Зміст статті

22 травня 2018Богдана Костюк

Раїса Кадирова об'єднує дітей задля творчості

Проект "Яскрава ідея в її руках"

Раїса Кадирова постійно шукає нові обрії – для власного розвитку, для допомоги іншим, для поліпшення довкілля… До себе дівчина ставиться критично, вважає, що їй постійно потрібно вчитися, при цьому допомагаючи іншим і підтримуючи родинний бізнес.

Раїса Кадирова (фото: Массі)

Відповідальність за інших

Перший волонтерський досвід Раїса Кадирова отримала у вісімнадцятирічному віці, коли разом з друзями вони роздавали подарунки дітям-сиротам до свята Масниці. "Нічого особливого, просто ми роздали дітлахам млинці, бублики. Тоді я вперше задумалася над тим, як живуть ці діти", – розповідає Раїса.

Дівчина  народилась у родині, де шиють одяг, де цікавляться українським традиційним шиттям і тенденціями сучасної моди. Щоправда, якщо до Революції гідності Раїсу цікавили в основному питання, пов'язані із приватними справами, то Майдан змусив її переглянути таку позицію. "Революція гідності у моєму житті змінила все: до цього я вела абсолютно егоцентричний спосіб життя, займалась підприємництвом, працювала для себе і на себе, намагаючись уникати контактів з владними інституціями, не довіряючи особливо й громадським організаціям. Тобто і я, і люди довкола мене не відчували жодної відповідальності за те, що відбувається у тій частині суспільства і держави, яка безпосередньо не має до нас стосунку", – згадує волонтерка.

Після Майдану дівчина взяла участь у проекті Києво-Могилянської академії та видавництва "Дух і літера" "Свідчення Майдану". Спочатку розшифровувала і роздруковувала зібрані іншими історії, а потім і сама записувала інтерв'ю, оскільки близькі їй люди, чиє життя змінилося так само, як і її, брали участь у Революції гідності й могли багато розповісти.

Раїса Кадирова

WOW Kids і "Вільна школа фотографії"

За півроку після Майдану Раїса Кадирова з друзями-однодумцями створили освітній проект "WOW Kids". Команда працювала на волонтерських засадах, кошти для реалізації проекту збирали через систему "big idea". З цим проектом альтернативної освіти для дітей Раїсина команда їздила у дитбудинки і дитячі притулки, розташовані у віддалених районах Київщини. Тепер проект дівчина передала у надійні руки членів своєї команди.

Щоправда, його довелось переформатувати, оскільки почали виникати ситуації, коли викладачі проекту приїжджали до дітей, а їх  перестали пускати  соціальні працівники, оскільки дітлахи почали ставити  своїм вихователям незручні запитання: "Чому ви мене караєте? Я ж маю право…" Такі речі не подобаються працівникам соціальних закладів. Але завдяки цим ситуаціям ми зрозуміли, що рухаємося у правильному напрямку".

Тож на сьогодні "WOWKids" – просвітницький форум, на який кожних півроку збираються 400 дітей-сиріт. Фінансує захід неурядовий фонд, якому довіряють освітяни й вихователі дитбудинків. У квітні 2018 року відбувся третій форум у межах проекту "WOWKids". Раїса вже не є керівником цього проекту, але вона взяла з нього головну ідею – навчати та виховувати дітей. Розкривати їхній творчий потенціал, адже він є в кожній дитині. Його треба лише виявити і розвинути.

Дівчина започаткувала авторський курс з фотомистецтва. Такий курс був і у програмі "WOWKids", а тепер Раїса зробила його автономним проектом. Вона працює з дітьми та підлітками, серед яких є малеча з родин переселенців та кияни. Це для волонтерки принципово – об'єднати дітей задля творчості.Перші три групи Раїса навчала у хабі "Будинок вільних людей" при "Крим SOS". Після закінчення курсу діти зробили невелику фотовиставку. Сьогодні Рая Кадирова навчає 14-16-річних підлітків мистецтву фотографії в Кримському домі. "Я готувалась до цього курсу всю весну, переписувала його й доповнювала", – усміхається дівчина, – і зараз проект "Вільна школа фотографії" успішно працює".

вулична фотографія (фото: Даня)

Про фотомистецтво англійською

Готуючись працювати з підлітками, Раїса побоювалася крайнощів у їхній поведінці – або будуть надто розкутими і свавільними, або навпаки – замкненими у собі. Насправді у неї дуже комфортна група, а один з учнів, біженець з Афганістану, наштовхнув її на ідею запровадити у навчанні ще й курс англійської мови. Він тільки починає вивчати українську, але добре знає англійську мову. Тепер вони спілкуються українською та англійською, отримуючи подвійну користь від занять.

А ще Раїса разом зі своєю мамою продовжують займатися одягом. Дуже хочуть перейти від індивідуального пошиття та підрядної роботи на замовлення українських дизайнерів до створення моделей, заснувати свій бренд Horobchyk. Зараз мама дівчини відповідає за виробництво, а Рая – за клієнтів. За її словами, "на хвилі оптимізму та максималізму" вона планує вийти на ринок трикотажного одягу з новою якістю і сучасним стилем.

"Одяг може бути чимось трішки більшим, ніж просто сукнею чи светром. Оскільки ми його вироблятимемо, то в нас буде можливість у конкурентну ціну включити частку на благодійність. Ми хочемо надавати адресну допомогу, заробляючи на неї гроші власною діяльністю, – пояснює Раїса. – Те саме і з освітою та курсами для дітей: це має бути висока якість, яка дасть дітям нові знання і нову життєву філософію. Вона планує розвивати  фотошколу вже у межах діяльності бренду і не залежати від фондів та ГО".

останнє заняття осінньої середньої групи (фото: Даня)

Репортаж створено у рамках проекту "Яскрава ідея в її руках", який виконує львівська громадська організація "Центр соціальних ініціатив "АТОМ" за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва SDC.

практика вуличної зйомки, старша група (фото: Раїса Кадирова)


попередні тексти проекту

Автор: Богдана Костюк