Яна Шкуратова: Моя мрія – це суспільство відповідальних, небайдужих людей, які щодня змінюють життя на краще
Проект "Яскрава ідея в її руках"
Волонтерка з Тернополя Яна Шкуратова допомагає переселенцям, багатодітним родинам, пенсіонерам та малозабезпеченим. Створила Соціальний гардероб "ОдежиНА" і хоче відкрити Благодійний магазин "BLAGOдать".
Найдорожча цінність – довіра людей
Колишній луганчанці, а теперішній тернополянці Яні Шкуратовій 30 років. Військові дії на сході України кардинально змінили її життя і громадянську позицію. Тепер вона волонтер, представник громадської організації "Луганська правозахисна група", координатор Колл-центру переселенців, ініціатор соціальних проектів для постраждалих від збройного конфлікту. Яна відкрила Соціальний гардероб "ОдежиНА", вона є заступником керівника проекту, спрямованого на згуртування громади "Файне єднає".
Своїм прикладом волонтерка надихає інших переселенців, які хочуть залишитися у Тернополі. Для неї найдорожчою цінністю є довіра людей. За майже чотири роки мирного життя у Тернополі Яна Шкуратова настільки полюбила це місто, що вирішила залишитися тут назавжди і докласти максимум зусиль для того, щоб місцеві жителі сприймали переселенців не як тягар, а як новий ресурс. Жінка говорить, що тепер не уявляє свого життя без цього міста.
Мрії зруйнувала війна
Яна Шкуратова закінчила Київський університет за спеціальністю "Менеджмент організації та митна справа", має досвід підприємницької діяльності у сфері роздрібної торгівлі. Упродовж п'яти років вони разом із чоловіком займалися реалізацією стоматологічних матеріалів та обладнання. "У Луганську функціонував наш магазин з послугою доставки товарів клієнтам і була налагоджена логістична робота по цілій Луганській області. Ми довозили розхідні матеріалів та обладнання, – розповідає жінка, – клієнтами були не тільки лікарі-стоматологи, приватні стоматологічні клініки, а також державні стоматологічні поліклініки міста Луганська та області".
Фірма Шкуратових була дилером п'яти торгівельних марок і ексклюзивним представником двох із них в регіоні. Станом на 2014 рік підприємство успішно розвивалось, розширювалось, було прибутковим. Та одного дня всі їхні мрії миттєво зруйнувала війна, молода родина кинула все і переїхала у Західну Україну, в Тернопіль.
"Я вже навіть думаю українською…"
У Тернополі в Яни та Юрія Шкуратових народився син Лука. Зараз він почав відвідувати дитсадочок, а його старший братик Гліб пішов у перший клас. "Я не могла сидіти вдома, склавши руки, чекаючи, що хтось для нас щось зробить, – розповідає молода жінка, – завдяки підтримці місцевих небайдужих жителів, просто добрих людей, ми тут вижили, але треба було починати працювати й самій. Я влаштувалася на роботу в магазин села Острів і дуже скоро вивчила українську мову. Спочатку я говорила російською, але дуже хотіла навчитися української. В сім'ї ми спілкувались російською, але я зауважила, що вже навіть думаю українською, тому вдома говорю з дітьми українською".
Колл-центр і проект "Файне єднає"
Волонтерством Яна почала займатися у 2016 році. Спочатку допомагала внутрішньо переміщеним особам, оскільки сама є переселенкою. Була координатором Колл-центру для переселенців Тернопільщини, представником Луганської правозахисної групи в місті Тернополі й регіональним координатором "Громадської платформи захисту прав постраждалих від збройного конфлікту в Україні" у Тернополі та Тернопільській області. Спільно з Тернопільською обласною дитячою бібліотекою Яна Шкуратова реалізовує проект "Файне єднає", в межах якого заплановано близько 70 заходів, які зараз успішно проводяться. Це, зокрема, різноманітні майстер-класи, навчання комп'ютерної грамотності, психологічні та юридичні консультації та семінари, міжрегіональні скайп-конференції, виставки, вистави тощо.
Соціальний гардероб "ОдежиНА" і благодійний магазин "BLAGOдать"
Зараз Яна хоче розпочати власну справу – створити соціальне підприємство, від діяльності якого не лише вона буде отримувати прибуток, а ще й вирішуватимуться певні соціальні проблеми. Коли жінка почула про благодійні магазини, то й сама захотіла відкрити такий. Для реалізації цієї ідеї їй не вистачає якісного бізнес-плану та фінансової підтримки. Тому волонтерка й вирішила взяти участь у проекті "Яскрава ідея в її руках". Вона сподівається, що отримає не тільки необхідні знання, індивідуальні консультації бізнес-тренера, професійну допомогу в написанні бізнес-плану, а ще й розраховує отримати фінансову підтримку.
