноземна література в українському перекладі – Сапфо, Миртіда, Телесілла та інші. "Перші поетеси: Кодекс давньогрецької жіночої поезії" (видавництво "Астролябія", Львів) – за гармонійне поєднання високої поезії з високою видавничою культурою.
Сучасна іноземна література в українському перекладі – Ден Сіммонс. "Терор" ("Видавництво Жупанського", Київ) – за розширення читацьких обріїв.
Non-fiction – "Антологія української кінокритики 1920-х у трьох томах" ("Національний центр Олександра Довженка", Київ) – за актуалізацію спадщини українського кіно 1920-х.
Біографія – Дмитро Горбачов. "Лицарі голодного Ренесансу" (видавництво "Дух і Літера", Київ) – за ґрунтовне портретування та популяризацію творців українського авангарду.
Історія – Сергій Плохій. "Забуті покидьки східного фронту" ("Клуб Сімейного Дозвілля", Харків) – за новаторство у представленні історичних студій.
Література для дітей від 0 до 5 — Наталка Малетич. "Привид, який не міг заснути" ("Видавництво Старого Лева", Львів) – за тонке розуміння запитів найменших, а отже, найвимогливіших читачів.
Література для дітей від 6 до 8 – Оксана Драчковська. "Зайчик-нестрибайчик та його смілива мама" (видавництво "Чорні вівці", Чернівці) – за делікатне висвітлення непростої теми, що завдяки мистецькій формі досягає дитячої свідомості та виховує людяність.
Література для дітей від 9 до 12 – Олег Гавріш. "Казки баби Гавришихи" (видавництво "Час майстрів", Київ) – за прищеплення любові до справжньої книги, яку з цікавістю читаєш, з насолодою розглядаєш і з приємністю гортаєш.
Література для підлітків і YA – Катерина Міхаліцина, Станіслав Дворницький. "Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи" (видавництво "Портал", Київ) – за чесну і вражаючу розповідь про Чорнобильську катастрофу для підліткової читацької аудиторії.
Війна на Донбасі, анексія Криму, переселенці – Олег Сенцов. "Хроніка одного голодування. 4 з половиною кроки" ("Видавництво Старого Лева", Львів) – за збереження критичного мислення і ціннісних орієнтирів в екстремальних умовах та за вміння по-різному й переконливо транслювати в книгах особистий досвід.
Візуальна книга – "ВУФКУ. Lost&Found" ("Національний центр Олександра Довженка", Київ) – за копітку працю та візуалізацію українських кіноджерел.
Комікси та графічні романи – Ярко Філевич. "Колоніст. Бути людиною"("UA Comix", Львів) – за добрий гумор і здоровий глузд у коміксотворенні.
Наукова література – Максим Стріха. "Український переклад і перекладачі: між літературою і націєтворенням" (видавництво "Дух і Літера", Київ) – за системний та концептуальний виклад історії українського перекладу в особистостях, епохах і дискурсах.
Спеціальні відзнаки премії "BookForum Best Book Award-2020":
Спеціальна відзнака Малого журі (Львів) – Ірина Вовк. Тритомник "На щиті. Спогади родин загиблих воїнів" (видавництво "Фоліо", Харків) – за гігантську працю упорядниці та редакційного колективу, що спільно зробили цей тритомник колективним пам’ятником героям російсько-української війни.
Спеціальна відзнака "Місто" (Львів) – Оксана Кісь. "Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти" (Інститут народознавства НАН України, Львів; "Коло", Дрогобич) – за відданість авторки-львів'янки "жіночій темі", невтомне просування якої щоразу набуває досконалих видавничих форм.
Спеціальна відзнака за найкрасивіше видання (Львів) — "Байки Езопа в переказі Олександра Виженка" (видавництво "Час майстрів", Київ) –за виразну й делікатну зображальну інтерпретацію вічних текстів, що завдяки цьому набувають ознак сучасності.
Спеціальна відзнака Малого журі (Харків) – Роман Кабачій. "Вигнані на степи. Депортація українців із Польщі на Південь України в 1944—1946 роках" (видавництво "Люта справа", Київ) – за порушення важливої теми, яка дає ключі до розуміння сучасної України.
Спеціальна відзнака "Місто" (Харків) – "Василь Григорович Кричевський. Хрестоматія у двох томах" (Видавець Олександр Савчук, Харків) – за фундаментальний підхід у справі повернення імен творців українського Харкова.
Спеціальна відзнака за найкрасивіше видання (Харків) – Джефрі Бетчен. "Вогонь бажання: зародження фотографії" / Джон Тегг. "Тягар репрезентації: есеї про множинність фотографії та історії" (видавництво "Родовід", Київ) – за естетичну досконалість у репрезентації історії фотографії.
Спеціальна відзнака Малого журі (Київ) – Андрій Достлєв, Лія Достлєва. "Мені досі соромно викидати їжу. Бабуся розповідала мені про Голодомор"(видавництво "Родовід", Київ) – за мистецький підхід до теми травматичного досвіду народу, актуальний візуальний наратив і сучасне видавниче втілення.
Спеціальна відзнака "Місто" (Київ) – Елінор Баркетт. "Голда" (видавництво "Vivat", Харків) – за історію неординарного життя та постання твердих цінностей, де рідні ландшафти важать надзвичайно.
Спеціальна відзнака за найкрасивіше видання (Київ) – "Апокриф" Лесі Українки / "Чотири розмови про Лесю Українку" Блаженнішого Святослава Шевчука та Оксани Забужко (видавництво "Комора", Київ) – за майстерну стилізацію києворуської книги й тяглість естетичних традицій.
Нагадаємо, цьогоріч Форум видавців у Львові відбувся без проведення книжкового ярмарку. Почесною гостею фестивалю стала американська письменниця та музикантка Патті Сміт. Також
Додамо, 26 BookForum, який проходив у Львові 18-22 вересня 2019 року, відвідали понад 25 тисяч львів’ян та гостей міста, а участь у ньому взяли літератори із 30 країн.