Верховна Рада прийняла законопроєкт про вилучення "військового" ПДФО з місцевих бюджетів.
Про це повідомив народний депутат від голосу Ярослав Железняк у Telegram.
Сьогодні, 8 листопада, Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт № 10037 про перенаправлення податку на доходи фізичних осіб від зарплат військовослужбовців, який надходить до місцевих бюджетів, в державний бюджет.
"За" проголосували 253 народних депутати.
Згідно з законопроєктом, з 1 жовтня цього року ПДФО від військових спрямовується не в місцеві бюджети, як це було раніше, а на інші два напрямки – 50% Держспецзв'язку та 50% – Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості. Хоча вилучення усього "військового" ПДФО до держбюджету суперечить принципу цілісності бюджетної та податкової систем.
"Ціна питання в цьому і наступному році для загального бюджету від законопроєкту №10037 становить: 214,7 млрд грн на військові видатки. З 1 жовтня по 31 грудня 2023 року "військове ПДФО" спрямовується до державного бюджету в пропорції 50% на 50%: ДСЗІ на дрони (13 млрд грн) і Міноборони на закупівлю артилерійських систем (13 млрд грн)" – написав Железняк.
Крім цього, з 1 січня і до 31 грудня року, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, "військове ПДФО" розподіляється: 45% – ДСЗІ на дрони (орієнтовно 43 млрд грн); 45% – Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості для розгортання виробництва боєприпасів та зброї (орієнтовно 43 млрд грн); 10% – розпорядникам сектору безпеки і оборони для автоматичного розподілу між військовими частинами пропорційно відповідно до сплаченого ПДФО (близько 10 млрд грн).
Додамо, Міністерство фінансів виступило з ініціативою скеровувати 100% податків місцевих громад, які сплачуються з зарплат військовослужбовців, до державного бюджету. Проти цього рішення виступила Асоціація міст України та безліч місцевих громад, які наголошують, що вилучення у громад частини податку на доходи фізичних осіб зруйнує систему оборони країни.
Наприкінці вересня цього року з вимогою не вилучати "військове" ПДФО у громад та доопрацювати закон про підтримку обороноздатності держави звернулися до президента та ВРУ депутати Львівської міськради.
Натомість Львівська ОВА не виступила проти вилучення "військового" ПДФО у громад, проте депутати Львівської облради вирішили з жовтня цього року й у 2024 році спрямовувати 75% "військового" ПДФО для закупівлі техніки для військових частин в області.