Яна Шкуратова хоче відкрити в Тернополі перший благодійний магазин "BLAGOдать", в якому має намір працевлаштувати людей виключно із соціально незахищених категорій. У магазині реалізовуватимуть одяг, взуття, аксесуари та інші речі, що були в користуванні. Їх отримуватимуть як благодійну допомогу від місцевих мешканців, власників магазинів, відомих осіб та інших небайдужих громадян. Хочуть продавати приблизно 20% усіх отриманих речей, решту 80% мають намір безкоштовно передавати потребуючим у Соціальний гардероб "ОдежиНА". Також у магазині продаватимуть вироби ручної роботи людей з особливими потребами та соціально вразливих категорій громадян. Це суттєво підтримає їх як матеріально, так і морально.
Благодійний магазин "BLAGOдать" займатиметься також ремонтом одягу. Ця послуга буде платною, але безкоштовно лагодитимуть одяг внутрішньо переміщеним особам, людям з особливими потребами, пенсіонерам. Також у магазині проводитимуть невеличкі тренінги і воркшопи для 10-15 осіб на екологічну тематику, про моду і стиль, соціальне підприємництво. Ще однією важливою складовою ідеї Яни Шкуратової є те, що 40% від прибутку йтиме на реінвестування, у розвиток даного соціального підприємства та на підтримку інших соціально корисних ідей та ініціатив.
Це, зокрема, утримання Соціального гардеробу "ОдежиНА", в якому лише за три місяці – з кінця грудня 2017 до початку квітня 2018 р. більше 1200 соціально вразливих сімей отримали допомогу у вигляді одягу, взуття, іграшок, посуду, постільної білизни тощо, загальною вагою понад 7 тонн. Задля якнайшвидшого здійснення своєї мрії Яна готова багато працювати. Вона вже зареєструвалася фізичною особою-підприємцем і зараз займається реєстрацією громадської організації. Набрала персонал, має для магазину оргтехніку, необхідне обладнання, меблі для ремонту одягу, 300 вішаків.
Є попередні домовленості з людьми, які надаватимуть свої вироби ручної роботи для реалізації та проводитимуть майстер-класи. Яна говорить: "Я розумію, що ми можемо робити набагато більше, ніж зараз. Наразі ми працюємо без жодного додаткового фінансування. Я хочу надихнути інших своїм прикладом. Для мене лідер – це не той, хто веде за собою, а той, хто є прикладом дії. Моя мрія – це суспільство відповідальних, небайдужих людей, які щодня змінюють життя на краще".
Репортаж створено у рамках проекту "Яскрава ідея в її руках", який виконує львівська громадська організація "Центр соціальних ініціатив "АТОМ" за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва SDC.
8 червня о 12.00 у Національному музеї історії України у Києві відбудеться відкриття виставки фотопортретів волонтерок-учасниць проекту "Яскрава ідея в її руках", про діяльність яких читачі "Варіантів" вже мали змогу прочитати репортажі. Фотопортрети 16 жінок-волонтерок з різних міст України виконали львівські фотохудожники Володимир Дубас та Сергій Неупокоєв. Фотовиставка після експонування у Києві, відвідає рідні міста учасниць проекту: Лебедин, Сєверодонецьк, Чугуїв, Дніпро, Кривий Ріг, Луцьк, Черкаси, Тернопіль, Львів.
попередні тексти проекту
Світлана і тисячі її волонтерів
"Особливий дотик" волонтерки з Кривого Рогу
Рецепт успіху від черкаської волонтерки
Гендерно-чутлива модель автошколи від луцької волонтерки
Інтелектуальне волонтерство студентки Могилянки
Світлана Альошина вчить дітей творити добро
Людмила Білека: Вчасно надана допомога рятує життя
"Veterano service": як волонтерка допомагає початківцям-бізнесменам, які пройшли війну
Втілювати мрії допомагає дітям волонтерка з Дніпра
Захисниця тих, хто не може сам попросити про допомогу
Раїса Кадирова об'єднує дітей задля творчості
Марина Венеціанова: Людям потрібно давати не конкретні блага, а створювати умови для розвитку