Новини

Галицький П'ємонт
ПАТ «ОКСІ БАНК»

Політика

Михайло Цимбалюк

ВО "Батьківщина"

Прес-реліз,   Понеділок, 5 квітня 2021, 17:30

Цимбалюк: Якщо працюєш, то виживеш… але це не точно

Михайло Цимбалюк

Через коронавірус українських підприємців перевели у стан виживання в системі суцільних заборон без стимулів.  

Про це повідомив народний депутат України від ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк, інформує прес-служба Львівського обласного партосередку.

«Невтішна статистика поширення коронавірусної інфекції в Україні, рекордна кількість смертей за добу, перехід регіону за регіоном до так званої червоної карантинної зони, економічна та соціальна криза…

Це ті фактори, які «дамоклевим мечем» невідворотності нависли над нашою країною. Однією з найперших економічних жертв вірусу є малий і середній бізнес, який закривають для зменшення соціальних контактів громадян. І контакти зменшувати потрібно, бо життя та здоров’я важливіші від будь-якого бізнесу, проте із кризи можна вийти без катастрофічних втрат.

Зокрема, у європейських країнах на час локдауну влада максимально підтримувала власників ресторанів, крамниць та інших торговельно-розважальних закладів, що дало шанс підприємцям зберегти свій бізнес. Але в Україні ситуація кардинально інша – підприємці переведені у стан самовиживання у системі суцільних заборон без стимулів.

Цього тижня Верховна Рада ухвалила закон про підтримку бізнесу. Згідно з документом, передбачена одноразова допомога у 8 тис. грн для фізичних осіб – підприємців та найманих працівників, діяльність яких потерпає через карантин. По суті, можновладці не вигадали нічого нового. Точно таку суму депутати погодилися виплатити підприємцям і працівникам торік. Щоправда, тоді закон передбачав ще й низку пільг.

Так, минулоріч допомогу від держави отримало понад 480 тис. ФОПів і найманих працівників, яким держава виплатила майже 4 млрд грн. Насправді в Україні працює трохи менше 2 млн ФОПів. Якщо додати найманих працівників, то вийде трохи більше 3 млн грн. Таким чином, допомогу отримало близько 10% ФОПів і найманих працівників.

І все тому, що отримати допомогу зміг не кожен охочий ФОП – річ у класифікації видів економічної діяльності. Якщо у підприємця їх кілька і один підпадає під компенсацію, а інший – ні, то допомога не надавалася.

Не дивно, що в умовах такої «допомоги» з боку держави, минулого року в Україні закрилося 232 тис. ФОПів, що на 16% більше, ніж 2019-го. І це насправді страшно, адже економічну діяльність припиняють люди, які у своєму житті орієнтувалися на власні зусилля і на розвиток своєї справи, що є невід’ємною частиною міцної економіки.

Проте цього року ситуація складатиметься ще гірше. Адже новий закон передбачає лише одноразову виплату у 8 тис. грн ФОПам та найманим працівникам із держбюджету. Крім цього, кошти виділять із місцевого бюджету – розмір суми має визначити орган місцевого самоврядування. При цьому право на допомогу мають лише ті, хто перебуває в “червоній” зоні карантину. Аби отримати гроші, треба подати заяву в електронній формі через портал «Дія» не пізніше 30 днів із дня запровадження посиленого карантину на території регіону.

Однак не надійтеся – подати заяву прямо зараз вам не вдасться. Кабінет Міністрів України ще має в 10-денний термін прийняти нормативно-правові акти та затвердити перелік основних видів економічної діяльності, які страждають від обмежувальних протиепідемічних заходів. Заявки на отримання допомоги можна буде оформити впродовж квітня – травня, і вона виплачуватиметься одноразово.

Без сумніву, що 8 тис. грн. – це мізерна сума, яка в десятки разів менша від розміру необхідної для підприємців. А в ідеалі така допомога мала би виплачуватися щомісячно, і не лише підприємцям, адже від карантину страждають і мільйони інших працівників – тих, яких уже рік часу періодично відправляють у так званий простій і які банально не мають до кого апелювати, прагнучи соціальної справедливості. Виникає питання, чому допомога складає саме 8 тис. грн, а не хоча б середня зарплата по Україні на рівні 12 тис. грн. Відкритим є й пункт, чи отримають допомогу від держави працівники підприємств, за яких підприємство не сплатило ЄСВ…

Дієві люди звикли, що, для того, аби вижити і чогось досягти, потрібно діяти, але зараз ваша готовність до творення свого успішного майбутнього не рятує вас від загрози особистого банкрутства, бо, на превеликий жаль, держава за рік навчилася активно встановлювати заборони, але не навчилася дбати про стимули та мотиваційні аспекти розвитку малого та середнього бізнесу» – розповів Цимбалюк.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.